Сьогодні: 30.04.2024

Що таке афазія

508

дівчина на дорозіСеред притаманних виключно людині психічних функцій, придбаних усвідомлено в міру розвитку головного мозку, на особливу увагу заслуговує мова. Її становлення і формування являє собою складний процес, що складається з декількох етапів, на кожному з яких задіюються різні психічні функції і безпосередньо головний мозок.

Тому розлади в його зонах, що відповідають за мову, можуть викликати часткову або повну втрату здатності говорити або сприймати звуки. Подібна патологія, яка виникає у людини зі сформованої мовної діяльністю, в медицині отримала назву афазія (aphasia). Що це таке і які чинники здатні спровокувати появу захворювання, читайте далі.

Простіше кажучи, афазія (визначення) - це відхилення, при якому функціонування відповідає за вираження думок нерва обмежується. В результаті таких порушень раніше повноцінно розмовляв людина втрачає можливість підтримувати акт спілкування.

Афазія є не тільки самостійним захворюванням, але і симптомом інших порушень в корі головного мозку. Але на відміну від схожих патологій (від тієї ж дизартрії або від алалии), такий розлад виражається в нездатності хворого застосовувати власну мову або сприймати звернені до нього звуки.

Рекомендуємо: Амнезія: опис явища

При несвоєчасному виявленні порушення у хворого можуть виникати і більш глибокі розлади психічної діяльності, які можуть викликати її повний розпад. Саме тому афазія відноситься до особливо небезпечних розладів, здатним істотно знизити якість життя людини, а також перешкоджає його повноцінної соціалізації в суспільстві.

Чому можуть виникати дефекти

хлопецьЗазвичай дисфункція мови виникає внаслідок внутрішніх захворювань, що вражають зони головного мозку, які відповідають за мовну діяльність. У деяких випадках афазія є наслідком механічної травми. Процес розвитку дисфункції може проходити швидко або розвиватися поступово.

Поширені причини афазії, що супроводжується повільним проявом характерних симптомів:

  • Запальні процеси інфекційного характеру (наприклад, абсцеси).
  • Захворювання, що розвиваються на тлі запалень.
  • Злоякісні новоутворення в головному мозку.
  • Клінічні стану, на тлі яких виникають зміни в судинній системі.

До причин швидкого розвитку афазії можна віднести порушення в судинній системі головного мозку, психічні захворювання, а також раптові стану, що викликають розлади функціонування мозку (інфаркт, крововилив, черепно-мозкову травму і поразки великих судин).

Крім цих фізіологічних чинників, через які може постраждати сформована мовна діяльність, фахівці також називають ще ряд провокуючих патологію компонентів. Серед основних причин, які сприяють розвитку дисфункцій, можна виділити наступні:

  • Серцеві захворювання.
  • Похилий вік.
  • Атеросклеротичні порушення в судинах.
  • Генетична схильність.

Які різновиди дефектів існують

На підставі того, які має афазія симптоми, які ступінь їх прояву і характер перебігу, фахівці виділяють кілька різновидів захворювання. Медична практика за характером перебігу розглядає кілька форм афазії:

  • Легка.
  • Важка.
  • Особливо складна.

дівчинаЗа ступенем і масштабності афазія буває:

1. Часткова - найбільш поширена ступінь вираженості патологічного процесу, яка протікає при частковій втраті можливостей сприймати звуки або розмовляти.

2. Тотальна афазія - більш рідкісна форма захворювання, при якій людина повністю втрачає здатність розуміти звернену до неї мову або відтворювати її самостійно.

З точки зору локалізації вогнища ураження і особливостей перебігу патології, в клінічній практиці існує інша класифікація афазії (по А. Р. Лурія). Згідно з цим поділом, виділяють кілька різновидів захворювання. З урахуванням патогенезу та зв'язку порушень з втраченими функціями це такі види афазій.

Рекомендуємо: Детальніше про логопедії

1. Моторна. Це патологія, яка розвивається при ураженні постцентральной області в зоні центральної борозни, в якій знаходяться специфічні аналізатори. Відхилення, які викликають ураження цієї частини мозку, спричиняють за собою порушення в передачі нервових імпульсів, що відповідають за сприйняття. У свою чергу виділяються наступні види афазії моторної:

  • Аферентна, при якій задіяні відділи нижнетеменной ділянки в корі головного мозку.
  • Еферентна - розвивається, якщо виникають порушення в зонах Брока, розташованих в задніх ділянках лобного відділу кори мозку.

