Сьогодні: 18.05.2024

Що таке абстракція, абстрактне мислення

2353

дівчина в дзеркаліМислення - це один з найбільш цікавих і в той же час складних пізнавальних процесів нашої психіки. Саме мислення дозволяє нам пізнавати, досліджувати навколишній світ, порівнювати, робити висновки, вибудовувати судження і приходити до висновків, ну і, звичайно, творити, створювати щось принципово нове на основі минулого досвіду.

Кожен з нас наділений цією здатністю, що дозволяє нам з успіхом взаємодіяти один з одним. Потрібно розуміти, що наше мислення має певну класифікацію і своєрідні стадії розвитку. Найвищою формою розвитку мислення є абстрактно-логічне.

В основі даного виду мислення лежать поняття «абстракція», «абстрактний»; і саме значення слова «абстракція» або «абстрактний» дозволяє краще зрозуміти природу даного типу мислення. Отже, абстракція - це концентрація уваги на важливих, істотних аспектах предмета або явища. В результаті абстракції виникає абстрагування, тобто якесь узагальнення, яке стає результатом даного відволікання.

форми

Необхідно розглянути не тільки загальні положення, а й абстрактне мислення і його форми. Адже виявляється воно досить різноманітно.

Отже, вчені-психологи виділяють наступні форми абстрактного мислення:

сходи1. Поняття - це найпростіша і основна форма розумової діяльності, так як на ній грунтуються інші, більш складні. Дана форма об'єднує безліч явищ або предметів з подібними ознаками в одне поняття. Наприклад, поняття «стілець» - це меблі, яку використовують для сидіння, вона має поверхню для сидіння, спинку, часто ніжки (одну або чотири), розрахована на одну людину.

2. Судження - це більш складна форма, яка складається не з одного поняття, а з декількох, і за допомогою судження ми здатні констатувати факт чогось, а також можемо описувати предмети і явища або їх взаємозв'язок. Виділяють судження прості і складні:

  • Просте - це коротка фраза, наприклад «Дощ іде» або «Літак летить».
  • Складне - це ланцюжок коротких фраз, що дає більш розгорнуте розуміння того, що відбувається, наприклад «На вулиці холодно, йде сніг і вітер віє».

3. Умовивід - найскладніша форма, яка є об'єднанням декількох суджень, на основі яких ми можемо зробити висновок, а отже, створити нове судження. Наприклад: «На вулиці холодно і дме вітер, значить, потрібно тепло одягатися». Це уявний процес, який дозволяє розвиватися теоретичного знання.

Наше життя складається з постійного оперування як поняттями, так і судженнями, які призводять нас до нових висновків. Кожен з нас проходить шлях від наочно-образного мислення до абстрактного і логічного виду мислення.

Виділяють також основні ознаки абстрактного виду мислення:

  • Здатність оперувати абстрактними поняттями (щастя, закон, життя, правда).
  • Здатність узагальнювати і аналізувати інформацію.
  • Здатність створювати на основі отриманої інформації систему.
  • Виявлення закономірностей навколишнього світу без реального контакту з ним (наприклад, зрозуміти, що на вулиці холодно, подивившись прогноз погоди в Інтернеті).
  • Уміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

розвиток

хлопецьОсновне питання, яке цікавить практично всіх, - це розвиток абстрактного мислення, як воно відбувається і чи можна на це вплинути. Отже, як стверджують фахівці, цей вид розумової діяльності розвивається в молодшому шкільному віці, починаючи з 7 років, тому його можна розвивати вже в перших класах.

Рекомендуємо: Амбівалентність - це

Сприяє його розвитку, звичайно ж, гра, саме через гру дитина здатна засвоїти основні поняття, навчитися ними оперувати, а також робити висновки на основі суджень. Також важливо залучати дитину до вирішення різних завдань, особливо логічних або таких, де присутні абстрактні поняття, наприклад «периметр» або «площа».

Творча діяльність також допомагає розвинути здатність абстрактно мислити. Це можуть бути заняття малюванням, ліпленням, читання віршів або прози, конструювання і так далі - вибір виду творчості має напряму залежати від здібностей дитини.

дівчина і книгиЯкщо говорити про розвиток абстрактного і логічного виду мислення у дорослих, то їм рекомендують також зайнятися творчістю, заглибитися в розуміння того, що таке мистецтво, звернутися до філософських понять і категорій. Добре давати собі можливість час від часу вирішувати головоломки, пробувати нестандартно підходити до вирішення повсякденних завдань.

Рекомендуємо: Поняття адаптації в психології

Все це дозволяє по-новому поглянути на світ навколо, а отже, розширити функції і можливості свого мислення. Потрібно пам'ятати і розуміти, що здатність абстрактно мислити у різних людей розвинена не однаково, тому не варто порівнювати свої результати з чиїмись - краще простежте, як ви змогли розвинути абстрактне мислення у себе і як воно видозмінюється. Автор: Дарія потикати