Сьогодні: 20.09.2024

Саморегуляція: термін в психології

882

дівчина у водиСтародавні тибетські мудреці були впевнені, що людина подібна яйцю - його важко розбити ззовні, бо курка сидить на яйці і нічого з ним не трапляється, але в той же час його легко розбити зсередини, як це з легкістю проробляє маленький курча.

Негативні емоції, переживання, страхи - це саме той курча, який може зламати нашу психіку зсередини. Чи не тиск суспільства - але наші власні кошмари і невирішені проблеми.

Для того щоб боротися з цим тиском зсередини, вчені придумали різні методи саморегуляції, які, як правило, досить прості, і кожному під силу освоїти їх.

Що це таке

Як нескладно здогадатися, це набір деяких дій, які спрямовані на управління своєю психікою і саморегулювання поведінки. Розрізняють три види спонтанної емоційної саморегуляції:

  • Рухова активність при хвилюванні - наприклад, схвильований чоловік ходить по кімнаті.
  • Використання сигналів і образів, до яких людина звикла (звичний мікроклімат в суспільстві).
  • Відволікання або потужний «загруз» органів почуттів - контрастний душ, музика, масаж або їжа.

Саморегуляція особистості є найважливішим показником психологічного здоров'я людини. Адже тільки врівноважений, зібраний і думаючий індивід здатний зібрати волю в кулак і застосувати на практиці незвичні методи психологічної саморегуляції. Самоврядування душевним станом життєво необхідно людям абсолютно різних професій, будь то бізнес-тренер, футболіст або шпигун.

дівчина у водиПринцип саморегуляції поглиблено розглядається в психології. Питаннями регулювання внутрішнього стану займалися багато психологів, пов'язані зі спортом, бізнесом, медициною ... Наприклад, одна з психологічних шкіл пропонує розглядати таке явище, як психологічна саморегуляція, що не абстрактно, в загальному, а виходячи з конкретного психологічного типу людини.

Інтроверт цурається компанії - отже, для того щоб відновити душевне здоров'я, йому потрібно побути на самоті, погуляти, подумати, позайматися творчістю ... Екстраверту ж, навпаки, присутність людей, їх посмішки, схвалення, ласкаві слова - необхідні. Тому ідеальним відновлювальним відпочинком для нього буде галаслива компанія.

Індивідуальні способи саморегуляції зазвичай дуже дієві, оскільки спрямовані на допомогу конкретній індивідууму, а не абстрактному людині.

Спираючись на нові наукові підходи та на аристотелевську класифікацію типів особистості, психологи і психотерапевти можуть ефективно і швидко лікувати різні психологічні недуги людини, витоки яких криються в втоми і перенапруження, властивих нашому віку.

До речі, існують різні способи психічної саморегуляції, і одним з них є медитація. Строго кажучи, вона присутня майже в усіх техніках роботи над собою, але може використовуватися і як окремий метод. Медитація включає в себе граничну концентрацію на об'єкті або стані, а також максимальне розслаблення.

подружкиА ось емоційно-вольова саморегуляція, на думку психологів, є неефективною і навіть шкідлива для здоров'я. Адже що включає в себе ця техніка? Вольовий спосіб реагування на зовнішні подразники. Якщо втомився - «Зберися, ти, ганчірка!» Коли боляче - «Не смій плакати, не мужик, чи що?» Зрозуміло, в критичній ситуації такий підхід може допомогти швидко привести себе в норму, проте в звичайному житті це неприпустимо.

Рекомендуємо: Що таке ребефинг?

Справа в тому, що напруга має властивість накопичуватися і повільно отруювати організм. Від того, що людина заганяє переживання всередину себе, він стає менш емоційно стабільним і більш уразливим. Тому бажано вибрати інші види саморегуляції і освоїти іншу техніку розслаблення і самоконтролю. Можна звернути увагу на дихальні техніки саморегуляції, про які йтиме мова нижче.

Конкретні техніки розслаблення

Одним з цікавих способів самоконтролю є психічна саморегуляція, до якої відносяться дихальні вправи. Ці техніки пов'язані з давньоіндійської і тибетської медитацією, їх ефективність перевірена століттями.

дівчина у водиСуть вправ на дихання полягає в спостереженні та контролі власного дихання, його глибини, частоти і ритму.

У великих містах тренери жартують, що той, хто вміє управляти власним диханням, в змозі управляти своїм життям. І це дійсно так. Людина, досконало освоїв методи психічної саморегуляції, отримує наступні переваги:

  • Уважність: навчитися зосереджуватися на чомусь одному, в даному випадку - на диханні, не так-то просто.
  • Здоров'я: вчені вважають, що спокійне і глибоке дихання є запорукою гарного самопочуття.
  • Самоконтроль.

Одне з найпростіших дихальних вправ займає не більше п'ятнадцяти хвилин і по плечу кожному, в тому числі і новачкові в питаннях медитації. З цими прийомами буде цікаво познайомитися.

Людині необхідно сісти на стілець, бажано - боком до спинки, випрямити спину і сконцентруватися на своєму диханні. Руки спокійно лежать на колінах, шия не напружена. Дихати слід через ніс, нещільно смикнув губи. Потрібно відчути легкість і свободу дихання, різну температуру вдихуваного і повітря, що видихається, а також свої відчуття.

дівчина в полеХвилин через п'ять можна приступати до більш складних вправ. Треба спробувати продовжити вдих - настільки, наскільки це можливо. Потім слід спокійно видихнути. Потім - навпаки: спокійний вдих, тривалий видих. Коли людина усвідомила принцип, можна починати робити тривалий вдих і тривалий видих. Цикл «довгі вдих-видих» повторюється п'ять-шість разів, в залежності від самопочуття. Потім цікаво спробувати швидке, уривчасте дихання.

Рекомендуємо: Як розвинути самовладання?

Дихальні вправи, методи та прийоми психологічної саморегуляції не обов'язково шукати в Інтернеті і виконувати з точністю, що вказана в інструкції. В даному випадку все дуже індивідуально.

Сьогодні, та й в усі часи контроль над собою є найважливішою частиною життя людини. Він необхідний у професійній діяльності, має велике значення для здоров'я і душевного стану індивідуума. Людині, який прагне досягти успіху в житті, бажано освоїти основи саморегуляції і навчитися хоча б найпростішим технікам самоконтролю, благо інформація про різні техніки саморегуляції зараз широко представлена ​​у вільному доступі. Автор: Ірина Шумилова