Сьогодні: 11.09.2024

Розшифровка поняття психічне відображення

6198

дівчинаДане поняття є філософським, адже це відображення не в буквальному сенсі. Воно являє собою якесь явище, яке проявляється за допомогою пропущених через свідомість образів і станів особистості.

Іншими словами, психічне відображення - це особлива форма динамічної зв'язку людини зі світом, в процесі якого з'являються нові бажання, формуються світогляд, позиції, а також виробляються конкретні рішення якихось завдань. Будь-індивід здатний управляти своїм особистим реальністю, представляючи її в художніх або якихось інших образах.

Особливості та властивості

Психічне відображення має ряд певних моментів, які є його індивідуальними проявами. Існують деякі особливості психічного відображення:

  • Психічні образи з'являються в ході активного проведення часу людини.
  • Психічне відображення дає можливість здійснювати якусь діяльність.
  • Має випереджальний характер.
  • Дає можливість достовірно представляти навколишній світ.
  • Прогресує і вдосконалюється.
  • Змінюється через індивідуальність.

Характеристика даного процесу

хлопецьОсобистість здатна сприймати реальний світ, знаходити своє призначення, мати розвиток внутрішнього світу лише завдяки цьому процесу. На жаль, не кожен індивід вірно відображає ці явища - така проблема виникає у людей, які мають психічні відхилення.

Що ж стосується здорової людини, то у нього існують такі критерії психічного відображення:

1. Динамічність. Протягом життя у кожної людини видозмінюються думки, установки і почуття. Саме тому може змінитися і психічне відображення, адже різні обставини дуже істотно на нього впливають.

2. Активність. Даний процес не може співіснувати з пасивною поведінкою або регресом. Завдяки цій якості психіки індивід, сам того не розуміння, постійно шукає найкращі і найкомфортніші умови.

дівчина3. Об'єктивність. Особистість поступово розвивається, тому і психіка отримує постійний прогрес. Так як ми вивчаємо навколишнє середовище завдяки діяльності, психічне відображення об'єктивно і закономірно.

4. Суб'єктивність. Незважаючи на те що даний процес об'єктивний, але на нього також впливає і минуле індивіда, його оточення і власний характер. Саме тому характеристика включає суб'єктивність. Кожен з нас дивиться на один і той же світ і події по-своєму.

Рекомендуємо: Поняття об'єктивності в психології

5. Швидкість. Наше вміння блискавично вирішувати якісь завдання існує завдяки психіці. Воно має право іменуватися переважаючим дійсність.

Стадії і рівні

Нехай цей процес здається нам чимось цілісним, він все ж підрозділяється на кілька етапів. Основні стадії і рівні психічного відображення включають:

дівчина1. Подання. Даний рівень характеризується динамічною діяльністю підсвідомості особистості. Минулі спогади, які частково забулися, знову з'являються в уяві. На цю ситуацію не завжди впливають органи чуття.

Великий вплив робить ступінь важливості і значимості подій чи явищ. Частина з цих інцидентів пропадає, залишаються лише найпотрібніші епізоди.

Рекомендуємо: Види і властивості сприйняття в психології

Індивід завдяки мисленню створює свої ідеали, будує плани, контролює свідомість як вміє. Саме так і з'являється особистий досвід.

2. Емоційний критерій. Також цей рівень називають сенсорним. На ньому відбувається побудова психічних образів на основі того, що ми відчуваємо через органи чуття. Це і впливає на перетворення інформації в необхідному напрямку.

дівчина і книгаЧерез те що відбувається збудження смаку, нюху, відчуття, дані про особу збагачуються і сильніше впливають на суб'єкт. Якщо з індивідом трапляється щось схоже, то мозок стимулює повтор якихось моментів з минулого, а вони впливають на майбутнє. Таке вміння допомагає людині в будь-який момент створювати ясні картини у власній свідомості.

Рекомендуємо: Вищі психічні функції - це

3. Логічне мислення. На даному рівні справжні події не мають ніякого значення. Людина використовує лише ті навички й уміння, що присутні в його свідомості. Важливістю володіє і загальнолюдський досвід, про який знає особистість.

Всі стадії психічного відображення природно перетинаються і взаємодіють. Цей процес відбувається завдяки комплексній роботі чуттєвої і раціональної діяльності індивіда.

форми

Відображення не чуже усім живим організмам при зіткненні з іншими об'єктами. Можна виділити три форми психічного відображення:

дівчина1. Фізична. Це безпосередній взаємозв'язок. Даний процес має обмеження в тимчасових рамках. Такі властивості незначні для будь-якого з об'єктів (незмінність слідів зв'язку), так як відбувається руйнування.

2. Біологічна. Дана форма характерна лише для живих істот, і в цьому її особливість. Завдяки їй подібні організми можуть «віддзеркалювати» як живу, так і альтернативну природу.

Біологічна форма психічного відображення підрозділяється на кілька видів:

  • Подразливість (відповідь живих істот на реалії і процеси цього світу).
  • Чутливість (вміння відображати інші об'єкти у вигляді відчуттів).
  • Психічне відображення (вміння змінювати свій характер в залежності від ситуації).

3. Психічна. Найскладніша і прогресивна форма відображення. Вона не вважається бездіяльним дзеркальним дублікатом цього світу. Вона чітко пов'язана зі скануванням, рішеннями.

Перш за все це активно відображене навколишній світ в зв'язку з конкретною проблемою, небезпекою або нуждою. Для цієї форми властиві:

  • Відображення як етапи подолання індивідуумом самого себе, власного життя і звичок.
  • Відображення як самоконтроль і розвиток.
  • Відображення як етап вивчення особистістю оточуючих.
  • Відображення як стадія вивчення індивідом суспільного життя і взаємин.

Розуміння психіки як частини певного виду відображення дозволяє стверджувати, що воно не виникає раптово або випадково, як щось незрозуміле в природі. Психічне відображення можна досліджувати як трансформацію похідних відбитків в суб'єктивне переживання і на цій підставі будувати просторовий образ.

Таким чином, в фундаменті психічного відображення знаходиться первинне взаємодія з навколишнім середовищем, але для даного процесу необхідна допоміжна активність по створенню образів об'єктів в нулі поведінки суб'єкта. Автор: Олена Мелісса