Сьогодні: 22.12.2024

Що означає поняття «рефлексія»

774

дівчина з книгоюЩо таке рефлексія? Яке її визначення, види рефлексії і в чому полягають методи рефлексії? У цій статті будуть дані відповіді на поставлені питання, а також на багато інших, щоб зрозуміти, яке місце даного явища і що означає рефлексія в психології.

Яке значення слова рефлексія? У психології поняття рефлексії таке:

Рефлексія - це навичка, що дозволяє людині тримати під контролем свою увагу, а також допомагає прийти до усвідомлення своїх думок, почуттів, емоцій і всього стану в цілому.

Простіше кажучи, рефлексією є здатність людини бачити з боку себе і все своє оточення, при цьому піддаючи побачене аналізу. Проявляється вона в умінні проводити самоаналіз своїх дій. Її глибина прямо пропорційна рівню інтелекту і освіти людини.

Таким чином, мета рефлексії - це не що інше, як розвиток нашої здатності до аналізу себе самих, шляхом переосмислення дій, думок. Самоаналіз стає невід'ємним процесом формування нашої особистості і виконує певні функції:

  • Контролювання мислення. Свідомий контроль над своїми думками, діями.
  • Самокритика. Здатність до критики самого себе, логічності мислення.
  • Рішення складних завдань.

Творчі люди не змогли б творити без цієї здатності. Тільки здатність до оцінки «плодів» своєї творчості дозволяє рухатися далі. Вона завжди стимулює нас і направляє до чогось більшого.

Рекомендуємо: Що значить інтроспекція?

Існує кілька психологічних характеристик, якими визначається рефлексія:

  • Глибина. Кожна людина має свій рівень аналізу власного внутрішнього світу.
  • Широту. Можна аналізувати тільки свій світ, а можна і інші світи.

виникнення методу

дівчинаЗдатність до рефлексії розглядалася ще давньогрецькими мислителями. Наприклад, Сократ говорив, що якщо людина заперечує будь-яке знання - це означає, що він не може розвиватися в духовному плані. Платон і Аристотель зараховували цю навичку до здібностям, властивими надлюдини, який, на відміну від звичайних людей, може усвідомлювати свої думки.

Сам процес рефлексії може бути здійснений двома шляхами:

  • Перший шлях. Його суть полягає в осмисленні самою людиною: мої думки, мої дії, вчинки, переживання і тривоги може аналізувати тільки одна людина - я сам.
  • Другий шлях. Його сенс - це можливість оцінювання нас іншими: мої думки доступні не тільки мені, і кращий їх аналіз може дати мені Бог.

Віруючі люди осмислюють свої вчинки не тільки від свого осіб - вони думають: «Що подумав Бог про моїх діяннях?» Це підсилює дію рефлексії.

Поділ на типи. Підходи до розуміння

Щоб усвідомити глибокий сенс цього поняття, використовуються такі методи рефлексії, як:

  • Особистісна рефлексія. У цьому підході становлення і вдосконалення особистості здійснюється шляхом активної взаємодії з соціумом.
  • Соціальна рефлексія. Людина пізнає себе сам в процесі міжособистісного сприйняття.
  • Кооперативна рефлексія. Взаємодії між особистостями піддаються аналізу, що дозволяє рефлексувати.
  • Когнітивна рефлексія. Людина, що рефлексує в рамках окремо взятої ситуації, користується цим методом.

дівчина в полеПсихологія поділяє особисту рефлексію в свою чергу ще на два види:

1. Позитивна особистісна здатність до аналізу, що означає сприятливий вплив на розвиток людської особистості. Людина проводить аналіз своїх помилок або ж невдач, і за допомогою осмислення події народжуються висновки. Висновки підштовхують до нових дій, вже з урахуванням досвіду, допомагаючи самовдосконалення.

Рекомендуємо: Значення поняття антиципация

2. Негативна особистісна здатність до аналізу. Зазнавши невдачі, людина, аналізуючи її, приходить до висновку, що його цілі нездійсненні і не варто повторювати спроби.

Вдаючись до рефлексивного методу, можна як намітити цілі і кроки для свого подальшого розвитку, так і побудувати стіну між своїм сьогоднішнім «Я» і майбутнім «Я».

Психологія виділяє форми рефлексії, які мають своє призначення:

дівчина1. Ситуативна форма - це форма, що аналізує певну життєву ситуацію. Дія відбувається зараз, в цей момент. Користь від цього така, що вчить людину миттєво включатися в події, що відбуваються, які можуть швидко змінюватися.

