Сьогодні: 30.12.2024

Роберто Ассаджиоли: все про відомому психологу

992

портретДля тих, хто знайомий з психологією і, зокрема, з поняттям психосинтез, прізвище Ассаджиоли говорить багато про що. Ця людина є засновником методики реконструкції особистості, що отримала назву «психосинтез».

Будучи послідовником Фрейда, цей вчений вельми справедливо припустив, що нарівні з теорією психоаналізу може існувати концептуально протилежна теорія. Таким чином, він поєднав класичний метод дослідження по Фрейду з терапевтичними прийомами Юнга, в результаті чого і отримав унікальний напрямок психологічної практики, що стало абсолютно самостійним. Чим ще прославився Роберто Ассаджиоли і що являє собою запропонована ним модель особистості, читайте далі.

Теоретико-методологічний принцип саморозвитку людини Р.Г. Ассаджиоли набув широкого поширення. Він вважається однією з найбільш популярних концепцій. Запропонувавши унікальну структуру особистості, Роберто Ассаджиоли ввів безліч нових термінів і понять, а також створив цілу практику з прийомами, використовуваними в психотерапевтичної діяльності та сфері освіти до сих пір.

Цікаві факти про життя лікаря-психолога

Роботи Роберта Ассаджиоли - це не тільки вдосконалені теорії філософів і психологів-попередників, а й авторські ідеї, і власний досвід, який отримав вчений, перебуваючи під арештом, а також під час самітництва. Як казав потім лікар-філософ своїм друзям, для нього ці події стали безцінним досвідом, завдяки якому він зміг практикувати спеціальні психодуховних вправи.

фото чоловікиАле щоб зрозуміти природу відкриттів Роберта Ассаджиоли, варто дізнатися про життя самого філософа. Так, біографія засновника психосинтеза почалася в далекому 1888 році, коли у Венеції в сім'ї Леоне Греко і Елени Каулом 27 лютого народився хлопчик, названий Роберто Марко Греко. Однак через 2 роки Леоне помер, і Елена вийшла заміж за іншого, тому прізвище хлопчика була змінена на Ассаджиоли.

Роберто ріс дуже допитливою дитиною, а тому після досягнення 18 років він вільно володів кількома іноземними мовами. Крім рідної мови, юнак досконало знав російську, німецьку, англійську, а також латинь і санскрит.

У повнолітньому віці Роберто Ассаджиоли проходив навчання у Флорентійському університеті і активно подорожував по всьому світу. Цікаво, що серед країн, які відвідав юний поліглот, була і Росія. Успішно закінчивши навчання зі ступенем доктора наук, що спеціалізується на неврології та психіатрії, Ассаджиоли представив широкій публіці свою теорію про несвідомому (1910 рік, м Болонья, Міжнародний конгрес).

Вказавши на вузький погляд Фрейда в рамках його теорії про психоаналізі, Роберто запропонував авторський метод вивчення саморозвитку людини, представивши його під назвою «психосинтез».

Подальшу біографію знаменитого лікаря-психолога, вченого і філософа з Венеції викладемо вельми коротко. Відомо, що в 1922 році Роберто одружився з Неллі Чапетті і незабаром в їх сім'ї з'явився на світ спадкоємець, який отримав ім'я Іларіо Ассаджиоли.

Життя і праця вченого в період війни

чоловікУ той же час учений продовжував трудитися, удосконалюючи власні ідеї і розробляючи нові психотерапевтичні прийоми. Результатом його старанної роботи стала вийшла в 1927 році книга «Psychosynthesis. A new method of healing »(« Новий метод лікування: Психосинтез »Р. Ассаджиоли). Варто зауважити, що дана робота була опублікована англійською мовою, а до моменту її публікації автором уже був заснований Інститут психосинтеза в місті Флоренція (1926 р).

Рекомендуємо: Психіка: визначення поняття

Однак через 12 років в діяльність Роберто втрутився уряд - вчений був заарештований за наказом Беніто Муссоліні. Причиною арешту лікаря-психолога в 1938 році стали його власні гуманістичні твори. Крім того, фашистському уряду припала до вподоби національна приналежність Ассаджиоли (далекими предками вченого були євреї, яких ретельно намагався викорінити Гітлер шляхом тиску на Муссоліні). В результаті вчений опинився за гратами, але пробув там зовсім недовго, і цей час він зміг провести з користю, практикуючи свої психодуховних вправи і методи.

Деякий час по тому Роберто був випущений з-під варти, але гоніння на нього не припинилися. У такому режимі він пережив Першу і Другу світові війни. До слова, під час Другої світової йому довелося куди важче. Так, вже 50-річному вченому довелося ховатися від регулярних нападок і переслідувань з боку фашистів, щоб не опинитися укладеним знову. Перейшовши на «нелегальне становище», Роберто деякий час був затворником, Броди від села до села на просторах альпійського високогір'я.

книгиІз закінченням військового режиму і звільненням від переслідування Муссоліні лікар-психолог знову став активно розвивати свої теорії психосинтеза.

Повернувшись у Флоренцію, Роберто Ассаджиоли відроджує Інститут психосинтеза. Приблизно з цього часу починається пора світанку нового напрямку психології. Отримавши міжнародне визнання, концепція Ассаджиоли поширюється по всьому світу. Багато вчених впритул займаються вивченням теорії Роберто, а його публікації видаються на різних мовах. Поступово починають з'являтися центри психосинтеза на території Європи, які діють і в даний час.

