Що таке проксемика? Яка історія виникнення цього поняття, і в чому його суть? Давайте розбиратися.
У Стародавній Греції найстрашнішим покаранням за проступок було вигнання людини з общини. Позбавлення суспільства інших прирівнювалося до самої болісної з смертей. Пройшли століття.
Зараз якщо ізолювати людини, забравши у нього все гаджети, він поступово зійде з розуму. Звідси випливає висновок: людина не може прожити без комунікації.
Проживання поза зовнішнього середовища неможливо. Це було доведено ще древніми філософами. Зараз же соціальна психологія розвинена і продовжує свій розвиток.
Розвиток цієї галузі психології породило нове поняття - проксемика, яке ввів психолог Едвард Холл. Він висунув теорію про те, що то, як ми організуємо особистий простір, має прямий вплив на суспільне.
Проксемика - це таке поняття в соціальній психології, яке означає вивчення різних систем спілкування між людьми.
На практиці часто зустрічається ототожнення таких понять, як етика і проксемика. Це груба помилка психологів. Етика є не що інше, як культура спілкування.
Проксемика ж таїть в собі інші цілі і завдання. Ця галузь психології займається дослідженнями в області невербального взаємодії між людьми, де віддаленість грає важливу роль. Ці науки різні за своїм значенням, але їх спільний розвиток і вдосконалення дозволило людству створити мистецтво спілкування.
Розподіл на зони
Проксемика як наука, що вивчає міжособистісні комунікації, поділяється на кілька зон:
1. Інтимна зона. Назва говорить сама за себе. У неї ми впускаємо обмежений список людей: своїх улюблених, мам і тат, дітей та кращих друзів.
Тут ми спілкуємося, вдаючись до мови тіла і дотиків. Якщо ж людина стороння, ми інтуїтивно захочемо якомога швидше збільшити дистанцію. Оскільки чужий може нести для нас небезпеку.
Рекомендуємо: Явище наслідування в психології
Люди замкнуті, відлюдні мають досить маленьку інтимну зону і всіляко намагаються її оберігати. Для них поїздка в громадському транспорті або похід в магазин є важким випробуванням. «Все що завгодно, тільки б ніхто поруч не сів!» - такі думки відвідують їх в автобусах.
Люди з агресивними нахилами володіють великим інтимним полем, ніж врівноважені. Тому вони і розмахують руками, розставляють широко ноги.
Проксемика може допомогти і з визначенням взаємин у подружній парі. Наскільки близько вони тримаються один від одного і як довго зможуть пробути на більшій відстані? Все це грає чималу роль.
Так само можна перевірити симпатію: порушуєте інтимне поле об'єкта своєї симпатії і дивіться на подальші його дії. Дозволить перебувати ближче або ж висловить неприязнь?
2. Особиста зона. Вона ділиться на:
- Ближню зону, яка призначена для друзів і людей, які пов'язані з нами родинними зв'язками.
- Дальню зону, в якій є місце колегам, друзям, давнім діловим партнерам.
Тут є кілька особливостей. В інтимному поле відмінність між різними народами і культурами незначно, а ось в розумінні особистої зони є серйозні розбіжності. Для прикладу візьмемо дві нації - росіян і американців.
Чому бідні жителі США переживають шок, приїжджаючи до нас, а ми просто вважаємо їх зарозумілими снобами? Проксемика дає цьому пояснення. Для російської людини нічого не варто сісти на порожнє місце в автобусі, а американець обов'язково ще й відсунеться від сусіда; російські студенти сидять на парах близько один до одного, американські ж через одного; таких прикладів безліч.
Рекомендуємо: Розуміння і взаєморозуміння
Кожну націю можна розділити на окремі групи, що залежить від сформованого темпераменту і характеру окремого індивідуума. Інтроверти прагнуть збільшити особистий простір, не допускають скорочення особистої зони. Екстраверти ж прагнуть бути ближче до свого співрозмовника.
Слабкі і беззахисні намагаються бути ближче, а молодь в силу свого віку і властивою їй самостійності тримає людей на відстані. Людина, впевнений в собі і в своїх силах, не боїться нападок, закомплексований ж і не вміє постояти за себе буде цуратися спілкування.
3. Соціальна зона. Тут знаходяться всі наші колеги і ділові партнери, з якими спілкуємося ми суто на ділові теми. Тут немає місця особистим розмов, тільки бізнес.
4. Публічна зона. Ця зона призначена для слухачів і глядачів. Адвокат виступає в суді, і всі слухачі знаходяться на значній відстані. Артист, виконуючи арію, теж відділений від глядача.
Тобто ця зона збирає в собі тих, з ким не передбачено особисте знайомство. Ми можемо знати, як звуть співака, але співакові ні до чого знати поіменно весь зал.
Рекомендуємо: Що таке пантоміма?
Ми розглянули з вами зони проксемики. Найбільш значимими є особиста і інтимна зони, тому що саме на цій відстані ми маємо більш значуще спілкування.
В наш час
Чи має проксемика розвиток зараз? Так має. Для соціальної психології це одна з найактуальніших і активно розвиваються. Проксемика вивчає нові способи комунікації, розробляючи теорії і проводячи дослідження.
Завдяки проксемики і знань, які були отримані в результаті тривалих досліджень, з'явилася можливість знаходити контакт з абсолютно різними людьми. Саме знання, отримані в цій галузі, сприяють відточування майстерності спілкування.
Мистецтво спілкування є найважливішим навиком, який необхідно вдосконалювати, і це не залежить від того, ким ви працюєте, чим займаєтеся. Уміння викликати прихильність до себе співрозмовника, тримати його увагу дається не кожній людині.
Якщо ж є хоча б початкові знання в проксемики, то буде набагато простіше в спілкуванні з людьми. Присвячені в усі тонкощі цієї галузі люди з легкістю опановують даними навиком.
Однобічний розвиток не дасть вам великих можливостей, необхідно розвиток всебічне. Не поспішайте, прочитайте, зрозумієте, вислухайте суть проксемики, і ви знайдете у прочитаного матеріалу щось для себе, станете більш успішними, ніж були десять хвилин тому. Автор: Віра Іванова