Що таке ригідність мислення? І яке місце займає ригідність в психології? Яке значення цього слова? У цій статті будуть роз'яснені ці та інші питання, що виникають про поняття ригідності.
Ригідність - це неможливість і нездатність людини змінюватися, гнучко реагувати на спонтанно змінюються життєві ситуації. Така специфічна риса особистості стає проблемою для людей, коли їм доводиться бути поза зоною свого комфорту.
Такі особистості є вкрай консервативними. Страх при будь-якому несподіваному подію сковує таку людину і довгий час не дозволяє йому реагувати на обставини. Такі люди, як правило, зациклені на своїх переживаннях і думках, але самооцінка їх при цьому не змінюється.
Ригідність в свою чергу ділиться на кілька видів:
- Когнітивна ригідність. Такі люди, як правило, не можуть вибудувати послідовність своїх дій при несподівано виникли нові обставини. Незважаючи на зміни, що відбулися, вони все одно будуть дотримуватися того плану, який був складений раніше.
- Афективна ригідність. Афективної ригидностью називається невідповідність між тим, що відбувається насправді і душевної реакцією на ці події. Така поведінка проявляється в надмірному фокусуванні на одному об'єкті або якій-небудь дії.
- Мотиваційна ригідність. Значення цього виду має на увазі під собою наявність «поламаного» механізму мотивації. Особливістю даного виду є повна відсутність прагнення виправляти свої помилки, пізнавати незвідане. Ступінь вираженості буде залежати від окремо взятої ситуації та її впливу на людину.
Портрет ригидного людини
Як розпізнати ригідних людей? Психологи склали список відмінних рис таких особистостей. Ось ця психологічна характеристика:
- Такі люди, як правило, схильні до упертості. Їх складно в чомусь переконати, вони будуть стояти на своєму.
- Звички з ними назавжди: підірвати створену роками систему їх звичок нереально, вони зберігають їм вірність.
- Такі люди мають високий ступінь вразливості, щось нове і незвичне викликає у них бурю емоцій.
- Схильні до навіювань, навіть занадто, така сугестивність небезпечна.
- Не можуть виправляти свої помилки, не здатні до їх аналізу.
Такі люди прив'язані до своїх стереотипам, що заважає їм сприймати нові віяння і знання. Зміна себе є для них важким кроком: стати іншим, поміняти ідеї, думки і думки - буде каторжною працею. Негнучкість мислення пояснюється засвоєнням нового не за допомогою власних почуттів і досвіду, а за допомогою авторитетної думки.
Ригідність - це не завжди погано: якщо людина має помірну «дозою» її, це допоможе йому в відстоюванні своїх пріоритетів. Якщо людина залишається вірний своїм життєвим принципам, має акуратністю, педантичністю, то це не можна розцінювати негативно. У всьому потрібна міра, в тому числі і в прояві ригідності.
Ці люди люблять прямолінійність і конкретику, інакше вони починають виходити з себе. У них краще влаштовані механізми захисту психіки, вони стійкі до стресу і зовнішніх подразників.
Рекомендуємо: Все про прихильність
Взаємодія з іншими особистостями будується у них часто на суперництві. При високому рівні інтелекту і професіоналізму ригідність може породити лідерські якості. Такі люди можуть бути одержимі ідеєю і можуть «заражати» нею оточуючих, що і робить з них хороших лідерів.
Такі люди можуть ставати економістами, бухгалтерами, математиками. Як правило, вони вибирають професії, де потрібно чіткість, точність і розрахунок.
Різновиди ригидного поведінки
Виділяється кілька видів поведінки ригідних особистостей:
- Особистості, яких називають «терористами-балакунами». Такі люди мають підвищену балакучістю, але мінус цього в тому, що вони намагаються захопити увагу і стати єдиним центром будь-якої компанії.
- Люди - «великі буркотуни». Серед нас є ті, хто завжди всім незадоволений, їм нічого не подобається і їм неможливо ні в чому догодити.
- Люди, яких називають «Фома невіруючий». Вся їх ригідність спрямована на окремі ситуації і думки.
- Люди - «квіточки». Така особистість поступово відділяється від суспільства, перестаючи вносити свій вклад.
- Люди - «блазні». Сарказм і іронія цих осіб не знають кордонів і почуття міри. В їх стилі - висміювання абсолютно все на світі.
- Люди - «конспіратори». Вони «розбивають» колектив на окремі групи, які починають з часом конфліктувати, що призводить до поступового розриву колективу.
Емоційна ригідність пов'язана з тривалістю того проміжку часу, який необхідний для прояву виникла емоції. Емоційна ригідність виражається у кожного в різному ступені. За допомогою цієї характеристики визначається здатність переносити різні життєві ситуації.
Шкода і користь
Найчастіше ригідність виступає як негативна риса особистості. З іншого боку, все люди, що володіють цією межею, можуть виконувати монотонну, рутинну роботу з задоволенням. У помірному ступені це якість є корисним і приносить користь людині в професійному плані.
Такі люди мають високу продуктивність і лідерськими задатками, що підкреслює безсумнівну користь ригідності. Користь чи шкода - це залежить від поміркованості прояви ригідності, від ступеня її вираженості.
Параноїдальні нахили є плодами ригідності високого ступеня. Такі люди агресивно конфліктують з оточуючими, вони можуть бути маніакально одержимі якою-небудь ідеєю. Стримувати і виправляти таких людей вкрай важко.
Рекомендуємо: Раціоналізація: метод психологічного захисту
Терапевтичний вплив проводиться шляхом ненав'язливих рекомендацій, прихованого переконання в чому-небудь. В такому випадку пацієнт вирішує, що він сам прийшов до певного рішення, а від психолога отримує лише авторитетне підтвердження правильності своїх думок.
Ригідність може виникати абсолютно у всіх особистостей. Однак далеко не у всіх це вимагає терапевтичного втручання психологів. Вдаватися до їхньої допомоги потрібно тільки при надмірному рівні ригідності. Автор: Віра Чугуївська