Сьогодні: 22.12.2024

Що таке агресія в психології

1545

Рижа дівчинаЯке правильне значення слова агресія? Під цим терміном прийнято розуміти жорстокість, схильність до нападу, активну руйнівну позицію, деструктивність. Насправді спочатку агресивність є вродженим людським якістю, пов'язаних з інстинктом самозбереження і захисту, невід'ємною частиною психологічної особистості, фактором, без якого особистість не буде цілісною.

Агресія в психології має визначення як напад, вербальне або фізична, завжди яскраво емоційно-негативно забарвлене, цілеспрямоване і жорстке. З латинської мови саме слово перекладається як «напад», але вона може виявлятися не явно: людина може не кричати, не лізти в бійку, але при цьому агрессіровать.

Є дві теорії агресії: визначення першої - це реакція на зовнішні фактори. Друга теорія полягає в усвідомленому прийнятті агресивності як основної форми поведінки. Обидві теорії мають місце, і на практиці зустрічаються їх підтвердження.

Психологія описує різні види агресії, мають цілий ряд особливостей і різну ступінь деструктивності. Серед них:

  • Вербальна і фізична агресія.
  • Пригнічена агресія.
  • Чоловіча та жіноча агресія.
  • Агресія під час вагітності або після перенесення хвороб.
  • Пасивна і активна.
  • Аутоагресія.
  • Підліткова агресія.
  • Реактивна (проявляється як реакція на що-небудь).
  • Спонтанна, невмотивована агресія.
  • Усвідомлена (інструментальна), спрямована на досягнення конкретного результату.
  • Непряма (агресія у дітей і дорослих, спрямована на сторонній об'єкт, в результаті накопичення).

Це основний, але неповний список, так як види і типи агресії вивчалися безліччю психологів і терапевтів, і багато фахівців створювали свої класифікації. Прояви і причини - найрізноманітніші, і якщо їх детально вивчити, то можна зрозуміти, як реагувати на агресію з боку іншої людини і як позбутися від агресії у себе самого. Розглянемо, як проявляють себе ті чи інші види і чинники агресії.

дівчина восени1. Основною, вродженої формою є здорова, доброякісна агресивність, яка закладена у кожної людини в генах. Вона дозволяє людині бути наполегливим і твердо домагатися свого, досягати перемог в спорті, змаганнях, в бізнесі та особистому житті, проявляти вольові якості, долати себе, боротися з лінню, шкідливими звичками, змагатися.

Амбіції, сміливість, вміння відстояти власні інтереси - все це, як не дивно, відноситься до здорової людської агресивності, і це нормально, якщо людина вміє контрольовано, в правильних дозах і формах виявляти дані якості, свідомо направляючи свої дії на збільшення або зменшення їх.

2. Прихована агресія - часте явище, яке має свої конкретні причини і наслідки. Виявляється вона не явно. Як правило, природа агресії, пригніченою і прихованої, помітна в постійному невдоволенні, у раптових спалахах страху або злоби, в постійній напрузі, роздратованості, невмінні розслабитися.

Така людина не здатна отримувати задоволення від відпочинку, розваг, не вміє споглядати прекрасне. Йому властива недовірливість, підозрілість, великою мірою проявляється дратівливість через дрібниці. Часто як наслідок виникають сильні спалахи агресії.

чоловік3. Агресія у чоловіків має окрему ухвалу і вважається відокремленим видом. Проявляється в постійному невдоволенні, жорсткому характері, авторитарності, незадоволеності.

Такому чоловікові неможливо догодити, він завжди в напрузі, запальний, вразливий, вкрай складно йде на контакт, не схильний до компромісів. Часто виявляється в родині, з дітьми, на роботі з підлеглими - одним словом, з тими, хто слабший або нижче за статусом. Такий чоловічий характер приносить близьким і рідним багато переживань і страждань.

Рекомендуємо: Фрустрація - що це таке?

4. Ознаки і визначення жіночої агресії дещо відрізняються. Проявляється вона в різкій і вельми частої зміни настрою, в безпричинних істеричних припадках, уразливості, раптових спалахах, невдоволення, незадоволеності, нападах страху, відчаю. Напади агресії у жінок часто виявляються при вагітності і виникають у зв'язку зі змінами гормонального фону.

