Сьогодні: 05.05.2024

Самовизначення: трактування поняття

1410

дівчинаГоворячи про самовизначення, напевно, варто почати з трактування цього поняття. Самовизначення - це важкий процес становлення людини, усвідомлений вибір свого призначення в суспільному житті.

Абсолютно кожна людина в своєму житті визначає своє місце в сім'ї, на роботі, а також знаходить себе як індивідуальність. Залежно від місця, де проявляє себе людина, виділяють наступні види самовизначення: сімейне, професійний та особистий.

Насправді процес самовизначення у людини триває все той час, який людина проводить в соціумі. Кожен день ми не перестаємо замислюватися над вічно існуючими питаннями - такими як: навіщо я живу, що особливого я можу зробити.

види самоідентифікації

У психології прийнято виділяти наступні типи визначення, що залежать від сфери в якій вони реалізуються:

  • Життєва самоідентифікація.
  • Професійна самоідентифікація.
  • Особистісна самоідентифікація.
  • Соціальна самоідентифікація.

Кожен з цих видів в принципі не існує в природі в чистому вигляді. Вони нерозривно пов'язані між собою. Спробуємо розібратися з кожним з них.

професійна

дівчинаПочнемо з такого поняття, як професійне самовизначення особистості. Це визначення людиною себе за допомогою порівняння з іншими людьми, які працюють в цій сфері. Але варто зазначити, що у кожної людини ці критерії різні. Хтось вважає цим критерієм просто володіння тією чи іншою професією, інші - творчий підхід до виконання своїх обов'язків.

Своє професійне самовизначення людина починає з простого, здавалося б, справи - з вибору професії, в якій він буде розвиватися; але на цьому воно не закінчується. А все тому, що протягом усього свого життя людина навчається, отримує нові знання, компетенції. Отже, він професійно розвивається, розширює свої професійні навички.

Розбираючись з професійної самоідентифікацією, не можна не згадати про типи і рівні професійного самовизначення. Виділяють такі типи самовизначення:

  • У конкретної трудової функції.
  • На конкретному трудовому посту.
  • На рівні конкретної спеціальності.
  • У конкретної професії.

А також рівні:

  • Вливання в культуру.
  • Приєднання до своєї професії.
  • Звикання до спеціальності.
  • Відповідність своєї посади і трудовому посту.
  • Виконання конкретних трудових завдань.

Пройшовши всі ці типи і рівні професійного самовизначення, людина зможе до кінця визначитися зі своєю професією.

Професійне і особистісне самовизначення тісно пов'язані один з одним. Адже розвиваючись професійно, неможливо не розвиватися особистісно.

особистісна

Особистісно самоопределившейся натурою називають людину, яка визначила себе щодо властивих даному суспільству критеріїв, що показують процес освіти у людини особливих якостей.

дівчинаМабуть, особистісне самовизначення є одним з найбільш важливих процесів. Це обумовлено тим, що самовизначення не може існувати без стійких особистісних характеристик. Будь-якій людині, який стикався з психологією, відомі такі поняття, як локус контролю, відповідальність і поле незалежності. Все це безпосередньо впливає на самовизначення.

Рекомендуємо: Життєвий шлях людини

Невід'ємною частиною особистісного самовизначення виступає процес становлення людини в суспільстві. Цей процес допомагає людині засвоювати громадський досвід, виробляти своє «Я», формувати світогляд, а також сприяє у вчиненні багатьох інших важливих для індивіда речей.

життєва

дівчина перед дзеркаломЖиттєве самовизначення також нерозривно пов'язане з попередніми поняттями. Воно має на увазі визначення себе як реализовавшегося в житті людини. Можливо, життєве самовизначення є основою всього, так як воно починається з самого народження людини.

З того моменту, як ми з'явилися на землі, ми починаємо виконувати якусь свою місію, тим самим реалізуємо себе. У більшості людей вершина розвитку життєвого самовизначення припадає на шкільні роки, особливо старші класи. Згадайте себе, адже найчастіше ми задаємося питанням про своє призначення саме під час навчання в школі або в університеті. У цей час для людини велике значення має те, що він може зробити для світу.

Соціальна

Соціальне самовизначення тісно переплітається з усіма іншими видами самовизначень. Самоідентифікація неможлива без особливих якостей: особистісних, життєвих і професійних. Соціальне самовизначення - це визначення, яке показує, в якому ступені людина ставиться до тієї чи іншої соціальної групи.

криза самоідентифікації

дівчина на схиліЯк і у будь-якого процесу, у самоідентифікації є пік розвитку і криза самовизначення. Суть кризи в тому, що порушується гармонія між різними складовими розвитку, що в свою чергу викликає протиріччя. Найголовніша проблема, яка виникає при цій кризі, - це те, що не кожна людина може вчасно побачити кризову ситуацію і знайти правильне вирішення інциденту.

Рекомендуємо: Поняття ідентичності в психології

Зараз виділяють велику кількість криз, пов'язаних із самоідентифікацією. Наприклад, такі кризи, як криза ідентичності, криза розчарування, криза, пов'язана з професійним вибором, і багато інших, які впливають на розвиток особистості.

Різні зміни у ставленні людини до світу і до самого себе неминуче призводять до конфлікту самоопределяющейся особистості зі світом і з самим собою. Але варто зазначити, що це не завжди носить негативний характер. Чимале число відомих людей знаходилося в таких кризових ситуаціях, але ці люди все ж були успішні.

хлопець в окулярахЛюдина, яка самовизначається в даний час, не завжди може знайти для себе справжні думки, і він намагається знайти їх в інших джерелах. Найчастіше кризи мають циклічну форму. Кожен цикл зазвичай завершується тим, що людина відкриває для себе нову істину, що веде його до мудрості.

Як видно, кожен день ми зустрічаємося з поняттям самоідентифікації. Найголовніший висновок, який напрошується тут, пов'язаний з тим, що дуже важливо самовизначитися в кожній сфері життя. Адже якщо людина не самовизначитися в житті - значить, він не знайде своє місце і, отже, проживе нещасне життя. Таким чином, важливість самовизначення не викликає сумнівів. Автор: Ольга Морозова