Сьогодні: 20.05.2024

Самоствердження: зміст поняття

930

дівчина в капелюсіКожен з нас є частиною суспільства, а воно часом пред'являє до нас вельми жорсткі вимоги. Людина починає підсвідомо порівнювати себе з іншими, оцінювати свої достоїнства і недоліки по спотвореним шкалами внутрішнього сприйняття.

Результати такої оцінки будуть стимулювати певний тип поведінки індивідуума, спрямований на задоволення потреби у визнанні себе значущим з боку інших людей. Конструктивний тип поведінки націлений на самореалізацію, ірраціональний - на самоствердження за рахунок інших, самоліквідації, агресію.

Визначення та зміст поняття з точки зору психології

Спочатку в психології терміну «самоствердження» надавався виключно негативний відтінок. Однак після проведення великих досліджень і узагальнення отриманих результатів вдалося виявити основні механізми цього процесу, його роль в соціалізації особистості.

З точки зору сучасної науки, самоствердження особистості - це задоволення потреби людини в усвідомленні власної значущості, вагомості. Психологи виділяють кілька основних компонентів цього феномена:

  • Соціально-психологічний. Це процес взаємодії людини з його оточенням, що сприяє самореалізації особистості.
  • Мотиви, потреби досягнення таких цілей, як влада, визнання, повагу, успіх.
  • Концепція «Я». Самооцінка, ставлення до себе, сила власного «Я» тісно пов'язані з даними феноменом.

дівчинаПотреба в самоствердженні природна для людини, вона характеризує властивості нервової системи, здатність до адаптації, а також рівень прагнення до самознищення. Це спонукальний мотив для досягнення прогресу в соціальній, професійній, а також особистої сферах.

При цьому успіхи можуть справжніми або присвоєними, вигаданими, перебільшеними. Наприклад, з розвитком Інтернету, зростанням популярності соціальних мереж блоггерство стало легким способом самоствердження за рахунок випинання уявних досягнень.

Крім зовнішньої складової у самоствердження є внутрішня - це спосіб самопізнання шляхом роздуми, аналізу власних бажань, прагнень, а також можливості їх досягти. Об'єктивна оцінка сильних і слабких сторін, ранжування цілей за важливістю може стати поштовхом для людини до саморозвитку, а поступове підвищення планки особистісних характеристик забезпечить зростання успішності, соціального статусу.

Особистість може самостверджуватися по відношенню як до суспільства, так і до певної соціальної групи. Різниця полягає лише в наборі критеріїв, якими керується людина при відборі значущих цілей.

Етапи та поведінкові стратегії, що характеризують процес

З дитинства для дитини дуже важливо перебувати в центрі уваги, отримувати схвалення своїх дій, переживати успіх. Якщо дорослі постійно вказують малюкові на його залежність, несамостійність, він намагається самоствердитися за рахунок агресії. Важливо пояснити дитині, що таке поведінка таїть в собі небезпеку і може нашкодити в першу чергу йому самому.

тато і дочкаПодальші кризи, що супроводжують розвиток дитини як особистості, ще сильніше загострюють потребу в самореалізації, а також в самоствердженні. Це абсолютно нормальні процеси, що відображають здорове прагнення дитини реалізувати закладені природою здібності. Завдання батьків - не обмежувати конструктивні бажання дитини, а по можливості підтримувати і заохочувати їх.

Рекомендуємо: Амбіції - це

Самоствердження підлітків - це специфічний етап, що вимагає особливої ​​турботи і уваги з боку рідних і близьких. Саме в цей час у дітей відбувається перебудова системи цінностей, переоцінка власного «Я».

За сприятливої ​​сімейної обстановці дитина росте гармонійною особистістю, а самостверджується за рахунок навчання і прагнення до успіху в будь-якому вигляді діяльності. Якщо ситуація негативна, а батьки не розуміють дитину і намагаються керувати ним за допомогою авторитарних методів, виявляється відповідна негативна реакція у вигляді смислового бар'єру.

дівчинаСамоствердження підлітка має як позитивні, так і негативні сторони. Батьки повинні з дитинства формувати у дитини позитивні соціальні установки і правильний світогляд. Правильний підхід до виховання, прояв розуміння, граничної спостережливості і ненав'язливого контролю допоможуть захистити підлітка від інтересу до наркотиків, алкоголю і кримінальним компаніям.

Рекомендуємо: Особливості пубертатного періоду

Психологи виділяють кілька стратегій реалізації потреби в самоствердженні. Перша описує найлегший варіант самоствердження, а саме за рахунок інших людей. Ця стратегія носить деструктивний характер, так як виражається в приниженні достоїнств і образі оточуючих, підвищеної конфліктності, принципової демонстрації переваги над іншими. Психологічне підгрунтя такої поведінки пов'язана із завищеною або заниженою самооцінкою або проявом комплексів неповноцінності.

Конструктивною вважається стратегія гармонійного розвитку «Я» при збереженні інтересу до оточуючих. Для людей цього типу поведінки характерно те, що вони самостверджуються за рахунок особистісного зростання і постійної роботи над собою.

дівчинаРеалізація в професійній або особистій сфері має для них величезне значення. Прикладом може служити історія Арнольда Шварценеггера, який з кволого підлітка зміг стати кумиром мільйонів.

Самозаперечення - це третя стратегія, її суть полягає у визнанні власної слабкості і бажанні злитися з кимось сильним і більш успішним. В цьому випадку самостверджується людина заперечує свою індивідуальність, заміщаючи її рисами особистості героя, якому він вирішив наслідувати. У крайніх випадках людина навіть готовий зробити пластичну операцію, щоб забезпечити максимальну схожість з об'єктом наслідування. Автор: Наталія Іванова