Сьогодні: 22.12.2024

Психічні явища - що це таке

922

дівчина у водоймиКласифікація психічних явищ існує в простому, класичному варіанті. Саме вона застосовується в сучасній психології.

Виділяють зазвичай три основні категорії:

  • Психічні процеси.
  • Психічні властивості.
  • Психічні стану.

Щоб детально зрозуміти, що ж являє собою психічне явище, потрібно розглянути кожну з виділених груп більш докладно.

Коротко про головне

Під психічним процесом в психології прийнято розуміти рухоме протікання психічного явища. У нього обов'язково є три основних стадії: початок, розвиток і закінчення. Варто звернути увагу на те, що як тільки закінчується одне психічне явище, то обов'язково тут же слідом починається друге.

Виходить, що коли людина не спить, у нього відзначається безперервна психічна активність. Всі психічні процеси можна розділити на три види: емоційні, пізнавальні та вольові. Кожна категорія грає в житті індивіда певну роль, надаючи при цьому вельми серйозний вплив на всі його існування.

хлопець з книгоюЯкщо коротко говорити про те, що являють собою психічні властивості людини, то це стійкі освіти, які забезпечують той чи інший тип поведінки, властивий кожній конкретній людині. Психічні властивості людей дуже різноманітні, формуються вони поступово протягом життя і фіксуються практикою.

Під психічними станами розуміється конкретний рівень психічної діяльності, при цьому він може проявлятися в зниженні або підвищенні особистісної активності. Будь-індивід протягом дня може відчувати різні психічні явища, в залежності від цього його діяльність може бути більш-менш продуктивною.

А тепер варто більш детально розглянути кожну з описаних вище груп психічних явищ.

процеси

Для людей будь-пізнавальний психічний процес - це канал для спілкування з навколишнім світом. Будь-яка інформація, яка потрапляє до нас, перетворюється мозком саме за допомогою пізнавальних процесів. У психології до них відносять кілька явищ.

дівчата подружкиНайпростішим є відчуття. Через нього люди можуть пізнавати властивості навколишнього простору, а також встановлювати зв'язки між предметами і явищами. Прийнято також вважати, що відчуття - це джерело наших знань як про себе самих, так і про навколишній світ. Варто відзначити, що відчуття можуть усвідомлювати тільки ті живі організми, які мають головний мозок.

Відчуття в організм «потрапляють» за допомогою органів почуттів, і вони дуже різні. Бувають актуальні і неактуальні відчуття, екстероцептивні, интероцептивні і пропріорецептивні. У будь-якого відчуття мають три основних характеристики - якість, інтенсивність і тривалість.

Рекомендуємо: Поняття психічного відображення

Психічним явищем є також сприйняття. Воно являє собою цілісне відображення процесів, що відбуваються в світі, в той час як вони впливають на органи чуття людини. Сприйняття притаманне тільки людині і ще деяким вищим видам тварин.

дівчина пишеСприйняття - це дуже складний процес, оскільки завдяки йому у людини в голові складається цілісний образ того чи іншого явища або об'єкта. Наведемо простий приклад: у людини в руках олівець, він його відчуває і бачить; завдяки цьому, а також наявного життєвого досвіду він представляє не тільки його зовнішній вигляд, а й те, що у нього всередині є грифель.

Основними властивостями сприймання є цілісність, узагальненість, предметність, осмисленість, константність і вибірковість. Розвиток цього психічного явища грає важливу роль в процесі навчання.

Важливим психологічним процесом можна назвати уявлення. Воно полягає в свого роду відображенні якогось об'єкта, який в даний час не бачиш, але розумієш на основі попередніх знань, як він виглядає. Подання має ряд властивостей: нестійкість, мінливість, фрагментарність.

дівчина на травіНе можна обійти увагою таку властивість психіки, як уява. Воно являє собою процес створення в голові людини нових образів, які не завжди можуть відповідати дійсності. Уява дуже важливо для представників творчих професій. До речі, однією з різновидів уяви в психології вважається мрія.

Вищим пізнавальним процесом прийнято називати мислення. Його суть полягає в тому, що людина на основі перетворення навколишньої дійсності може породжувати нові знання. Основною функцією цього явища виступає індивідуальність, а головне джерело мислення - практичний досвід. До речі, мислення нерозривно пов'язане з промовою, тому що людина мислить не картинки або образами, а саме словами.

Рекомендуємо: Що таке агравація?

Окремі види психічних явищ - мнемические процеси, які по-іншому прийнято називати пам'яттю. Вони вивчаються, до речі, не тільки в психології, але і в інших науках. Пам'ять являє собою закріплення і збереження, а при необхідності - відтворення накопиченого в процесі життя досвіду. До мнемічних процесів відносять здатність людини запам'ятовувати, зберігати, відтворювати і забувати.

Класифікація психічних явищ містить ще й таке поняття, як увагу. Під ним прийнято розуміти зосередженість психіки на якомусь об'єкті або явищі. Основні форми уваги - свідома і несвідома. До речі, щодо цього психічного явища точного думки у вчених немає. Одні його вважають окремим процесом, а ряд дослідників розглядають його тільки в сукупності з якимись іншими психічними явищами.

Емоції і почуття

Людина відрізняється від інших живих істот тим, що він вміє переживати, тобто має почуття і емоції. Структура психічних явищ такого плану дуже складна і неоднозначна. Під емоцією прийнято розуміти переживання людини, яке пов'язане з тим, задовольнив чи ні він свої потреби.

параПочуття - це явище більш складне. Воно зазвичай являє собою цілий комплекс різних емоцій. До речі, почуття відчувати лише людина, і в різних обставинах він по-різному їх висловлює.

Варто відзначити, що як емоції, так і почуття дуже тісно пов'язані зі станом людського організму. У тому чи іншому стані індивід може відчувати по-різному. З найпростіших почуттів можна назвати задоволення від задоволення органічних потреб, а з найскладніших - любов, патріотизм і т.д.

Рекомендуємо: Вищі психічні функції

До речі, явища психіки можуть людиною усвідомлюватися або бути неусвідомленими. Неусвідомлювані психічні явища зустрічаються не так вже й часто, але все ж вони існують. Наприклад, людина може відчувати раптове і незрозуміло звідки з'явилося відчуття тривоги. Несвідомі психічні явища, до речі, притаманні тільки людині і жодному іншому живої істоти, крім нього.

Окремо варто поговорити про такий феномен, як масові психічні явища. Вони характерні тільки для будь-якої соціальної групи. Причому це може бути як величезний натовп, так і відносно невелика група людей. Масове настрій проявляється в житті кожної людини, і тому є не один приклад.

дівчина в сукніПрипустимо, мода - це те, що прийнято вважати красивим і актуальним в той чи інший період часу в тій чи іншій групі. Приблизно з цього ж ряду таке явище, як чутки - недостовірна або офіційно не підтверджена інформація, яка поширюється в тому чи іншому суспільстві.

Ще одне масове явище - паніка. Під нею прийнято розуміти емоційний стан людей в будь-якої небезпечної ситуації. Найпростішим прикладом можна вважати пожежа в будівлі - в більшості випадків люди, навіть знаючи про правила евакуації, починають панікувати і біжать до виходу в довільному порядку. Якщо в цей час у натовпу з'явиться лідер, то він зможе швидко залагодити ситуацію і запобігти несприятливі наслідки. Автор: Олена Рагозіна