2. Сенсомоторная афазія. Подібні порушення виникають на тлі розвиваються ускладнень в заднелобних або нижнетеменной відділах, до яких додаються відхилення артикуляційної діяльності (зміни в рухах і діях при передачі мови).

дівчина3. Сенсорна афазія розвивається внаслідок ураження головного мозку у верхній скроневій зоні, яка відповідальна за сприйняття звуків.

4. Амнестическая афазія. Різновид патологічного відхилення, причиною виникнення якого є ураження головного мозку в переднетеменном області або в задневісочних відділах. Для даної форми афазії характерний такий специфічний симптом, як часткова амнезія, коли хворий забуває назви речей і явищ.

5. Якщо ж у людини виникають труднощі з розумінням складних речень на тлі порушень в переднетеменном або скроневої задній частинах кори мозку, лікарі ставлять діагноз «семантична афазія».

Рекомендуємо: Що таке деменція?

6. Наслідком патологій, що виникають в заднелобних ділянках, є динамічна афазія, яка може супроводжуватися скороченням словникового запасу і частим використанням слів-паразитів, або збоями в емоційному тлі (мимовільні зміни настрою і нездатність тверезо оцінити власний стан).

чоловік7. Акустико-мнестическая - форма захворювання, при якій вплив осередку ураження поширюється на ділянку розділеного поглиблення і область аналізатора слуху.

8. Оптико-мнестическая - патологія з відхиленнями в зоровому сприйнятті.

Характеристика кожної з описаних вище різновидів включає опис особливостей перебігу, симптомів і ступеня вираженості захворювання. Клінічна картина розвитку процесу патологічних відхилень в мовної діяльності, яка залежить від локалізації вогнища і причин його виникнення, вимальовується на підставі симптоматичних проявів.

Для кожного різновиду афазії характерними є конкретні симптоми, що виражаються в характерних порушень мовлення. Наприклад, основна симптоматика моторної афазії виражається в складнощах відтворення мови: хворий може розуміти те, що він чує, і видавати окремі звуки, проте слово цілком йому буде дуже складно відтворити.

дівчинаОзнаками сенсорної афазії є зміни в фонематическом слуху, в той час як звичайні слухові можливості залишаються недоторканими. Тобто людина сприймає мову співрозмовників у вигляді потоку нескладних звуків. При цьому йому можуть чутися по-різному абсолютно однакові слова, або навпаки - різні здаються однаковими.

Рекомендуємо: Дислексія - що це за захворювання?

При будь-який з клінічних картин у людини спостерігається явище незв'язної мови, яке супроводжується дисфункціями в роботі мовних зон головного мозку або моторної діяльності. Чим важче форма захворювання, тим гірше хворому буде даватися висловлювання думок, підтримання розмови, читання, письмо.

Прийоми виявлення і усунення дефектів

Щоб запобігти наслідкам порушень, які позбавляють людину можливості повноцінно спілкуватися, важливо своєчасно звертатися до лікарів або логопедам. Справа в тому, що вчасно не виявлена ​​дитяча афазія, виражена в незначних труднощах з відтворенням звукових символів, може стати причиною розвитку важких ускладнень. Дитина з проблемної промовою в міру дорослішання може відчувати дискомфорт при навчанні, спілкуванні, соціалізації і, врешті-решт, втратити здатність розмовляти (без належного лікування).

Допоможе виявити симптоми порушень тестове обстеження, яке проводиться професійними медичними працівниками. Діагностика афазії полягає в об'єктивному огляді та аналізі неврологічного статусу пацієнта.

дівчинаЩоб підтвердити або спростувати діагноз, додатково можуть знадобитися процедури МРТ, за допомогою якої можна встановити вогнище і масштаб поразки, і ЕЕГ, яка дозволяє оцінити працездатність різних мозкових ділянок.

Обов'язковою діагностичною мірою вважається консультація у логопеда. Для виявлення патології у дітей і дорослих фахівець проводить оцінку мовної діяльності на предмет наявних відхилень.

На підставі отриманих даних визначається тип порушень і оптимальний варіант для їх усунення. За підсумками проведених маніпуляцій можуть призначатися різні терапевтичні методи, що дозволяють усунути дисфункції мови. Лікування афазії полягає, в першу чергу, у виключенні первинних факторів і захворювань, що стали причиною виникнення порушень мовлення. На додаток до них проводяться спеціальні заняття з логопедом, спрямовані на виправлення дефекту. Автор: Олена Суворова