5. Дитяча агресія - часте і хворобливе явище, яке знайоме багатьом батькам і педагогам. Рівень агресії у дітей та підлітків буває дуже різним і проявляється по-різному - від безневинних витівок до хамства, хуліганства, бійок, злочинної діяльності. Пов'язана з вихованням, хворобами, емоційної середовищем в будинку, дитячому садку або школі, з перехідним віком і гормональними змінами, з рядом психоемоційних чинників.

родина6. Сімейна агресія. Зустрічається частіше у чоловіків, але буває властива і дружинам. Відрізняється від жіночого і чоловічого типів тим, що проявляється виключно в спілкуванні з членами сім'ї, як реакція на спілкування з партнером. Виглядає як постійне роздратування, відсторонення, відчуженість, часті спалахи гніву «на рівному місці», невдоволення.

7. Спонтанні і неконтрольовані напади агресії - як правило, виникають як наслідок пасивної агресії, придушення, особливостей виховання. Виявляються як різкий, безпричинний вибух люті, істерики, напади. В такому стані людина може влаштувати скандал в людному місці, вдарити кого-то, ламати предмети і меблі, нанести шкоду собі і оточуючим людям. Тривають подібні напади від трьох хвилин до години, іноді потрібне термінове лікарське втручання.

Кожен тип і кожен прояв агресії має свої особливості, свої форми прояву та ступінь ризику. При правильній класифікації можна зрозуміти причини, прогнозувати наслідки і зрозуміти, як впоратися з агресією.

причини

Все, що властиво особистості, має ті чи інші конкретні витоки, так само як будь-яка, сама безпричинна, на перший погляд, агресія завжди має конкретні причини. І перше, з чого варто починати самоаналіз і боротьбу з деструктивною поведінкою, - це пошук і визначення причин.

малюк і ведмедик1. Підвищена агресія часто буває причиною придушення в дитинстві, в процесі виховання. Коли природна дитяча агресія грубо придушується батьками - дитині не дозволяють кричати або плакати, висловлюючи власні емоції, пригнічуючи його психоемоційну середу, - це переростає в пригнічений стан постійного стресу і напруги, і, як наслідок, з'являється підліткова агресія, а в зрілому віці може проявитися соціальна агресія або будь-яка інша форма.

Рекомендуємо: Дитяча агресія

2. Дуже поширена причина - наявність психоактивних речовин в організмі. Тривале куріння, зловживання алкоголем, прийом наркотичних засобів, енергетиків, медикаментів неминуче ведуть до підвищення дратівливості і агресивності.

3. Часто причиною є стрес, перевтома, хронічна втома або недостатнє лікування після хвороби. На жаль, відпочинок в наш час вважається чимось необов'язковим, і багато людей просто ігнорують його, вважаючи, що у вихідний день кращий відпочинок - це або застілля з алкогольними напоями, або домашні справи. І те, і інше не має нічого спільного з відпочинком - організм накопичує напругу, стреси, не відпочиває і не «перезаряджається». Як наслідок, з'являється підвищена агресивність.

Рекомендуємо: Як навчитися жити без стресу?

чоловік4. Хвороби, психічні розлади, посттравматичний синдром або пережита стресова ситуація. Це досить поширена причина агресії як у підлітків, так і у багатьох дорослих.

5. Невдоволення життям, незадоволеність соціальним, фінансовим становищем, особистої сферою, невпевненість в собі, соціальна дезадаптація. Слабкий і безвольний людина, що не має гарної підтримки друзів, близьких, не отримує любові в сім'ї, обов'язково накопичує агресію.

Шляхи вирішення проблеми

Отже, головне питання: що робити? Як боротися з агресією у себе, як придушити і заспокоїти її, і як боротися з агресором, якщо він йде на страждання і біль?

дітиГоловне, що варто зрозуміти в першу чергу: саме по собі поняття агресії не несе в собі ніяких патологій, це - природна, вроджена частина психіки кожного з нас, і її просто потрібно приймати, контролювати і виражати в правильних формах, що не накопичуючи і не зганяючи на невинних оточуючих або собі на шкоду.

Важливо: придушення - це не спосіб зниження агресії! Її не можна придушувати силою, природа агресії така, що вона повинна виражатися, виходити назовні, а від силового придушення рано чи пізно настануть кризові ситуації і напади.

1. Найбільш хворобливе явище для батьків - це підвищена дитяча агресія, особливо агресія підлітків, які стають некерованими. Як правильно боротися з підвищеною агресією у дитини?

