Сьогодні: 22.12.2024

Сексологія - що це таке

605

закохані19 століття - століття прогресу і розквіту природних наук - проявив інтерес і до теми, яка супроводжує людство протягом всієї історії його існування. Це тема сексуальних стосунків, тобто відносин між статями в психологічному, естетичному, релігійному, фізіологічному, соціологічному аспектах.

Історія і предмет вивчення

Основи сексології були закладені ще в древніх текстах і літературі. Досить згадати древнеиндийский працю «Кама-сутра», а також давньогрецький «Бенкет» Платона, «Науку любові» Овідія або древнеарабський епос «Благоуханний сад».

Період Середньовіччя характеризувався повною забороною теми сексуальних відносин. Все, що стосувалося взаємин статей, спочатку було оголошено гріховним і брудним. Ренесанс приніс новий інтерес до забороненої теми, свідчення тому - «Декамерон» Боккаччо, художні образи в картинах Рафаеля, Тиціана.

Але посилені християнським впливом норми моралі на багато століть витіснили з європейської свідомості сприйняття сексуальності як чогось природного. І лише завдяки психологам і психіатрам 19 століття виникла така наука, як сексологія.

параОдним з найвідоміших її родоначальників є австрійський психолог З. Фрейд. Його психологічна концепція, заснована на вивченні сексуальних проявів і відхилень, а також їх впливу на розвиток особистості, її поведінку і взаємини в соціумі, виникнення фізичних і психологічних патологій тощо., Заклала фундамент науки про сексуальні проявах - сексології.

Сексологія вивчає не тільки фізіологічні, психологічні, соціальні аспекти в сексуальних відносинах. Крім вивчення і фіксації сформованих норм сексуальної поведінки, сексологія займається:

  • Вивченням сексуальних відхилень - патологій.
  • Вивченням культурних і історичних чинників, що відбилися на сексуальні стосунки і формуванні морально-етичних норм, що регулюють сексуальне життя у різних народів в різні періоди часу.
  • Вивченням сексуальних відхилень і пов'язаних з ними кримінальних поведінкових і психологічних особливостей осіб, які вчиняють статеві злочини.

Відхилення, тобто патології, можуть бути як психологічного характеру, так і фізіологічного. Сексопатологія як наука, що вивчає фізіологію сексуальних розладів, більшою мірою пов'язана з різними галузями медицини - гінекологією, урології, ендокринологією. Вона виникла в 20 столітті і відноситься до клінічній медицині.

параОднак досвідчені лікарі і психологи знають, що сексологія і сексопатологія дуже ефективно взаємодіють при вирішенні питань практичної клінічної медицини. Процес клінічного лікування доповнює психолог-сексолог, який використовує знання про сексуальні стосунки і виявляє психологічні причини фізіологічних патологій.

Рекомендуємо: Що таке гедонізм?

Етнокультурна сексологія тісно пов'язана з культурологією і історією. У сфері її інтересів - культурно-історичні аспекти сексології. При вивченні цих факторів був виявлений взаємозв'язок між порушеннями сексуального здоров'я і середовищем, в якій відбувається формування і реалізація сексуальності.

Наприклад, в розвинених країнах, де сильний вплив сформованих морально-етичних норм, витіснення сексуальності і пов'язані з ним порушення психологічного і фізіологічного характеру зустрічаються набагато частіше, ніж в менш розвинених суспільствах, що відносяться до сексуальності як до природного прояву.

дівчинаВідносини між статями в суспільствах, які цивілізований світ відносить до відсталим або слаборозвиненим, не заблоковані і не перекручені морально-етичними аспектами. Вони - невід'ємна частина життя, функція, рівноцінна харчуванню або трудової діяльності. Внаслідок цього патології або відхилення в сексуальних проявах там практично не зустрічаються.

Рекомендуємо: Несвідоме в психології

Кримінальна сексологія взаємодіє з психіатрією і кримінальної психологією. Основне завдання психотерапевта, аналізує психологічний портрет злочинця, - виявити можливу наявність сексуальних відхилень і їх зв'язок зі злочинними діями.

Сексуальність, духовність і етика

Основний предмет вивчення сексології - сексуальність як основна функція і потреба людського організму. Порушення цієї функції можуть привести до сексуальних розладів. Сексуальність має наступні функції:

  • Репродуктивну, спрямовану на появу потомства.
  • Гедонічну, пов'язану з бажанням отримати задоволення.
  • Комунікативну, що обумовлює спілкування і контакти, включаючи статеві.

параЗавжди відкритим залишається питання про співвідношення сексуальності і духовності, а також про сексуальність і етики. Величезну роль у формуванні ставлення до сексуальності людини як до чогось низького і суперечить його божественну природу зіграли християнські норми моралі, що визначали життя людей протягом багатьох століть.

У сучасному світі розмови про духовне як про вищу цінність людини також протиставляють сексуальну і духовну частини індивіда. Насправді саме духовна складова перетворює сексуальне бажання в любов, збагачуючи і наповнюючи його тієї самої божественною силою.

Рекомендуємо: Що таке анима і анімус?

Духовність без сексуальності перетворюється на абстракцію, а сексуальність без духовності - в хіть. Подібно до того як чоловік і жінка являють собою фізіологічне і психологічне доповнення один одного, так само нерозривні духовне і сексуальне в людині. Порушення цієї гармонійної структури призводить до відхилень і захворювань сексуального характеру.

Морально-етичні норми, впроваджені в свідомість людей і століттями що відокремлюють «погане» від «хорошого», «допустимий» від «неприпустимого», тяжіють в свідомості людини і визначають його ставлення до сексуальності як в періоди зростання і дозрівання, так і в дорослому житті . Визначальними у ставленні до сексуальності є:

  • Внутрішньосімейні установки.
  • Соціальні установки.
  • Установки всередині соціальних груп.

В даний час велике занепокоєння сексологів викликають негативні тенденції, пов'язані з публічними закликами до зведення в норму одностатевих відносин. Створення та зміцнення міфу про те, що такі відносини нормальні, негативно відбиваються на процесі формування правильного уявлення про сексуальність. Що виникають на грунті цього патології вимагають втручання сексологів і психологів.

Здоров'я і сексуальність

Саме здоров'я - це той результат, на який в кінцевому рахунку і спрямована сексологія як наука. Як зберегти сексуальне здоров'я? В першу чергу, якщо проблеми в сексуальному житті вже є, необхідно подолати уявний сором і прийти на прийом до фахівця.

закоханіМожливо, що турбує вас питання можна буде вирішити шляхом медикаментозного або клінічного втручання. Можливо, буде потрібно більш довга робота з психологом. У будь-якому випадку необхідно розуміти, що запущені сексуальні відхилення або патології будуть чинити негативний вплив на ваше фізичне і психо-емоційний стан.

Для профілактики і підтримки сексуального здоров'я необхідно знати, як протікають фізіологічні процеси в організмі, чого очікувати в різні вікові періоди і, звичайно, вивчати свого партнера. У цьому сенсі саме спілкування з сексуальним партнером, знання його бажань, вміння розповісти про свої відчуття і очікуваннях допоможе підтримувати і зміцнювати сексуальну гармонію і здоров'я. Автор: Катерина Волкова