Сьогодні: 22.12.2024

Що означає поняття: толерантність

518

дівчатаВ умовах зростаючої політичної, економічної і соціальної напруженості в світі все частіше ми можемо чути таке слово, як «толерантність». Заклики терпимо ставитися до людей іншої віри, національності, раси звучать знову і знову. Однак це поняття має досить широке значення. Спробуємо зрозуміти, що означає цей термін і чому важливо бути толерантним.

Описуючи поняття «толерантність», визначення можна коротко сформулювати наступним чином: терпимість до інших поглядів на життя. В першу чергу значення слова «толерантність» має на увазі розвиток і підтримку наступних рис характеру:

  • Володіти такими якостями, як терпіння і терпимість. Різниця між цими поняттями може бути виражена таким виразом: там, де починається терпимість, в терпінні вже немає необхідності.
  • Бути милосердним, вміти прощати.
  • Ставитися з повагою до інших людей, поважати їх підвалини і цінності.
  • Прагнути до взаєморозуміння, співробітництва і партнерства.

Види і ознаки

Відповідно до прийнятої класифікації, толерантність підрозділяється на чотири види:

  • Природна толерантність - властива маленьким дітям, які в силу віку ще не в змозі протиставляти себе світові. Вроджена допитливість і довіру до людей (відсутність інстинкту самозбереження) дозволяють їм сприймати світ тільки в позитивному ключі.
  • Моральна - дозволяє зберегти незмінними свої цінності і принципи, при цьому не має на увазі спроби змінити іншу людину, згідно визнаним індивідом нормам.
  • Моральна толерантність - характерна для дорослих людей, які звикли приховувати свої емоції (навіть якщо присутній неприйняття). Тобто ця терпимість визначається нормами моралі незалежно від особистого ставлення індивіда.
  • Етнічна - в даному випадку визначальною є здатність індивіда жити в чужих і неприйнятних для нього / неї умовах середовища: в країні з іншою релігією, культурою, національним складом.

Для характеристики особистості в психології використовується наступна систематизація підвидів поняття «толерантність»:

  • Ситуативна - показує, наскільки терпимо ставиться людина до тієї чи іншої ситуації, явища.
  • Типологічна - відображає ставлення індивіда до певної групи об'єктів, об'єднаних по якомусь ознакою (раса, національність, релігія).
  • Професійна - пов'язана зі ставленням до представників професій, з якими стикається індивід в робочому процесі.
  • Загальна - є сумарним підсумком трьох попередніх видів.

Дослідження показують, що для того, щоб стати толерантним, недостатньо одного бажання індивіда. В основному щодня ми можемо спостерігати моральну толерантність, лише приховує негативне ставлення. Моральна ж настає значно рідше.

люди з собакоюСлід зазначити, що поняття «толерантність» охоплює не тільки відносини між людьми різних культур і національностей, а й звичайні міжособистісні відносини. Кожна людина має певними рисами характеру, які можуть бути незрозумілі іншим людям. При цьому якщо вони не завдають шкоди, не обмежують свободу оточуючих, почуття толерантності дозволяє нівелювати різницю характерів.

Цікаву ситуацію можна було спостерігати в Радянському Союзі. Правлячою партією пропагувалася неприязнь до капіталістичної форми державного устрою. Ідея політичної і релігійної толерантності була чужа радянським громадянам. При цьому практично була відсутня расова і національна нетерпимість до громадян держав, що входили до СРСР, або дружніх йому країн. Зараз ми можемо спостерігати зворотну картину.