Знайомство з ідеями і роботами вченого

На відміну від своїх колег-психологів, Роберто надавав перевагу письменництва живу практику, роботу викладача і психотерапевтичну діяльність. Саме тому його бібліографія дуже мізерна. І це книги, що присвячують читача в основи теорії саморозвитку за версією Роберто Ассаджиоли: «Психосинтез. Принципи і техніки »,« Психосинтез (теорія і практика) », а також роботи, в яких викладені результати досліджень вченого в області психіки, волі людини і самопізнання:« Акт волі »,« Про духовну кризу ».

раковинаКрім цього, провівши власний аналіз волі, спираючись на основні уявлення про дану характеристиці людини, лікар з Венеції Роберто Ассаджиоли зміг написати ще одну книгу - «Техніки розвитку волі». У ній він продемонстрував структуру волі, а також описав акти її прояви. Завдяки цьому в даний час вчені мають унікальну можливість застосовувати теорію лікаря-психолога на практиці, вивчаючи розвиток волі і її виховання. Також італійським вченим було написано ще безліч інших робіт - коротких наукових статей і есе.

Свою активну діяльність лікар-психолог з Венеції продовжував вести аж до самої смерті. 23 серпня 1974 року Ассаджиоли помер. Отримавши посмертно прізвисько «майстер психосинтеза», він увійшов в історію як найбільший людина, яка зробила величезний внесок у розвиток науки.

Рекомендуємо: Ерік Берн: біографія

Як вже стало зрозуміло багатьом, Роберто Ассаджиоли є основоположником напрямку психосинтез в психології. На його думку, даний напрямок переслідує відразу кілька завдань:

  • Осягнення внутрішнього «Я».
  • Набуття гармонії на фоні пізнання свого внутрішнього «Я».
  • Вибудовування адекватних взаємин з оточенням.

Фундаментальною основою теорії саморозвитку особистості, створеної Ассаджиоли, стали роботи Зігмунда Фрейда з психоаналізу. Не сумніваючись у вірності його ідей, Роберто зробив припущення про існування протилежної даним напрямком концепції. У нього з'явилися ідеї щодо унікальної структури особистості, яка складається з декількох областей несвідомого.

За Ассаджиоли, «карта внутрішнього світу» особистості має наступний вигляд:

схема

Поля, позначені номерами, відповідають наступним областям:

1, 2 і 3 - нижча, середня і вища несвідоме (відповідно).

4 - свідоме.

5 - поле свідомого «Я».

6 - поле вищого «Я».

7 - колективне несвідоме.

Основні положення теорії

Відповідно до думки італійського вченого-філософа, нижчу несвідоме представлено самими найпростішими інстинктами, які обумовлені природою походження людини. Це в свою чергу підтверджує вчення Фрейда. До цієї області несвідомого відноситься потужний енергетичний потенціал, який є місцем локалізації парапсихических реакцій і фантазій, що виявляються неконтрольовано і є джерелом кошмарів або творчих проявів.

книги в рукахПоле середнього несвідомого Ассаджиоли вважає проміжною зоною між свідомістю і несвідомим. У ній переважно зосереджені враження людини, його відчуття, емоції і сприйняття навколишнього, з яких згодом формуються усвідомлені навички, а також різні контрольовані психічні стани.

Наступна область - вищого несвідомого, позначена вченим як «супербессознательное», є джерелом вищих почуттів людини. На думку автора, в даній сфері починають своє формування парапсіхіческіе функції людини, а також зароджується духовна енергія.

Рекомендуємо: Рудольф Арнхейм: вклад в психологію

Основна область - поле свідомості, як вважав Ассаджиоли, є частиною людської особистості, повністю усвідомлюваною нею. Вона представлена ​​нашими усвідомленими інстинктами, думками і переживаннями, які ми можемо досліджувати і аналізувати.

Область свідомого «Я» Роберто Ассаджиоли представив як центр людської свідомості, елемент особистості «Его». Однак на відміну від попередньої дана область не є усвідомленою.

Вища «Я» - поле, яке є істинною сутністю особистості. Роберто Ассаджиоли називає його «постійним елементом», так як в будь-яких психологічних і фізичних станах людини це поле залишається незмінним.

силуетиІндивідуальне несвідоме майстер психосинтеза розглядає в складі особистості, як неізольований від оточення елемент, тісно взаємодіє з колективним несвідомим. При цьому такий зв'язок є не тільки просторової, а й тимчасової (зв'язок з попередніми поколіннями, з досвідом і спогадами попередників).

І, як заявляє Роберто, пізнаючи власне «Я» (вища, справжнє «Я»), людина має можливість знайти повноцінне психічне здоров'я. Це, власне кажучи, і є обов'язковою умовою практики психосинтеза по Ассаджиоли.

Терапевт, використовуючи прийоми знаменитого лікаря-філософа, здатний допомогти людині знайти гармонію за допомогою пізнання істинного «Я». І сутність практичної діяльності в психосинтезе полягає в умінні гармонійно взаємодіяти не тільки з самим собою, а й з навколишнім світом і людьми в ньому. Автор: Олена Суворова