Сьогодні: 04.10.2024

Розшифровка поняття: фанатизм

821

дівчина за кермомПрипустимо, при розгадуванні кросворду вам попалося таке визначення: «відданість чогось» - і в наявності тільки вісім букв. У такій ситуації перше, що спадає на думку, це слово «фанатизм». І ви будете праві, так як це вірний відповідь.

Фанатичність. Кого можна вважати фанатиком

В даний час більшість людей вживає поняття «фанатик». Багато здогадуються, що означає це слово, але краще уточнити. У психології дається таке значення слова фанатизм - це найчастіше безпідставне і погано усвідомлюване переконання в якому-небудь предметі або явищі.

Дуже часто саме ці характеристики фанатизму ведуть до помилкових, необдуманим діям. На жаль, в історії можна знайти велику кількість прикладів, які доводять це.

Психологія зазначає, що фанатизм - це серйозне психічне захворювання. Правда, в різних країнах психологи не однаково визначають його межі. Наприклад, в Сполучених Штатах Америки вас вважатимуть фанатиком, якщо ви хоча б трохи відхиліться від стандарту психічно здорової людини. І цю хворобу негайно почнуть лікувати методами, які передбачає психологія.

До даного моменту відомі види переконань, які пов'язані з наступними галузями життя суспільства:

  • Релігія.
  • Спортивна діяльність.
  • Мистецтво.
  • Політика.
  • Здоров'я.
  • Наукова діяльність.

дівчина фотографЯк не дивно, але саме перші три види з вищенаведених на даний момент є найпоширенішими.

У кожного виду фанатизму є свої певні ознаки. Але якщо постаратися, то можна знайти і загальні риси і характеристики цих ознак. Психологія виділяє наступні характеристики:

  • Фанатик надто важко переносить все те, що переживає той, кому він поклоняється. Самою крайньою формою є самогубство. Дуже часто людина приходить до цього в той момент, коли його герой або вмирає, або закінчує свою професійну діяльність.
  • Більшу частину своїх заощаджень фанатик витрачає на те, щоб переслідувати об'єкт свого наслідування. Він їздить за ним всюди, ходить на кожне його виступ, купує все, що хоч якось пов'язане з його героєм, і так далі.
  • Людина зациклений на чомусь одному. Він весь час говорить про одне й те ж. Весь час намагається показати, що він переконаний в ідеальності об'єкта поклоніння.
  • У молодих людей часто звужується коло інтересів. Їх перестає цікавити те, що до цього захоплювало. Все відходить на другий план. Вся увага переходить на об'єкт поклоніння.

Але потрібно віддати належне людям. У багатьох фанатизм є тимчасовим явищем, яким більшість «переболевает» в підлітковому віці. Але у будь-якого правила є винятки, і іноді все ж зустрічаються люди з крайніми формами прояву хвороби.

дівчинаГоворячи про фанатизм, варто розглянути і таке поняття, як фанатичність. Фанатичність - це характерні переконання, які присутні у фанатичною особистості. Фанатичний людина завжди має якісь свої особливі погляди на те, що відбувається навколо.

Рекомендуємо: Види і типи конфліктів

Тепер, коли ми більш-менш розібралися з тим, що таке фанатизм і хто такі фанатики, поговоримо про найпоширеніші формах фанатизму - це ідейний і релігійний фанатизм.

Поширені форми переконання

1. Релігійне переконання - це найбільш виражена форма зацікавленості в релігійній сфері діяльності, зі створенням з неї культу поклоніння і створенням групи людей з однаковим мисленням.

дівчинаВідносно недавно це поняття зустрічалося виключно в підручниках з історії. Воно стосувалося до часів СРСР. Але зараз життя людей змінилася, і ми чуємо про релігійний фанатизм мало не кожен день.

Рекомендуємо: Що значить: ототожнення особистості?

Людині, який абсолютно ніяк не пов'язаний з релігією, може здатися, що будь-який релігійний людина - це носій радикальних релігійних переконань. Але для віруючих людей порівняння їх з фанатиками є щонайменше образливим.

У більшості випадків релігійне переконання грунтується на тому, що свята жертва приноситься в ім'я Бога. Основою даного переконання є віра. Ось тут слід бути акуратніше. Не потрібно плутати віру і фанатизм. Ось відмінності цих двох явищ:

  • У віруючої людини спокійне, не агресивне поводження, а у фанатика завжди б'ють ключем емоції, він не в силах стримувати себе.
  • Віруючі люди ніколи не бажають іншим зла. Фанатик може бути агресивним в своїх діях, і дуже часто.
  • Зазвичай щоб довести свою точку зору, фанатик намагається перекричати свого опонента. Віруюча людина намагається спокійно, мирно донести свої думки до інших.

У загальному і цілому різниця зрозуміла. Один спокійна, інша агресивний. Фанатизм тісно пов'язаний з релігією. Але не потрібно забувати, що релігія в першу чергу має на увазі непідробну віру.

хлопець2. Ідейний переконання також часто називають політичним фанатизмом. Якщо придивитися уважніше, можна помітити, що з ним ми зустрічаємося кожен день. Ідейний фанатизм пов'язаний з боротьбою людей за свої політичні переконання, з досягненням певних політичних цілей і виразом поглядів на режим і влада, за допомогою яких ведеться управління країною.

Рекомендуємо: Емоції людини - що це?

Як приклад прояву такого фанатизму можна навести велику кількість терактів, які здійснені заради захоплення влади. Також сюди можна віднести повстання, державні перевороти і так далі.

Психологи відзначають, що джерелом політичних переконань часто виступають бажання влади і жага підпорядкувати собі якомога більше людей будь-, можливої ​​і неможливої, ціною. Саме тому найбільш непримиренні політичні фанатики так чи інакше зверталися до методів, які дозволяють захопити владу.

причини фанатизму

Розібравшись в основному з темою фанатизму, ми хочемо розглянути зараз найголовніше - причини даного явища. Отже, основними причинами фанатизму на даний момент є:

  • Незадоволеність своїм особистим або соціальним статусом.
  • Уникнення неприємних ситуацій, за допомогою повного наснаги чимось іншим.
  • Реалізація свого его.
  • Бажання керувати ким-небудь або чим-небудь.
  • Прагнення до відходу від проблем, з реального світу.

У фанатиків завжди є певні ознаки. Ось приклади деяких з них:

  • Прапор, гімн, спеціальний одяг.
  • Плакати, банери, вивіски.
  • Безпідставні сплески агресії.
  • Об'єднання в групи.
  • Однаковий спосіб життя.
  • Зацикленість на об'єкті наслідування.

Кожна людина «фанатіє» від чого-небудь, ну, або від кого-небудь. Головне - не забувати, що фанатизм - це хвороба. Не потрібно стрімголов гнатися за тим, що вам подобається. Тверезо оцінюйте ситуацію і ніколи не доводьте фанатизм до крайньої стадії. А найкраще перехворіти цією хворобою в підлітковому віці. Автор: Ольга Морозова