Сьогодні: 18.05.2024

Що означає поняття: гігієна

491

дівчинаСучасне суспільство влаштоване так, що людині доводиться жити в постійній напрузі, відчуваючи стреси, роздратування, а це не кращим чином позначається на здоров'ї. Нерідко у молодих, повних сил людей виникають захворювання, абсолютно не властиві їх віку, а також зростає кількість хворих на наркоманію, алкоголізм.

Психогігієна і психопрофілактика є спеціалізованими галузями медичної психології, їх завдання полягає в запобіганні виникненню захворювань психосоматичного, нервово-психічного характеру у практично здорових людей.

Основні напрямки, цілі і завдання дисциплін

Ні для кого не секрет, що, зіткнувшись зі складними життєвими ситуаціями, люди, особливо молоді, губляться і приймають неправильні рішення, які змінюють їх життя зовсім не в кращу сторону.

Мета психогігієни як раз полягає у вивченні факторів зовнішнього середовища, здатних вплинути на психічне здоров'я людини, а також в розробці і проведенні комплексних заходів, спрямованих на зниження психологічної напруженості. Іншими словами, виявлення груп ризику, цілеспрямована робота з ними, функціонування кризових центрів, ліній безкоштовної психологічної допомоги є основними інструментами цієї науки.

Відомий вчений А. Ребер говорив про те, що підтримувати психічне здоров'я людини набагато простіше, ніж лікувати вже виникло захворювання. З цієї точки зору завдання будь-якого психолога, психотерапевта на етапі бесіди полягає в тому, щоб вислухати хворого, оцінити вплив фактора, що викликав проблемну ситуацію, і надати адекватну консультаційну допомогу. Надалі необхідно відслідковувати зміну стану пацієнта і коригувати лікування, вживати всіх заходів до зміцнення психічного здоров'я.

дівчина з книгоюПсихогігієна має кілька напрямків діяльності. Одне з них, фундаментальне, займається розглядом методичних аспектів збереження, зміцнення психічного здоров'я людей. Завдання прикладного напрямку полягає в розробці технологій застосування теоретичних знань на практиці з урахуванням професійних, статевих, вікових, а також інших особливостей груп потенційних пацієнтів.

Рекомендуємо: Ребефінг: техніка дихання

Третє, практичне спрямування зосереджено на реалізації в процесі роботи конкретних методик, їх доопрацювання та коригування. На цьому етапі вирішуються завдання зміцнення психологічної стійкості людини до факторів зовнішнього середовища, підвищення працездатності, зняття внутрішньої напруженості.

Психопрофілактика є розділом загальної профілактики. Її основне завдання полягає в попередженні психічних розладів. Наука розглядає три стану, в яких може перебувати пацієнт:

  • Здорова людина - не має ніяких відхилень психіки. Використовуються методи щодо недопущення психічного захворювання.
  • Що знаходиться в зоні ризику - або вже страждає легкою формою розлади, або є фактори, здатні спровокувати захворювання. Застосовуються методи, спрямовані на недопущення загострення захворювання, виведення людини зі стану нестабільності.
  • Є яскраво виражена психопатологія. Основне завдання - попередити перетікання захворювання в більш важку форму, по можливості реабілітувати хворого до повсякденного життя.

Області практичного застосування

дівчинаВ даний час майже всі медичні напрямки застосовують психогігієнічні методи обстеження пацієнтів, які відчувають дезадаптацію. Лікар будь-якої спеціальності повинен володіти навичками роботи з пацієнтами в передкризових і кризових ситуаціях. Виділяють наступні розділи психогігієни і області їх практичного застосування:

  • Психогігієна особистості - приділяє особливу увагу дітям, літнім людям, спрямована на подолання періодичних криз. Торкається питань виховання, режимів відпочинку, харчування, навчання.
  • Побутова - займається питаннями попередження алкоголізму і наркоманії.
  • Психогігієна праці спрямована на розробку комплексу заходів, що забезпечують профпридатність, попередження конфліктів всередині трудових колективів, профілактику перевтоми в ході виконання монотонних операцій.
  • Психогігієна сім'ї - одне з важливих напрямків, присвячених формуванню всередині групи близьких родичів довірчих і гармонійних відносин.

Особливе місце в психогигиене сім'ї та особистості займає питання, присвячений вагітності, пологів, годування новонароджених грудьми, правильному вихованню дітей молодшого віку.

чоловік з книгамиПостійна, цілеспрямована робота, що проводиться медичними установами, дозволила значно підвищити психологічне благополуччя жінок передпологового і післяпологового періодів, знизити кількість викиднів внаслідок неправильного режиму дня і підвищених психологічних навантажень. Проведення для медичного персоналу навчальних семінарів підвищило ефективність і своєчасність діагностики психопатологий в цій групі пацієнтів.

Рекомендуємо: Все про психічні процеси

Робота, пов'язана з великим розумовою напругою, небезпекою або вимагає підвищеної уваги до дрібниць, може привести до перевтоми і фатальних помилок, а як наслідок - до підвищеного травматизму.

Завдання психопрофилактики виробничої діяльності полягає у виробленні заходів, здатних нівелювати вплив людського фактора, сформувати таке ставлення до трудового процесу, яке допоможе уникнути виникнення кризових ситуацій. До заходів профілактики можна віднести наступні: вивчення умов праці, захворюваності співробітників небезпечних виробництв, планове ведення профілактичних робіт, контроль дотримання техніки безпеки і боротьбу зі шкідливими звичками співробітників.

Психопрофілактика дітей і підлітків приділяє особливу увагу перехідним етапам, які супроводжують вікове розвиток. Криза дітей трьох років обумовлюється пробудженням дитячого самосвідомості, бажанням самому виконувати певні дії.

дівчинкаУ семирічному віці спостерігається криза, пов'язаний з усвідомленням дитини себе як частини соціуму. Найскладніший етап властивий перехідному періоду, коли підлітки починають входити в доросле життя, і на цьому етапі вони особливо гостро потребують психопрофилактических заходах.

Рекомендуємо: Пубертатний період - це

Психогігієна і психопрофілактика тісно пов'язані між собою, вони спрямовані на зміцнення психічного здоров'я не тільки окремої особистості, а й соціальних груп. Завдання обох наук - показати людині, наскільки цінно саморозвиток, які існують прийоми самодопомоги в кризових ситуаціях.

Безперечною заслугою обох напрямків є відкриття численних центрів допомоги, безкоштовних консультаційних ліній, поширення спеціальної літератури та популяризація інформації, спрямованої на запобігання невротичних розладів у різних статевовікових групах. Автор: Наталія Іванова