Сьогодні: 20.05.2024

Принципи і закони діалектики

1043

дівчина з книгоюТермін «діалектика» вперше зустрічається у Сократа. Стародавній мислитель вживав його для позначення методу визначення істинності за допомогою боротьби протилежних думок.

Платон також неодноразово використовував поняття «діалектики» в своїх працях. Надалі це поняття розвивали Зенон, Гегель. Зараз термін має кілька різних визначень.

  • Наука, що вивчає загальні закони розвитку природи і людства.
  • Вчення про ведення суперечок; визначення істинності судження за допомогою усунення протиріч.
  • Мистецтво сперечатися.
  • Наука, що займається вивченням розвитку, джерелом якого стає боротьба протилежностей.

У філософії вживаються також поняття об'єктивної і суб'єктивної діалектики. Визначення об'єктивної діалектики звучить так: процеси взаємоіснування об'єктів і розвитку об'єктів в світі. Суб'єктивна ж діалектика розглядає лише думки і судження індивідів з приводу подій, що відбулися.

Історія терміна

Зупинимося докладніше на історії розвитку терміна. Його становлення проходило наступні етапи:

  • Античний (діалектика була заснована на спостереженнях за навколишнім світом).
  • Епоха Ренесансу (філософи розглядали розвиток природи як єдиного цілого, виділяючи зв'язку і протиставлення).
  • Німецька класична філософія (поняття діалектики знову змінюється: з'являється ідеалістична діалектика. Культура починає сприйматися філософами як розвиток, пов'язане зі зміною формацій. Рух процесу пізнання грунтувалося на вивченні його протиріч).
  • Марксистсько-ленінське вчення (значення слова «діалектика» знову змінюється. Ідея зміни, поступального розвитку була використана для суспільних відносин. Було наголошено на неминучість появи нового типу суспільства).

основи теорії

Як і в будь-якій науці, існують принципи і закони діалектики. Виділяють три закони:

дівчина1. Закон єдності і суперництва протилежностей. Будь-який об'єкт має якимось набором доповнюють або заперечують одне одного рис. Наявність суперечливих характеристик обумовлює видозміну об'єкта в часі.

2. Закон переходу кількісних характеристик в якісні. Коли число об'єктів перевищує певну межу, їх якість починає змінюватися.

3. Закон заперечення заперечення. Все нове є розвитком, видозміною старого.

Філософами сформульовані також наступні принципи діалектики:

  • Принцип об'єктивності. Вивчення дійсності повинно відбуватися з урахуванням її реального стану.
  • Принцип системності. Предмет потрібно розглядати як частину системи, в тому числі звертати увагу на його зв'язку з іншими елементами системи.
  • Принцип історизму. Дослідження повинно базуватися на прогресі, співвідношення кількості і якості, причинно-наслідкові зв'язки.
  • Принцип сходження. Повинні бути логічні переходи від абстрактності до конкретики, і навпаки.
  • Єдність логіки і історії. Дослідження чогось ґрунтується на вивченні динаміки змін його стану, його характеристик, тобто його історичного розвитку. Це дослідження можна провести двома методами. Так, історичний метод дозволяє відтворити кожен момент розвитку. Логічний - тільки основні етапи.

Всі вищевказані принципи діалектики дозволяють виявити протиріччя розвитку природної системи і системи людського суспільства.

Діалектичний метод аналізує все, що відбувається в рамках цілої системи з урахуванням відносини її елементів і базується на наступних принципах:

  • Об'єктивність.
  • Всебічність (всі явища в світі взаємопов'язані).
  • Конкретність (пошук загальних характеристик в одиничних об'єктах, явищах: закону - в його варіаціях).
  • Історизм (аналіз характеристик об'єкта за допомогою вивчення етапів його розвитку).

абстракціяЗначення діалектики виявляється в які вона виконувала функції. Світоглядна функція означає, що це вчення - відображення взаємозв'язків світу і його руху, зміни його характеристик. При цьому рух не обов'язково буде проводитися по прямій. Воно може бути зигзагоподібним, хвилеподібним, стрибкоподібним.

Рекомендуємо: Що таке біхевіоризм?

Методологічна функція полягає в тому, що діалектика є не тільки теорією, а й методом пізнання. Оволодіння цим досвідом дозволяє індивіду усвідомлювати і аналізувати події, що відбуваються.

Прикладна функція пов'язана з тим, щоб на основі минулого діалектичного досвіду дати людині уявлення про розвиток світу. Такі знання дозволять індивіду припускати можливий хід подій, визначати напрямки подальшого розвитку.

антиподи

З точки зору філософії все в світі має свою протилежність. Не є винятком і діалектика, її альтернативи - метафізика і антидіалектики. Зупинимося на метафізиці трохи більш докладно.

Метафізика - спосіб мислення, що з'явився в школі елеатів в Стародавній Греції. На думку Парменіда, буття - що складається з часткою куля, одна частка темна, інша - світла. На думку Аристотеля, метафізика - вчення про першопричини всього існуючого. Таке визначення зберігалося до 18 століття.

дівчатаУ 18-19 століттях метафізичний метод набуває значення противаги діалектичного. Метафізичний метод заперечує наявність зв'язку між буттям і розвитком. Ці зміни були обумовлені пануванням математики і механіки в науці. У деяких випадках така думка стало основою для появи нігілізму, так як метафізичний метод порівнює старе і нове без встановлення зв'язку між ними.

Рекомендуємо: Що таке дедукція?

У 20 столітті метафізика була майже витіснена з розуму людей через відкриттів в природознавстві та історії, які підтвердили поступальний розвиток суспільства і світу. Однак вона продовжує існувати як спосіб мислення людини.

Таким чином, діалектика займає серйозне місце в філософському пізнанні світу. Принципи діалектики широко застосовуються в навколишньому світі. Часто люди навіть не усвідомлюють, що користуються діалектичним методом пізнання. Але ці знання необхідні для розуміння суті і значення розвитку світу і суспільства. Адже розвиток без опори на попередній досвід приводить до повторення помилок, руху по колу, застою. Автор: Ольга Лупандіна