Сьогодні: 20.05.2024

Психоаналіз: основи методу

1097

дівчинаКожному з нас снилися незвичайні, дивні мрії, які на ранок ми могли пригадати в деталях. Перше, що спадає на думку після пробудження будь-якій людині, - подивитися в тлумачі значення побаченого сну.

Один з найвідоміших сонників розробив основоположник теорії психоаналізу, австрійський вчений Зигмунд Фрейд. Психоаналіз Фрейд вважав єдиним інструментом, здатним виявити приховані переживання, тривоги, страхи, що знаходять вираз в наших сновидіннях в досить химерних формах.

Так що таке психоаналіз? У своїй книзі «Вступ до психоаналізу» Фрейд написав про те, що метод спрямований на виявлення прихованих, пригнічених переживань індивіда, які можуть привести до зростання внутрішньої напруги, поглибленню конфлікту між складовими особистості, а як наслідок - до різного роду психічних розладів. Сучасна психологія вважає безперечною перевагою методу психоаналізу то, що людина розглядається як єдність протилежностей, що знаходяться в постійній боротьбі один з одним.

Трохи історії

Доля Зигмунда Фрейда була досить непростою. Він народився 6 травня 1856 року в місті Фрайберг, в єврейській родині. Хлопчик був амбітний, мріяв стати міністром або генералом. Однак в ті часи в Австрійській імперії для євреїв вибір спеціальностей був невеликий: юриспруденція або лікування.

портретМайбутній засновник психоаналізу вступив до Віденського університету і перескакував з факультету на факультет. Метання Фрейда тривали недовго, незабаром він остаточно вибрав медицину. Фрейд був неординарною особистістю: достеменно відомо, що він вільно говорив на восьми мовах, полягав у престижних наукових спільнотах, мав феноменальну пам'ять. Фрейд є автором великої кількості наукових робіт, крім цього він ввів в медицину термін ДЦП, став відомий як автор революційного підходу до лікування різного роду психічних розладів.

Незважаючи на всі досягнення Фрейда, представники наукової спільноти того часу піддали психоаналіз жорсткій критиці, а багато хто не соромлячись називали автора методу шарлатаном і сексуально божевільного маніяком.

У біографії психоаналітика є інші цікаві моменти: деякий час він вивчав корисні властивості кокаїну, лікував від наркотичної залежності цією речовиною, закликав пити невелику кількість порошку, розчиненого у воді, для поліпшення самопочуття. Відомо і те, що Фрейд страждав вельми кумедними фобіями: він боявся цифр 6 і 2, папоротей і пістолетів, не дивився в очі співрозмовнику, ніколи не дискутував, вважаючи, що його думка єдино вірне.

Помер Фрейд у віці 83 років від смертельної дози морфію. Він страждав на тяжку недугу, причиною якого було надмірне захоплення курінням. Багато хто вважає, що психоаналітик вдався до евтаназії, щоб уникнути сильних болів, супутніх цьому захворюванню.

Теоретичні основи методу

Історія психоаналізу настільки ж незвичайна, як і біографія вченого, який розробив цей метод. Працюючи в Парижі під керівництвом відомого психіатра Жана Шарко, Фрейд займався дослідженнями істерії і виявленням причин виникнення неврозів.

дівчинаУчений виявив, що поведінка і вчинки людини контролюються не тільки його свідомістю, а й ще якоїсь несвідомої складової, яка вступає в конфронтацію з встановленими суспільством нормами і правилами. На думку Фрейда, це протистояння і приводило до виникнення різного роду розладів.

Рекомендуємо: Гедонізм - це

Для розробки нового підходу до лікування психічних захворювань Фрейд проводив власні дослідження, а також використовував дані інших вчених. Теорія психоаналізу унікальна, вона відмінна від інших напрямків тим, що не розглядає окремі проблеми людини, а аналізує його як цілісну особистість. Коротко розглянемо основні положення психоаналізу.

1. Класичний психоаналіз грунтується на детермінізм біологічної складової, а саме на постулаті про те, що фізіологічні і сексуальні потреби превалюють над іншими. Сучасна психологія вже не приділяє такої суттєвої ролі цих складових.

2. Психічний детермінізм говорить про безперервність духовного життя людини. Кожен вчинок людини має прихований або явний мотив і визначається попередніми подіями.

чоловік3. Виділення трьох компонент психічного життя: свідомого, предсознательной складової і несвідомої. Перша компонента - те, що людина переживає, відчуває і думає; предсознательное - осередок фантазій і бажань; третя - то, що витісняється зі свідомості, пригнічується внутрішнім цензором особистості. Психологія з точки зору Фрейда повинна приділяти особливу увагу саме цього складного механізму.

