Вперше почувши цей термін, людина відразу задається питанням: а що таке Афоня? Афония - стан, що характеризується втратою гучності голосу. Психогенная афонія є її підвидом і викликається надмірними психічними навантаженнями, різкими і сильними нервовими потрясіннями.
Втрата голосу може бути викликана різними чинниками:
- Захворювання простудного характеру (грип, ГРВІ), які чинять негативний вплив на стан голосових зв'язок.
- Хвороби легенів (бронхіт, тонзиліт, запалення легенів).
- Зрив голосу внаслідок великої різкого навантаження на голосові зв'язки.
- Вроджені проблеми розвитку голосу.
- Хімічний опік слизової рота і гортані.
- Спазм м'язів, спричинений токсичним впливом.
- Травми, отримані під час медичних операцій.
- Стороннє тіло в дихальних шляхах.
- Нервове потрясіння, панічна атака, переляк.
- Занадто сухе або холодне повітря.
- Порушення роботи нервової системи, викликані черепно-мозковою травмою.
види захворювання
Справжня (гортанним) з'являється внаслідок захворювань гортані, що впливають на функціонування голосових зв'язок. Паралітична пов'язана з порушеннями роботи нерва в гортані, які часто призводять до проблем з м'язами, що відповідають за голос.
Спастическая афонія виникає при різкому скороченні м'язів. Причиною можуть бути хімічний або токсичний опіки. При спазматическом скорочення м'язів може виникнути майже повна відсутність здатності до голосової передачі інформації.
Функціональна афонія (вона ж психогенна, або істерична афонія) виникає після таких захворювань, як хронічний ларингіт, а також при порушеннях в роботі кори головного мозку, різких і тривалих навантаженнях на мовний апарат, в разі переляку або нервового потрясіння. Не слід плутати психогенную афонию з психогенної дисфонией. Обидва захворювання не є психічними. Однак на відміну від афонии вона настає поступово і виражається в нестійкою гучності голосу.
Діагностика і методи лікування
Афония може виражатися в появі болю в горлі, осиплости, хрипоті, утрудненому ковтанні, включаючи повну втрату здатності говорити. Її симптоми можуть бути свідченням наявності інших захворювань (в тому числі раку).
Тому ці симптоми є приводом, щоб негайно звернутися до лікаря, для виключення вірогідності інших, більш серйозних захворювань і запобігання ускладнень. У разі відсутності інших захворювань лікуванням афонии займається отоларинголог. У деяких випадках потрібно звернутися до невролога, психолога або терапевта.
Рекомендуємо: Що таке тремор?
Важливим етапом лікування є виявлення причини захворювання. Лікар зазвичай детально розпитує пацієнта про події, що передували втраті голосу, проводить загальний огляд глотки, лімфатичних вузлів. У разі, якщо виявляється хоча б одна ознака, що вказує на інфекційний характер захворювання, призначається мазок з метою визначення виду інфекції та її збудника. Також можуть бути проведені ларингоскопия, МРТ, томографія, ультразвукове дослідження для виключення можливості наявності пухлини.
Залежно від причини появи застосовуються такі методи лікування:
- Лікування лікарськими препаратами.
- Методи народної медицини.
- Фізіотерапія.
- Зниження або повна відсутність мовної навантаження.
- Лікування захворювання, яке є причиною афонии.
- Видалення пухлини або рубців гортані.
- Психотерапія.
Незалежно від того, чим була викликана Афоня, лікування можна прискорити, якщо дотримуватися деяких правил:
- Мало говорити і робити це тільки пошепки.
- Не вживати в їжу дратівливі гортань продукти: алкоголь, газовану воду, дуже холодні або гарячі напої, гострі страви.
- Більше пити теплої рідини.
- Щодня випивати одне сире куряче яйце.
- Користуватися зволожувачем повітря.
Рекомендуємо: Як зняти стрес?
Застосовуються і методи народної медицини:
- Щодня з'їдайте кілька часточок вареного часнику. Попередньо поварите його в воді, щоб нейтралізувати гостроту.
- Також корисно випивати перепелині (4 штуки) або курячі (2 штуки) яйця.
- Зробіть сік зі свіжої капусти і пийте тричі на день.
- Замість цукру або солодощів використовуйте мед.
- Афонію можна лікувати настоєм з лаванди і алтея. Гарячою водою залити дві столові ложки суміші з трав. Наполягати 15-20 хвилин. Полоскати горло теплим настоєм 1-2 рази на день.
- Охриплість і осиплість голосу добре знімається настоєм з фенхеля і молока. 10 грамів плодів засипати в закипаюче молоко, вимкнути газ, додати 2 ложки меду і настоювати 10 хвилин. Пити в теплому вигляді по півсклянки 1-2 рази на день.
- Зваріть картоплю. Злийте воду. Нагніться над каструлею, накрийте голову рушником і подихайте протягом 10-15 хвилин.
- Зробіть відвар з сушених або свіжих листя малини, суниці, смородини, брусниці, плодів шипшини і горобини. Співвідношення компонентів за смаком. Складові залити гарячою водою. Кип'ятити протягом 1 хвилини. Дати настоятися протягом 1 години. Пити по чверті склянки 4-5 разів на день.
- При больових відчуттях в горлі пийте теплий журавлинний морс з медом.
При цьому позитивний вплив відзначається і при лікуванні методами альтернативної медицини. За згодою пацієнта йому призначають голковколювання, масаж. Однак з метою виключення можливих негативних наслідків застосування даних методів слід обговорити з лікарем.
профілактика захворювання
Уникнути захворювання афонией або хоча б знизити ймовірність її виникнення можна шляхом дотримання наступних рекомендацій:
- Надмірно не напружує голосові зв'язки.
- Виключіть шкідливі звички у повсякденному житті.
- Загартовуйтеся.
- Збільште частку фруктів і овочів в раціоні.
- Пропийте курс вітамінів.
- Менше говоріть взимку на вулиці.
- Займайтеся спортом.
- Дотримання режиму - також важливий фактор.
- Уникайте стресів і психічних навантажень.
Афонією можуть захворіти люди будь-якого віку. При паралічі гортанного нерва для відновлення голосу може знадобитися операція. Однак в більшості випадків при правильному, вчасно розпочатому лікуванні вона не має наслідків для організму, тональність голосу не змінюється. Психогенная Афоня в цілому лікується так само, як і інші її види. Якщо ви в даний момент здорові, виконуйте профілактичні заходи, щоб уникнути цього неприємного захворювання. Автор: Ольга Лупандіна