Історія інтолерантності

Так кого ж вважати нетерпимим? У психології виділяють наступні ознаки інтолерантності:

  • Відсутність почуття гумору. Здатність сміятися над собою - один з критеріїв толерантності: з гумором ставитися до своїх недоліків, сприймати чужі жарти.
  • Надмірне почуття власної величі або, навпаки, власної меншовартості. Толерантність передбачає в першу чергу прийняття людиною себе таким, яким він є насправді. Після цього може з'явитися адекватне сприйняття і прийняття інших з їх індивідуальними рисами.
  • Відсутність бажання розвиватися. Терпима людина завжди прагне вивчати нове і рости над собою, щоб більше знати про світ, краще його розуміти. Він завжди радий допомогти оточуючим (відкритий до їхніх прохань).
  • Постійне почуття небезпеки. Людина, що відноситься з неприязню до всього, у всьому буде бачити потенційну загрозу.
  • Небажання відповідати за свої дії, схильність в усьому звинувачувати інших. Толерантний індивід в разі проблем завжди звинувачує себе, шукає помилки в своїй поведінці.
  • Прагнення до авторитарного або тоталітарного стилю управління. Інтолерантності людина завжди прагне нав'язати свою точку зору і не хоче чути чужу.

чоловік на велосипедіУ світовій історії неодноразово відзначалися прояви національної і расової нетерпимості. У ХХ столітті кількість цих фактів різко зросла. Глобалізація міжнародних відносин зумовила збільшення контактів між народами і, відповідно, зіткнення культур. Все це призвело людей до розуміння необхідності терпимого ставлення один до одного.

Рекомендуємо: Расизм: визначення поняття

У 1995 році був прийнятий перший визнаний усім цивілізованим світом документ в цій області - Декларація принципів толерантності. Відповідно до неї, взаємини повинні будуватися виходячи з можливості людини без вираження агресії приймати дії і цінності іншого.

16 відзначається Всесвітній день толерантності. Це привід, щоб нагадати людям про необхідність терпимого ставлення до оточуючих і про наслідки недотримання цього принципу.

дволикий Янус

Що значить толерантність? Відповідь на це питання неоднозначна. Дане явище може мати і негативні наслідки для суспільства, його моральних і етичних цінностей. Сам термін має латинське походження: його прообразом є слово tolerantia, що означає «терпимість». В основі лежить принцип свободи вираження почуттів і думок.

дівчатаЗ цієї причини деякі тлумачать дане поняття як право на необмежене поширення і нав'язування своїх ідеалів і цінностей іншим. При цьому вони забувають про другу частину принципу: свобода одного закінчується там, де починається свобода іншого.

Є й інша крайність у розумінні цього терміна. Всупереч існуючій думці, це не заклик терпимо ставитися до всього підряд, в тому числі до порушень прав людини, норм моралі або букви закону. Толерантність лише закликає спокійно ставитися до явищ, що відрізняється від усталених стереотипів. Наведемо кілька прикладів для аргументації цього твердження.

Прийняті в Європі закони, що зрівнюють сексуальні меншини в правах з іншими громадянами, негативно впливають на моральні підвалини суспільства, руйнують інститут сім'ї і структуру суспільства в цілому. Деякі країни (в тому числі Росія) вводять заборони на усиновлення своїх дітей-сиріт одностатевими парами. Росією був також введена заборона і на пропаганду одностатевих відносин серед неповнолітніх. Такі дії викликали різку критику і звинувачення в нетерпимості з боку європейських країн.

подругиЗгадаймо і ще одне всім відоме прояв - фашизм, відомий низьким рівнем толерантності до інших переконань. Після Другої світової війни проти нього велася активна пропаганда. Однак зараз він знову починає активно поширюватися в світі. При цьому на виставлену Росією ноту протесту західні країни реагують звинуваченнями в інтолерантності до його проявів.

Рекомендуємо: Що значить: плюралізм думок?

На закінчення зробимо короткий висновок про те, що таке толерантність. Термін «толерантність» охоплює широке коло питань, пов'язаний з міжособистісними відносинами.

Толерантність дозволяє встановлювати рівність між представниками різних країн, культур, національностей, тобто створює основу для встановлення цивілізованих демократичних відносин. Що лежить в її основі поняття терпимості не позначав наявності повної свободи і вседозволеності. Толерантність повинна закінчуватися там, де з'являється вседозволеність і руйнування моральних і етичних засад і цінностей суспільства. Автор: Ольга Лупандіна