Перш за все варто визначити, чи є привід для занепокоєння, чи дійсно є проблема, чи він - нормальний, просто емоційний, вразливий і дуже чутлива дитина. Адже для дитини природно іноді плакати, кричати, вередувати і взагалі емоційно проявляти свою внутрішню натуру.

Якщо ж проблема дійсно є, можливо, варто звернутися до дитячого психолога, але ні в якому разі не пригнічувати напади силою, погрозами або покаранням, так як це призведе до погіршення і плачевних наслідків в майбутньому.

хлопець2. Якщо буде виявлено сильна агресія у підлітків, тут є найрізноманітніші рекомендації батькам, головна з них - наберіться терпіння. Як правило, життя підлітка - це суцільний стрес, і це потрібно просто пережити. Постарайтеся встати на сторону дитини, підтримати його, не нав'язувати поради і тим більше не тиснути.

Намагайтеся створити для підлітка таку атмосферу, в якій буде мінімум стресових ситуацій, і не провокуйте. Швидше за все, агресія в підлітковому віці пройде сама по собі, разом з «важким віком», якщо тільки самі батьки не будуть її посилювати.

3. Як відповідати агресору, якщо він не дає спокійно жити - в оточенні, на роботі, в колективі? Головне правило - не відповісти тим же і не вказувати на неправильну поведінку, не намагатися «перевиховати» людини, не викликати у нього почуття провини (яке, до речі, теж завжди призводить до агресивності).

Якщо ви змушені працювати або взаємодіяти з агресивним людиною, намагайтеся тримати себе в руках і не «купуватися» на його поведінку, не бути жертвою, зберігати позитивний, спокійний і врівноважений стан. Таким чином ви не поміняєте характер людини, але з вами він буде вести себе з часом інакше.

дівчина в кафеЯкщо ж людина зганяє свою злість і накопичене напруга саме на вас, то в вас самих є на то причина. Можливо, ви - хороша жертва, боїтеся чужого гніву і гостро на нього реагуєте.

Озирніться навколо: напевно знайдуться у вашому оточенні люди, на яких даний агресор не реагує, з якими він спілкується спокійно. Постарайтеся побачити, як поводяться ці люди, і перейняти їх форму поведінки - так ви напевно позбавите себе від нападок агресора.

4. Зовсім інша справа - напади агресії у чоловіків, у чоловіка, в сім'ї. Ідеальний варіант, але досить складний - умовити чоловіка (або дружину) відвідати фахівця, записатися на прийом до психоаналітика, який зможе допомогти вам вирішити сімейну проблему.

Рекомендуємо: Як змінити свого чоловіка?

Загальні ж рекомендації - не провокувати, не дратувати і не вказувати, не проявляти постійне невдоволення, а постаратися знайти причини, проаналізувати, коли і в зв'язку з чим близька людина «загоряється», і знайти сили для того, щоб боротьба пройшла мирно і увінчалася успіхом .

5. Найбільш складне питання - як побороти агресію в собі. Адже самоаналіз і робота над собою - мабуть, найскладніша робота, але людина мотивований і впевнений у своїй меті завжди її досягне.

дівчина на природіНасамперед необхідно знайти причини дитячої агресії в собі самому, покопатися в минулому, проаналізувати своє життя. Не намагатися придушити її, а спробувати знайти спосіб позбуватися від неї природними шляхами - наприклад, зайнятися спортом, в якому необхідні велика витривалість і сила: бойовими мистецтвами, атлетикою.

Почати вести здоровий спосіб життя, попрощатися з тютюном, алкоголем і будь-якими шкідливими звичками, багато рухатися і головне - добре відпочивати. Ці способи будуть мати прекрасний результат. Відмінні результати також дають йога, медитація, прийоми релаксації.

Якщо ж агресивність не проходить або проявляється у вигляді серйозних нападів, необхідно звернутися до фахівця і обов'язково пройти правильне тестування і повний курс лікування.

Рекомендуємо: 8 секретів щасливого життя

Психолог проведе діагностичний тест на рівень агресії, проаналізує діагностику, розбереться в причинах і підбере відповідне лікування, яке допоможе впоратися з проблемою.

Щоб боротися з чимось, що заважає жити повноцінно і щасливо, необхідно добре в цьому розібратися, вивчити, зрозуміти. Зрозумівши, що таке пасивна агресія, звідки береться підвищена агресивність у дітей і підлітків, які причини пригніченості і озлобленості, можна самостійно привести психічний стан в порядок, досягти врівноваженості і гармонії в своєму внутрішньому світі. Автор: Василина Сєрова