Психоаналіз особистості - одна з найцікавіших розробок вченого. Фрейд виділив три складових в структурі особистості: Ід, Его і супер-Его. Перша складова - Ід - є сукупність унікальних характеристик, закладених при народженні, це джерело енергії і несвідома частина особистості. Друга частина - Его - свідома, постійно контактує із зовнішнім середовищем. Третя є контролером, вмістилищем моральних норм, правил, обмежень, що диктуються цивілізованим суспільством.

Рекомендуємо: Причини психологічного мазохізму

Техніки психоаналізу складаються з декількох етапів: продукування, аналіз, робочий альянс. На етапі продукування можна виділити такі методи психоаналізу, як вільна асоціація, опір, реакція переносу. Кожен з цих методів має свої особливості і область застосування.

Перший метод психоаналізу використовує асоціації для осягнення глибинних несвідомих процесів людської психіки. Отримані дані аналізуються і використовуються для терапевтичного впливу з метою корекції поведінки людини. Метод передбачає спільну роботу пацієнта і лікаря над зниженням внутрішньої напруженості.

дівчинаПроцес осягнення причинно-наслідкових зв'язків, зміна особистісних установок, формування нетипового виду поведінки часто у пацієнтів зустрічає негативну реакцію - опір. Цей феномен є загальновизнаним і виражається в прагненні не дати встановити справжні джерела виникнення проблеми. На думку Фрейда, такий опір є неусвідомленим, це наслідок спроб відтворення витіснених переживань у свідомості.

Рекомендуємо: Глибинна психологія: основи та принципи

Третій метод психоаналізу передбачає проведення сеансів, в ході яких пацієнт озвучує будь приходять в голову думки. Розмовляючи з психотерапевтом, пацієнт підсвідомо переносить властивості своїх батьків на доктора. Успішність роботи в цьому випадку багато в чому залежить від того, наскільки довірчі відносини склалися між лікарем і його підопічним.

Аналітичний етап підрозділяється на чотири кроки: конфронтація, інтерпретація, прояснення, опрацювання. Робочий альянс передбачає існування між пацієнтом і психотерапевтом конструктивних і продуктивних відносин, спрямованих на цілеспрямоване вирішення проблем на аналітичної стадії. Варто згадати і про метод тлумачення сновидінь, направленому на пошук істини, прихованої за деформованими образами.

дівчина в кафеФілософія психоаналізу така, що цей метод не тільки є строго науковою концепцією, а й використовується в терапевтичній практиці для лікування душевних недуг пацієнтів. Фрейд вважав, що розроблені ним основи психоаналізу повинні стати безперечною істиною для всіх практикуючих фахівців. Аналіз несвідомих процесів, що протікають в психіці людини, концепція опору і придушення, Едіпового комплексу, статевого розвитку, лібідо - ось справжній предмет дослідження будь-якого психотерапевта.

Рекомендуємо: Аналітична психологія Юнга

Варто згадати про праці інших авторів, також зробили вагомий внесок в розвиток теорії. Свій аналітичний психоаналіз Юнг розробив, взявши за основу викладення Фрейда. Другий напрямок - індивідуальний психоаналіз - заснував і розвинув австрійський психолог Адлер. Обидва вчених сходилися на думці, що превалювання сексуальних спонукань над іншими безпідставно перебільшено, але теорія несвідомого дійсно має серйозну наукову основу.

Юнгіанскій підхід найбільш цікавий і як рушійного мотиву розглядає прагнення до влади як способу компенсувати почуття неповноцінності. Юнгіанскій метод розглядає два типи несвідомого - колективне і приватне. Широко відомо поділ людей на два типи: екстраверт (спрямований назовні) і інтроверт (зосереджений в собі).

Сучасний погляд на теорію

чоловік в окулярахНа сучасному етапі розвитку психологія має досить різноманітний інструментарій для дослідження проблем людської психіки. Однак безсумнівним авторитетом користується саме психоаналіз, основні положення якого зазнали деяких змін під впливом таких видатних учених, як Адлер, Юнг, Фромм. Так, менше значення набуло спонукань сексуального характеру, було визнано безумовне вплив несвідомого на психіку людини, з'явилося поняття колективного несвідомого.

Рекомендуємо: Аніма і анімус в психології

Сучасний психоаналіз розвивається за трьома напрямками:

  • Прикладний психоаналіз - спрямований на вирішення глобальних соціальних завдань.
  • Клінічний - використовується для допомоги людям, які мають психологічні проблеми.
  • Теоретичний - психологія повинна розвиватися, а для цього потрібно виробляти нові підходи до вирішення поставлених перед наукою завдань.

Поняття «психоаналіз» в психології нерозривно пов'язане з ім'ям Фрейда, який вніс значний вклад в розвиток науки, незважаючи на всі нападки з боку прихильників традиційного підходу того часу. Багато в чому завдяки працям цього вченого сучасна психологія вийшла далеко за рамки лікування неврозів. Розвиток психоаналізу призвело до появи численних різновидів методу, підтвердили справедливість головного затвердження Фрейда про існування несвідомого в людській психіці. Автор: Наталя Кузнєцова