Фобія - це не просто страх. Це тривожний стан, яке може досягати паніки, психологічний розлад, при якому людина не може самостійно дати собі раду і тримати себе в руках.
Що таке агорафобія, деякі люди, на жаль, знають не з підручників і статей. Цей панічний і тривожний страх настає у разі потреби вийти з дому в людне місце, у відкритий простір, в якому людина відчуває потенційну небезпеку на кожному кроці. Боязнь відкритих і людних просторів настає не сама по собі, і не переходить у спадок, а завжди має чіткі причини, як правило криються в подіях дитинства.
Проявляється вона несвідомо і не піддається контролю. Приступ панічної агорафобії може наступити, коли людина знаходиться в безпеці, будинки, але подумає про необхідність вийти назовні. А може не проявлятися до якогось моменту і наступити раптово, коли людина буде вже в умовах людного простору.
причини
Даний страх може мати кілька причин. Перша з них, досить популярна - це ускладнення паніки, іншого психічного розладу, або його недостатнє лікування в минулому. Якщо у людини стався напад панічної атаки в людному місці, в громадському транспорті або на вулиці, це може перейти в агорафобія.
Також причиною може стати те чи інше подія, яке сильно вплинуло на психіку суб'єкта, і підсвідомо він боїться, що в людному місці може статися подібне. Інші причини виникнення цієї фобії такі:
- Прийом лікарських препаратів, снодійних, транквілізаторів, заспокійливих.
- Вживання алкоголю в надмірних кількостях.
- Наркотична залежність.
- Депресія.
- Психічні захворювання.
- Дитячі травми.
- Важка стресова ситуація.
Важливо: при агорафобії людина боїться не самих людей, незнайомців або натовпу, а саме химерної небезпеки, незахищеності в чужому місці або людному просторі. Перебуваючи у себе вдома, в безпечному і звичному місці, в оточенні великої компанії людей, навіть незнайомих, людина відчуває себе комфортно і не піддається паніці.
Зрозуміло, щоб зрозуміти, як позбутися від агорафобії і почати жити повноцінним життям, необхідно розібратися в причинах появи цього неприємного розладу. Але досвід показує, що зробити це самостійно малоймовірно, і допомогти зможе хороший фахівець.
Хворий або здоровий?
По-перше, не варто поспішати самостійно ставити собі діагноз. Багато здорові і повноцінні молоді люди, відчувши страх, збентеження, соромливість або невелику тривожність готові відразу ж прийняти її за фобію і повісити на себе клеймо психічно нездорового. Це неправильно, діагноз повинен ставити, самі розумієте, фахівець в даній області.
Рекомендуємо: Що означає відчувати страх уві сні?
Симптоми агорафобії досить прості, і насправді сплутати її з чим-небудь іншим досить складно. Панічна атака виникає різко і непередбачувано, до її настання людина може відчувати себе абсолютно нормально і бути спокійним, причому довгий час перебуваючи в людному місці. Страх може не проявлятися до якогось моменту, ідентифікувати який заздалегідь неможливо. Паніка настає раптово і може тривати від 10 до 30 хвилин. Основні фізіологічні симптоми агорафобії такі:
- Посилене серцебиття та аритмія.
- Прискорене поверхневе дихання, задуха.
- Тремтіння в кінцівках і у всьому тілі.
- Дзвін і шум у вухах.
- Сильне почервоніння обличчя.
- Різке підвищення температури тіла.
- Діарея, спазми і різкий біль в животі.
- Запаморочення і нудота.
- Відчуття, що все навколо не реально.
- Сильне і різке потовиділення.
Є й психічні симптоми агорафобії, вони полягають в страху, тривожності і почутті сорому. Наприклад, людина боїться, що у нього почнеться напад паніки на людях, і навколишні стануть свідками цього, і від страху настає панічний напад. Іноді може виникнути страх смерті, боязнь того, що ніхто не допоможе, а також страх зійти з розуму.
Розвивається агорафобія можна виявити і в поведінкових особливостях. Наприклад, якщо ви боїтеся або просто з якихось причин уникаєте виходити з дому на самоті, і намагаєтеся піти в магазин або на прогулянку неодмінно з кимось разом. Якщо уникаєте сидіти в громадському транспорті поруч з іншою людиною, а в поїзді шукаєте порожній вагон, уникаючи скупчення пасажирів. Це відбувається несвідомо, але постійно. Така поведінка вже може свідчити про появу фобії.
Рекомендуємо: Як навчитися жити без стресу?