2. Ретроспективна форма - тут відбувається оцінка вже доконаного події. Людина часто аналізує, розбирає «по кісточках» те, що з ним сталося.

3. Перспективна форма. Даний етап рефлексії призначений для осмислення майбутніх подій, з якими тільки належить зустрітися. Аналіз майбутнього допомагає в плануванні своїх дій.

розвиток досвіду

Зростання над собою в духовному плані є рефлексуванні. Яким чином можна вплинути на свій розвиток? Навіщо нам розвивати в собі цю навичку?

чоловікМи Рефлексуючи, а отже, звертаємо увагу на подразники. Будь-яка особистість проходить через безліч випробувань кожен день: сварки, переживання, розмови та інше. Величина цієї здатності кожної людини залежить від масштабу подій.

Аналізуючи самих себе, ми приміряємо роль власного психолога. При цьому самі виявляємо проблему і поступово вирішуємо її, отримуючи схему подальших вчинків.

Рекомендуємо: Психологія поведінки людини

Людина, що володіє «живим» розумом, не потребує великого обсягу інформації для глибокого роздуму, йому досить і краплі. Досягти високого рівня розвитку даного навику можна за допомогою осмислення прочитаних книг. Як багато часу займають роздуми про прочитану книгу, переглянуті фільми або побаченої картині в вашому внутрішньому світі?

Такі думки, проектування на себе подій, що відбуваються там (в книзі, фільмі), і є своєрідним тренінгом по рефлексії. Також ви можете зафіксувати хвилюючі вас питання на папері, виділивши кожен яскравим маркером. Классифицируйте їх, знайдіть в них загальне і починайте аналізувати.

Існують різні способи, підходи до рефлексії, один з них грунтується на тому, що жінки мають глибокий навик самоаналізу. З чим це пов'язано? Нібито дівчата мають більш тонкою душевною організацією і саме тому більш схильні до такої діяльності, але наукових доказів цьому не існує.

дівчинаУ вчених є тільки спостереження, які вони аналізують.

Наведемо приклади. Жінки, у яких рефлексія менш розвинена, часто відстоюють свою думку, при цьому обмежуючи інших. Простіше кажучи, це скандалістки-склочніци, які не відрізняються блискучим розумом. Жінки ж, що володіють високим рівнем цієї навички, навпаки, скандалів не люблять, вони тактовно уникають конфліктів, вирішуючи всі питання мирним шляхом.

З чоловіками все навпаки: ті, хто має високий рівень, кинуться в бій, відстоюючи свою думку і інтереси, а ось ті, у кого нижчий рівень, проявляють пристосовницькі риси характеру.

Користь і застосування

Для чого потрібна рефлексія? Навіщо її використовують, і як часто її застосовують люди в повсякденному житті?

чоловік в окулярахЦей навик служить поштовхом, який необхідний для створення чогось нового. З його допомогою ми конструюємо картину дій, піддаємо її обробці, тобто аналізуємо. Таким шляхом ми вдосконалюємо самих себе і прагнемо до нових висот.

Рекомендуємо: Забобони - це

Цей навик може застосовуватись у всіх сферах нашого життя. Особиста це сфера або професійна - не має значення, він може бути присутнім скрізь, будучи частиною будь-якого процесу. З ним ми не пускаємо все на самоплив, ми беремо поводи своїй долі в руки і управляємо нею, в іншому випадку можемо розгубитися і заблукати, заплутавшись у гущі поплутаних думок.

Багато хто помилково приймає рефлексію за самосвідомість, де відбувається орієнтація на самого себе. Всі ми народжуємося з нульовим ступенем розвитку цієї навички. Лише в процесі свого росту і розвитку людина набуває здатності осмислювати що відбуваються, критикувати і сумнівам власні дії. Як тільки це сталося, значить, рефлексія зародилася і почався період духовного зростання особистості.

дівчина з парасолькоюВсі ми аналізуємо по-різному. Не може один і той же дію різних людей бути відрефлексувати однаково. Кожен з них проаналізує його на власний, особистого механізму.

Це залежить і від статі, і від віку, і від глибини самого досвіду. Однак механізм рефлексії не вічний. Вона з віком сповільнюється, а до кінця життєвого шляху і зовсім припиняє свій хід.

Без такого навику, як рефлексія, ми стояли б на місці, не отримували б духовного розвитку, не мали б можливості творити. Саморозвиток власного внутрішнього світу робить нас вище і краще. Автор: Віра Чугуївська