Сьогодні: 20.05.2024

Психоз: все про захворювання

2715

дівчинаЗ розвитком класифікації психічних розладів важкі форми захворювань стали називати психозом - розладом розуму, підкреслюючи відмінність від неврозу - розлади нервової системи.

Що таке психоз більш конкретно, допомагає зрозуміти його головний критерій - нездатність розмежувати власні переживання і фантазії від реальності. Цю думку стисло переказав Лакан: «Психічно хворий - втілення того, до чого може привести звичка приймати речі всерйоз».

Відмінні риси

У стані психозу люди мають суттєві проблеми зі сприйняттям реальності. Психотичні стани впливає на переконання людини, на його думки і їх характер, на почуття і поведінку. Перші напади зазвичай припадають на кінець підліткового віку. Психотичні розлади поширені у всіх груп населення в рівній мірі, але в залежності від причини можуть проявлятися яскравіше і частіше через статі або віку.

Так, масовий психоз більше характерний для дітей шкільного віку. Психози легко піддаються лікуванню і, як правило, не ведуть до якихось значних проблем, по крайней мере, при своєчасному коректуванню.

дівчинаНайяскравіші ознаки психозу - галюцинації, манія переслідування, марення. Для нього характерні стану спутаного свідомості і мислення - думки занадто швидко пролітають в голові, перескакують з предмета на предмет, швидкість промови зростає, що оточують з працею її розуміють. Поведінка людини в цьому стані може відрізнятися підвищеною активністю або, навпаки, повним занепадом сил, часто люди безпричинно зляться, сердяться і засмучуються.

Крім вищезазначених, можна назвати й інші характерні ознаки психотичного стану:

  • Складнощі з концентрацією.
  • Депресія.
  • Тривожність і (або) підозрілість.
  • Проблеми з промовою і підтриманням теми розмови.
  • Суїцидальні думки.
  • Соціальна ізоляція.
  • Занадто багато або занадто мало сну.

Марення і галюцинації при психозі виділяються на тлі перерахованих вище ознак в основному вже тим, що можуть призвести до реальних проблем у людини. Вони здаються абсолютно реальними того, хто їх відчуває.

Манія переслідування, марення - суперечливі, нелогічні думки, які пов'язують воєдино якісь розрізнені частини досвіду людини. На відміну від того марення, під яким ми маємо на увазі просто якусь нісенітницю, марення як ознака психотичного розладу втілює собою помилкові переконання або враження. Наскільки б не суперечило переконання людини реальності, скільки б ви не приводили аргументів щодо його помилки, ніщо не допоможе.

дівчинаТак, параноїдальний психоз може викликати марення переслідування, Ялом охарактеризував його як «систему, яка нескінченно розширюється, і за її межі неможливо вийти». Його пацієнт вважав, що психотерапевт - агент ФБР, і всі спроби доктора показати хибність цієї думки не увінчалися успіхом, всьому знаходилося пояснення в рамках марення.

Рекомендуємо: Загальна психопатологія

Галюцинації - переживання, які виникають без фізичного стимулу: якщо людина говорить, що за вікном висить маленький рожевий жираф, а за вікном нічого подібного немає, значить, у нього зорова галюцинація. Будь-аналізатор може бути пов'язаний з галюцинацією, є і складні галюцинації, які включають відразу кілька спотворень (слухових, зорових, тактильних, соматичних).

витоки

У психозу різні причини появи, це може бути і психічний розлад, і черепно-мозкова травма, і банальний сильний стрес, а також отруєння наркотичними або лікарськими речовинами. Випадки психотичних станів унікальні. Не завжди можна визначити точну їх причину.

очейСкладно сказати, що саме є точкою відліку. Люди, рідні яких мали психотичні розлади, потрапляють в групу ризику. Найбільш поширені види психозів:

1. Реактивний. Реактивний психоз - виникає в періоди крайнього стресу (наприклад, смерть значимого людини). Як правило, відновлення нормального укладу життя відбувається протягом короткого періоду часу (від декількох днів до декількох тижнів).

До нього можна віднести істеричний психоз, що розвивається на тлі травми: психіка регресує, можна помітити зайву театральність, занурення в фантазії, хоча гострий психоз нерідко є ознакою істерії.

2. Психоз алкогольний або викликаний лікарськими препаратами / наркотиками (метамфетамін, кокаїн). Синдром відміни або сама дія препаратів можуть приводити до галюцинацій і марення. Навіть зловживання кофеїном у абсолютно здорових людей часом викликає психотичні стани.

3. Органічний. Виникає внаслідок травм або хвороб, що перешкоджають нормальному функціонуванню мозку. Серед чинників, що призводять до станів органічного психозу, виділяються:

  • Патологічні процеси в мозку (хвороби Паркінсона, Альцгеймера і Гентингтона, хромосомні порушення, пухлини в головному мозку, інсульт).
  • Черепно-мозкові травми.
  • Інфекції (нейросифіліс, енцефаліт, абсцес, менінгіт).
  • Ендокринні порушення (синдром Кушинга, хвороба Аддісона).
  • Дефіцит вітамінів групи В.
  • Токсичні розлади.

Симптоматичні психози зникають при усуненні причини, що їх проблеми. Нерідко саме через уражень мозку або кровоносної системи виникає старечий психоз.