Варто розуміти, що агорафобія має симптоми, які можуть підходити до цілого ряду інших захворювань, і може іноді бути вигаданою (уявної). У таких випадках людина, знайшовши у себе той чи інший симптом захворювання, переконується в тому, що хворий на цей різновид фобії, і з часом може дійсно почати страждати від панічних атак. Таким чином, щоб уникнути захворювання, необхідно звертатися до фахівців відразу ж, як тільки виявляються ті чи інші симптоми.
перемогти страх
Виявивши у себе агорафобія і знаючи, що це таке, її можна перемогти. Це не смертельне і не невиліковне захворювання, і безліч пацієнтів позбавляються від неї, починаючи буквально нове життя, насичену, яскраву і цікаву. Як лікувати агорафобії і які застосувати засоби, щоб не погіршити проблему, а перемогти її раз і назавжди?
Багатьох, можливо, це засмутить, але єдиний дійсно надійний спосіб вилікувати розлад - це допомога фахівця, терапія і медикаментозне лікування. Фобія одна, але у кожного пацієнта вона протікає по-різному, має різні симптоми, причини і ступінь прояву.
Так і лікування повинно бути суто індивідуальним, може тривати різну кількість часу, але при відвідуванні хорошого фахівця неодмінно дасть відмінні результати. Поєднання психотерапії та медикаментозного лікування допомагає або повністю вилікуватися від фобії, або навчитися тримати її під повним контролем.
У деяких випадках агорафобія можна перемогти при лікуванні самостійно, якщо вона не знаходиться в запущеній стадії. Силові методи і «умовляння себе» - це не працює, а тільки погіршує ситуацію. Деякі люди, не обізнані з фобіями, переконані, що їх можна перемогти лише силою волі - просто змусити себе вийти з дому, пересилити страхи, але це призводить до того, що з кожним наступним разом змусити себе все важче, а напади панічних атак частішають і посилюються.
Іноді непогані результати дає аутотренінг, медитація або професійний гіпноз. Однак гіпноз важко назвати самостійним лікуванням, адже цей метод вимагає хорошого фахівця. Але аутотренінгом можна зайнятися самостійно, також як і медитативними практиками.
Єдина умова - приділяти цьому достатню кількість часу і не чекати швидкого результату, не пропускати заняття і відповідально поставитися до власного лікуванню. Медитація полягає в усвідомленні реальності проблеми, в її осмисленні, в пошуку причин всередині себе, «копанні» в своєму минулому, опрацювання цих ситуацій, які призвели до панічних атак і появи фобії.
Рекомендуємо: З чого почати нове життя?
Лікування ранніх стадій фобії відбувається в той момент, коли пацієнт усвідомлює причину свого страху і подумки переживає стресову ситуацію, програє сценарій, якого боїться і уникає. Говорячи простіше, щоб перемогти страх, варто зрозуміти, чого саме ви боїтеся, і спробувати в усіх подробицях уявити собі, що це сталося. Переживши всю ситуацію від початку до кінця в своїй уяві, і зрозумівши, що нічого страшного не сталося, ви можете назавжди звільнитися від нав'язливого стану. Адже часто то, чого людина боїться, так і не відбувається.
Розглядаючи, як перемогти самостійно агорафобія, не можна забувати і про позитивне мислення. Працюючи над лікуванням, потрібно повністю міняти спосіб мислення, як і спосіб життя в цілому.
Перш за все, виключити повністю алкоголь, будь-які наркотичні засоби і тютюн, кава і жирну їжу, в загальному все, що збуджує і пригнічує психіку. Необхідно багато рухатися, займатися власною фізичною формою, так як фізичні навантаження значно підвищують загальний тонус і покращують психічний стан.
Потрібно поступово відмовлятися від уявного світу і повертатися обличчям до світу реального, наприклад менше читати художньої літератури і менше дивитися фільми, а частіше визирати у вікно і цікавитися тим, що відбувається навколо. Відвідувати (для початку в компанії близьких людей) семінари і тренінги по медитації, позитивному мисленню, йоги, туристичні походи та інші заходи, які буквально виліковують і тіло, і душу, і психіку.
Але все ж, щоб досягти позитивного і однозначного ефекту, краще поєднувати власні зусилля з зусиллями кваліфікованих фахівців. Мислите позитивно, не ставте на собі хрест, що не зачиняйтеся в чотирьох стінах і не бійтеся власних страхів. Незабаром ви побачите, який прекрасний світ, в якому ви живете! Автор: Василина Сєрова