Що таке психологічний редукціонізм? Що лежить в його основі, і якими особливостями він володіє? Яке він знайшов застосування в науці та повсякденному житті? Відповіді на ці питання будуть розглянуті нижче.
Складні механізми і явища пояснюються простішими за своїм значенням, будовою механізмами - така ідея редукціонізму. Така методологічна установка відігравала велику роль для філософів і вчених минулих років. Ця популярність пояснюється переконанням вчених, що для повного вивчення об'єкта необхідно повністю «витягти» його з усіма його складовими.
Філософська діяльність 18-19 століттях була обумовлена «підженемо» всіх теоретичних досліджень під ньютонівські закони механіки - це стало механічним підходом редукционизма. Пізніше цей підхід висловлювався в спробах співвіднести історичні явища з біологічними закономірностями.
У 20 столітті редукционизм постав як частина філософії науки, вчені працювали над створенням певної мови, який підійшов би будь-який науковій сфері. Пізніше він утвердився як логічний позитивізм, зароджувалася нова філософія науки з використанням точних логіко-математичних засобів і фізичних методів. Тривалі дослідження дали цінні результати в дослідницькій діяльності, але кінцевого результату вченим не вдалося досягти.
У наш час редукционизм втратив головну роль в дослідницькому механізмі. Однак він все ще користується успіхом і його активно застосовують. Цей метод ідеально підходить для моделювання.
Також редукціоністскіе методи допомагають у створенні структур всіляких класифікацій. Вчені-математики талановито користуються цим методом для вирішення складних завдань, базуючись на тих, що вже знайшли своє рішення.
Редукціоністскій метод не досяг своєї мети в створенні єдиної мови, але він дав поштовх створенню передумов до виникнення таких галузей, як кібернетика, некласична логіка і когнітологія.
Визначення та основні поняття
Редукціонізм в психології - це методологічна установка, яка може бути осознаваема або НЕ осознаваема людиною, з її допомогою явища одного виду переводяться в інший вид, наприклад психічні явища стають біохімічними, фізіологічними явищами.
Редукціонізм не помічає або ж категорично відкидає існування своїх самостійних наукових методів, теорій психології, що забирає її незалежність, а також статус самодостатньої науки. Психіка вважається чимось на зразок побічного явища. Редукціонізм залишає її беззахисною один на один з питаннями, що задаються соціальною практикою, які формуються в процесі створення фундаменту, зародження і подальшого виховання особистості.
Рекомендуємо: Диференціальна психологія - це
Сенс редукції, що є науковим методом, такий, що дослідник, маючи складну багаторівневу задачу, переводить її в більш просту форму, яка може бути піддана аналізу і вирішена. Редукція і її принципи абсолютно визнані редукционизмом. Вона незамінна як метод перетворення даних з метою спрощення і прискорення вирішення поставлених завдань.
Редукціонізм викликаний спробами побудови пояснень психічних властивостей і особливостей за допомогою будь-якої науки, при цьому без урахування специфіки психічної діяльності.
Редукціонізм допомагає у вирішенні багатьох проблем і завдань. Першими успішно вирішеними завданнями редукционизм допоміг небесної механіки. Саме завдяки металогіческіх методу було точно встановлено існування Нептуна.
різновиди
Психологічний редукціонізм має свої різновиди:
- Логіцістскій редукционизм, тобто всі явища психіки пояснюються за допомогою співвідношення їх з логічно організованими системами операцій.
- Фізіологічний редукционизм, тобто всі явища трактуються за допомогою фізіології (відносини між усіма відділами та центрами головного мозку).
- Кібернетичний редукціонізм, тобто всі явища, пов'язані з психікою людини, ототожнюються з механізмами обробки всієї отриманої інформації людським мозком.
- Соціологічне редукционизм, тобто все психічні явища пояснюються зведенням до різних форм і способів спілкування і взаємодії між людьми.
Багато хто вважає, що редукціонізм властивий будь-якої теорії - наближення однієї групи до групи, яка є її фундаментом, «ідеальним фрагментом». Всі пояснення не можуть бути обмежені одним зближенням груп, необхідні і інші операції по даному механізму.
Рекомендуємо: Біхевіоризм в психології
Альтернативою редукционизма виступає виявлення деталі дослідження, яка має в своєму розпорядженні всі необхідні характеристики, для роз'яснення будь-якого питання. Психологічна альтернатива - генетичні дослідження.
Вчені виявили декілька думок про розглянутої нами позиції:
- Кожне дослідження зводиться до фундаментальних основ фізики.
- До основам фізики зводяться всі дослідження, які не були здійснені на практиці.
- Всі дослідження не зводяться до такої науки, як фізика.
- Будь-яка галузь може використовувати для зведення тільки свої методи дослідження.
Аргументи за і проти'
Існують докази, які висловлюють думку вчених з приводу застосування редукционизма як методологічного підходу для дослідження психіки людини.
Аргументи, що наводяться «за» використання даного методу:
- Фізичні науки мають високим статусом і можливостями, редукційні роз'яснення ситуацій і явищ стають привабливішими і зрозуміліше для сторонніх очей.
- Дані висновки або підсумки набагато простіше піддати підтвердження, фальсифікування. Багаторівневі психологічні роз'яснення виглядають більш правдиво.
Рекомендуємо: Інсайт - що це таке?
Доводи, наведені «проти» використання даного методу:
- Деякі з дослідників і вчених в області психології вважають, що виявлення єдиної причини прояви людського характеру і вчинків стає марною і нікчемною роботою.
- Такі пояснення часто стають відволікаючим маневром від справжніх причин проблеми і не дозволяють пояснити проблему іншими способами.
У статті були розглянуті принцип редукціонізму, його визначення та види. Його розвиток і вдосконалення як науки триває донині. Даний метод є актуальним і популярним як в психології, так і в інших науках. Автор: Віра Чугуївська