Сьогодні: 22.12.2024

Психофізіологія: основи напрямки

1618

хлопець з книгоюПсихофізіологія - міждисциплінарна область знань, яка об'єднує досягнення психологічної і фізіологічної науки.

Її назва грецького походження, складається з трьох частин: ψυχή ( «душа»), φύση ( «природа») і λόγος ( «вчення, слово»). Тобто, підказують нам значення цих трьох елементів, психофізіології вивчає роль біологічних, природних факторів в протіканні психічних процесів.

Основи психофізіології обов'язково входять в навчальну програму усіх вузів, які готують фахівців-психологів.

Історія

Психологія, що вивчає те, як розвивається і працює психіка, і фізіологія, яка досліджує функціонування органів, систем органів і живого організму в цілому, - ось науки, в руслі яких виникла цікавить нас дисципліна. Історія її, на відміну від материнських наук, не дуже довга. Коротко її можна представити наступними основними моментами.

Термін «психофізіології» зародився ще в позаминулому столітті - завдяки французькому філософу Ніколя Массіасу, який так позначав дослідження психіки, що проводяться з використанням об'єктивних фізіологічних методів.

книгиНаступним важливим кроком слід вважати впровадження в психологію експерименту. Вільгельм Вундт, німецький психолог, заснував першу лабораторію експериментальної психології і виділив як окремий напрямок фізіологічну психологію, яка досліджувала найпростіші психічні процеси.

Виділення психофізіології в самостійну дисципліну відбулося вже в XX столітті. На Першому міжнародному психофізіологічному конгресі, що відбувся в канадському Монреалі в 1982 році, наука отримала офіційний статус. Потрібно відзначити, що через холодної війни і «залізної завіси» радянська психофізіології довгий час розвивалася ізольовано від загальносвітової. Очевидно, що такий стан справ не сприяло повноцінному розвитку психофізіології. У теперішній же час наука, навпаки, існує в умовах відкритості та взаємовпливу, стаючи справді інтернаціональної областю знань.

Загальна характеристика

Як ми вже говорили, головна особливість психофізіології - її міждисциплінарний характер. Ця риса в значній мірі визначає методи, об'єкт, предмет і завдання психофізіології.

дівчина в окулярахВплив яких областей знання відчуває наука? Зрозуміло, найтісніше відчувається зв'язок психофізіології з материнськими дисциплінами, проте вона також має точки перетину з іншими науками, як природничо, так і гуманітарними. У число перших, наприклад, входять генетика, біохімія, анатомія, медицина, а до других належать філософія, соціологія, педагогіка і етика.

Рекомендуємо: Що таке психічні процеси?

Таким чином, як предмет психофізіології виступають фізіологічні основи психічних процесів людини. Головне завдання теоретичної психофізіології - опис відносин, які існують між духовною, психічної та фізичної складовими людини, а також всередині кожної з цих сутностей. Практична область науки покликана розробити способи оптимізації поведінки людини, грунтуючись як на традиційних методах психології, так і на об'єктивних фізіологічних показниках.

Усередині теоретичної і практичної областей виділяються більш дрібні підструктури. Як приклад можна навести такі теоретичні напрямки.

  • Психофізіологія мислення і психофізіології емоцій (іноді ці напрямки поєднуються в одне).
  • Психофізіологія свідомості.
  • Сприйняття і пам'яті.
  • Рухів і функціональних станів.
  • Стресу.
  • Сну.
  • Волі.

нейронГоворячи про практичної складової дисципліни, потрібно відзначити такі розділи, як соціальна, клінічна, педагогічна, психофізіології діагностики, наркоманії, алкоголізму та інші. Особливі напрямки є вікова, диференціальна, системна психофізіологія.

Рекомендуємо: Психіка людини

Взагалі, ця наука відрізняється яскраво вираженим прикладним характером. Давно утвердилася роль таких областей, як психофізіологія праці або, наприклад, спорту, які забезпечують ці сфери людської діяльності найважливішими даними, значно полегшують повсякденну діяльність. Так, знаючи і враховуючи психофізіологічні чинники, скажімо, умов праці, можна збільшити продуктивність праці без шкоди для здоров'я і так далі.

методи досліджень

Що являють собою методи психофізіології? Ключовими для цієї дисципліни стають ті методи дослідження, які дозволяють по-різному зареєструвати і виміряти рівень електричної активності центральної нервової системи, приділяючи особливу увагу активності головного мозку. За останній час істотно розширилася кількість неінвазивних (без проникнення під шкіру) методів, що дають великі дані про будову та роботу мозку. Назвемо лише деякі з них.

Один з найбільш поширених методів - електроенцефалографія, тобто реєстрація електричних потенціалів головного мозку. Ця процедура проводиться за допомогою спеціальної шапочки з електродами. Залежно від цілей дослідження ЕЕГ може проводитися як під час неспання, так і коли пацієнт спить; можливі включення-виключення світла, звуковий супровід.

мозокТомографічні методи дозволяють на основі декількох реальних зображень зрізів мозку змоделювати ті його ділянки, які побачити не вдається. Розрізняють комп'ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну томографію (МРТ), позитронно-емісійну томографію (ПЕТ) і функціональну МРТ. Перші два способи використовуються для отримання інформації про особливості будови мозку, структурних змін в ньому, останні - про функціонування цього органу.

Рекомендуємо: Методи психогенетики

Електроміографія (ЕМГ) реєструє коливання потенціалів в м'язах і дає можливість виявляти зміни станів м'язів, які не супроводжуються зовнішніми рухами. Наприклад, по ЕМГ м'язів обличчя можливо оцінити реакцію людини по відношенню до тих чи інших предметів або ситуацій. Автор: Євгенія Безсонова