У житті ми зустрічаємо безліч різних слів і понять, але не завжди знаємо їх значення, і який сенс в них вкладено. Розуміння того, що значить слово, допомагає нам краще розібратися не тільки в його значенні, а й в тому, як і коли його доречно використовувати. Сьогодні ми постараємося розібратися з тим, яке значення слова «амбіції».
Цей термін останнім часом зустрічається все частіше, і у багатьох на слуху. У розуміння того, що таке амбіції, може внести ясність переклад даного терміна. Отже, з латинської мови воно перекладається як марнославство і честолюбство.
Потрібно сказати, що раніше це визначення мало в масі своїй негативне забарвлення і пов'язувалося з негативними рисами особистості:
- Амбіція - це самолюбство, зарозумілість і повне зосередження на собі.
- Амбіція - це гордість, чванство, владолюбство, схильність до зазнайства.
У сучасному світі відбулося безліч змін. Розвиток економіки, поява все нових і нових компаній призвело до того, що тепер слово амбіція несе в більшій мірі позитивне значення. Особисті амбіції або амбітність пов'язують з бажанням домогтися якихось цілей, із завзятістю, це означає прагнення до кар'єрного росту, процвітання і положенню в суспільстві.
види
В якійсь мірі амбіції на кшталт мотивації, адже це те, що спонукає людину рухатися вперед і досягати поставлених цілей. У зв'язку з великою кількістю значень і визначень, виникає законне питання - амбіції це щось хороше або ж погане? На дане питання є відповідь - дослідники виділяють кілька видів амбіцій, з якими ми тим чи іншим чином стикаємося.
По-перше, амбіції можуть бути завищеними або реальними:
- Завищені амбіції не відповідають реальній дійсності, людина з таким марнославством хоче більшого, а запропонувати може мало. Наприклад, людина закінчила вищий навчальний заклад досить посередньо, у нього немає досвіду роботи і знання по професії не досить глибокі, але він пред'являє високі вимоги до свого майбутнього місця роботи (очікує високої зарплати і високого становища).
- Реальні домагання пов'язані з розумінням себе, з високим рівнем усвідомленості людини і розумінням чого в дійсності він може домогтися. Наприклад, коли людина реально оцінює свої дані і розуміє, що для того, щоб йому домогтися бажаного, потрібно пройти через певні етапи, спочатку набратися досвіду, вивчити середу, а вже потім підніматися кар'єрними сходами. При цьому в ньому присутня «внутрішній вогонь» і бажання розвиватися.
По-друге, вони можуть бути як великими, так і маленькими:
- Великі амбіції - це великі плани, серйозні очікування від життя. Наприклад, це бажання досягти багато чого, стати власником бізнесу або директором тієї компанії, в якій працюєш, втілити в життя новий і масштабний проект, або відправитися в кругосвітню подорож.
- Маленькі, скромні амбіції людини базуються на занижену самооцінку, коли він свідомо занижує або не помічає своїх достоїнств. Наприклад, коли людина вже досить серйозно розбирається в якомусь питанні, стає експертом, і йому пропонують підвищення, а він відмовляється, вважаючи, що не гідний. Таке особистісне прояв ще називають - відсутність амбіцій.
Що ви за людина?
Важливо зрозуміти значення терміна і слова амбітність і амбітний, стосовно людини. Адже саме в реальному житті можна поспостерігати амбіції людини і зрозуміти що це, хто має таку якість і як його помітити в інших людях.
Отже, хто ж такий амбітна людина і які основні риси відрізняють його від інших людей? Як вважають психологи і люди науки, ця риса не є вродженою, але його дуже і дуже важко розвинути, так само як і спробувати його мінімізувати. А все тому, що зароджується воно в ранньому віці.
Рекомендуємо: Як проявляється завищена самооцінка?
Найважливішим періодом для становлення і розвитку домагань, самооцінки і амбіцій, звичайно, є дошкільний період, а також молодший шкільний вік. Тут важлива роль батьків і вчителів, адже якщо підтримувати дитину в його успіхи і починаннях, то позитивний досвід закріпиться на все життя.
Якщо ж за будь-які прояви «себе» його засуджувати, то він перестане прагнути до чого-небудь. Можна сказати, що амбітні, цілеспрямовані люди проявляють себе з юних років і не помітити це вкрай складно.
Рекомендуємо: Як підвищити самооцінку?
Можна виділити основні ознаки людини з високими домаганнями (представлені нижче якості більшою мірою пов'язані з терміном - професійні амбіції):
- Уміння ставити собі досяжні, чіткі та реальні цілі.
- Віра в свій успіх.
- Вимогливість до себе і до інших.
- Уміння гнучко підлаштовуватися під зміни, не втрачаючи при цьому з поля зору свою мету.
- «Внутрішній вогонь» і багато енергії.
- Постійний розвиток і вдосконалення своїх як професійних, так і особистісних якостей.
- Уміння чітко відчувати свої кордони і постояти за себе.
- Позитивне мислення.
Якщо ви знайшли у себе більше п'яти якостей із зазначених вище, то можна припустити, що ви маєте адекватну самооцінку, здорові домагання, а це значить, що ви амбітна людина.
Але завжди пам'ятайте, що будь-які амбіції повинні спиратися на реальні можливості і навички, якщо домагання «ростуть» на порожньому місці, то це буде відігравати негативну роль у вашому взаємодії з іншими і в розумінні себе. Адже ваші очікування найчастіше будуть розбиватися об скелі реальності.
Рекомендуємо: Поняття агресії в психології
У висновку варто сказати, що ця риса - це палиця з двома кінцями. Важливо, яке значення амбіція грає в житті конкретної людини, адже вона може як стимулювати його до діяльності, так і навпаки.