4. Функціональний. Багато з ендогенних психозів викликані психічними захворюваннями. Розлади, при яких може виникати психотичні стани:

  • Шизофренія. Шизофренічний психоз визнається найскладнішим, а його діагностика найбільш важлива, так як на ранніх етапах перебіг захворювання можна повернути в позитивне русло.
  • Маячний розлад. Параноїдний психоз змушує бачити того, чого немає, і припускати те, до чого ніколи не було реальних передумов.
  • Біполярний розлад (маніакально-депресивний психоз). Характеризується періодами високої і вкрай низьку активність (манія і депресія).

дівчинаМаніакальний психоз спостерігається в період високої активності, для людини - море по коліно, що часто є причиною нелогічних дій або поспішних рішень, а іноді і антисоціальних вчинків. Більш м'яка форма - гіпоманіакальними психоз - не критичні, але досить помітні активні стану.

Гіпоманія і манія часто викликають безперервну гонку думок і ідей, проблеми з концентрацією уваги. Стану гіпоманіакальними рідко небезпечні, тому люди і не вважають, що хворі, навпаки, вони впевнені, що сповнені сил і здорові.

Трагедія в тому, що людина не дуже добре контролює себе, а після стану гіпоманії його накриє депресія. З віком кількість періодів з депресією при маніакально-депресивний психоз зростає, і саме ці симптоми звертають врешті-решт на себе увагу.

  • Депресія. Психоз може виникати в руслі течії маніакально-депресивного психозу або депресії. Депресивний психоз характеризується тим, що людина мало спить і їсть, у нього з'являється відчуття безнадійності і безпорадності.

Особливості

Гострий психоз - швидкий розвиток і помітні відхилення від нормальної поведінки - рідко говорить про хронічні захворювання. Майже половина з тих, кому поставили діагноз «гостре психотичний розлад», не були в результаті віднесені до груп з психічними розладами.

будинкиУ класифікації відрізняють афективні психози, що мають зв'язок з психічними розладами, основною ознакою яких є порушення емоційних станів, від психозу, пов'язаного з розладом сприйняття і мислення (на шизофренію). В принципі, повторення афективних психозів можна уникнути зовсім, з шизофренією же все набагато складніше.

Рекомендуємо: Як проявляється ажитація?

Свідчити про наявність біполярного розладу може психотичні стани після пологів. Психоз у жінок в післяпологовий період проявляється не часто, але ускладнюється почуттям сорому і відсутністю усвідомлення серйозності того, що відбувається.

Післяпологовий психоз може привести до неможливості виконувати функції матері, що веде як до проблем у дитини, так і до все більшої дестабілізації стану жінки, до того ж є небезпека заподіяння жінкою шкоди собі або іншим. Цей вид психозу швидко лікується, якщо почати терапію при перших його проявах.

Відомі випадки масових истерий, які є наслідком сугестивності людей. У таких випадках є ідея, яка спотворює реальність, і передається від однієї людини до іншої. Завдяки таким масовим божевіллям легко маніпулювати людьми, що використовували фармацевтичні компанії, паразитуючи на заклопотаності свинячим грипом і атиповою пневмонією, не так давно.

Що робити

метеликиДля того щоб мінімізувати негативні наслідки психотичного нападу, людині слід заспокоїтися і не робити нічого, що є відповіддю на галюцинації або маячні ідеї. Хоча в більшості випадків люди не розуміють, що захоплені своєю власною фантазією, в домашніх умовах насамперед потрібно вжити заходів для того, щоб людина не нашкодив собі і оточуючим, і викликати лікаря. Не варто намагатися переконувати людину, в цих станах критика відсутня, тому лікувати їх самим безглуздо.

Рекомендуємо: Що таке гігієна?

Діагноз ставлять зазвичай методом виключення, так як причин виникнення психотичних станів велике безліч. Насамперед лікаря слід забезпечити достовірною інформацією про те, що незадовго до нападу робила людина, які ліки або харчові добавки він брав або бере, а також про медичну історії його родини. Правильний діагноз - ключ до швидкого одужання.

Лікування психозу пов'язане з вживанням антипсихотиков, які допоможуть позбутися від галюцинацій і маячних ідей або полегшити симптоми. І лікування препаратами зазвичай припиняється, хоча в окремих випадках серйозних захворювань вони вимагають тривалого прийому (наприклад, при шизофренії).

дівчинаЯкщо природа стану пов'язана з психічними розладами, до значного поліпшення призводить когнітивно-поведінкова терапія. Головне - робота з установками людини. У більшості випадків розлади розвиваються внаслідок переконань, які перешкоджають вираженню свого «Я», і психоз проявляється як можливість вираження себе і своїх страхів.

Психотичні стани не мають ніяких значимих ускладнень, крім опосередкованих. Головний наслідок психозу - зниження якості життя, людині складно сприймати адекватно реальність, справлятися зі своїми справами.

Але в гострих формах галюцинації та марення можуть вести до самоповреждающему поведінки або до агресії, спрямованої в бік оточуючих. До того ж без своєчасного звернення до лікаря може залишитися в тіні причина, яка призвела до психозу. Автор: Катерина Волкова