Сьогодні: 19.05.2024

Що таке дисфория

413

дівчинаІноді люди можуть відчувати почуття злості до оточуючих, світу і навіть предметів, дратуватися з будь-якого приводу і без приводу або постійно перебувати в поганому настрої. Якщо цей тимчасовий прояв будь-яких емоцій, то нічого страшного в цьому немає. Але не всі розуміють, що це можуть бути перші ознаки досить неприємного захворювання, яке носить назву дисфория.

З грецького це слово перекладається як «страждати, мучитися». Насправді більшість хворих так і описують свій стан. Але що таке дисфория? Вона є одним з розладів емоційного фону людини, його настрою.

Це пригнічений стан, який завжди супроводжується нападами гніву, люті і агресії, невдоволенням не тільки собою, але і оточуючими, відчаєм і навіть суїцидальними спробами. Людину починають дратувати будь-які події і навіть неживі предмети. Їм може опанувати страх, наслідком якого буває суїцидальний результат. Часто дисфория є однією зі складових депресивного стану людини.

Виникнути симптоми захворювання можуть раптово і так само раптово закінчитися. Тривалість у всіх різна, від декількох годин до декількох тижнів. Дисфория може пройти самостійно, а може знадобитися лікування. Якщо захворювання супроводжується нападами істерики або психозом, то нерідко стан закінчується амнезією цього неприємного моменту.

Причини появи захворювання

Однозначно точно визначити захворювання, яке призводить до подібного порушення настрою, вченим не вдалося. Існує ряд причин, у зв'язку з якими можуть виникнути дисфорические розлади:

  • Олігофренія.
  • Епілепсія - нерідко перед появою нападу можуть спостерігатися симптоми прояву дисфории.
  • Психопатія.
  • Атрофія і органічні ушкодження мозку.
  • Захворювання серцево-судинної системи, мозку, інсульти.
  • Недолік або відсутність сну, які тягнуть за собою пригнічений настрій через втому.
  • Тривала хвороба і сильне виснаження організму можуть привести до виникнення стану дисфорії.
  • Алкогольна або наркотична залежність, при яких речовини впливають на центральну нервову систему.
  • Тривала відсутність статевого життя, вагітність, клімакс, передменструальний синдром і гормональні збої.
  • Життєві ситуації, які можуть призвести до виникнення сильного стресу.

Однією з найбільш рідкісних причин появи захворювання є спадковість або так званий «вірус зневіри». Він може передаватися дитині ще в утробі матері, якщо під час вагітності вона часто перебувала в стані пригніченості, депресії.

Симптоми прояви захворювання

Для такого захворювання, як дисфорія, властиві симптоми різного ступеня тяжкості, тому виділяють дві форми його протікання - легку і виражену. Легкої дисфории схильне більшість людей, часто такі симптоми приймають за особливості характеру.

дівчинаДля цієї форми характерні зайва образливість, уїдливість, буркотливість і подібні прояви так званого «характеру» людини. Легку форму не сприймають всерйоз, вона практично не заважає людині нормально жити. Подібні прояви захворювання можуть виникати по відношенню до певних подій або речей, а не до всього навколишнього людини світу.

Виражена форма дисфории є більш складною ступенем прояву хвороби. Вона виражається в нападах агресії і злості, почуттях страху, відчаю, тривожності і дратівливості, в незадоволеності життям і втрати до неї інтересу.

Дисфория супроводжується руховими порушеннями, які діляться на два типи:

  • Надмірна збудливість, супроводжувана зайвою активністю, часом доходить до фізичного насильства.
  • Загальмованість в руховій системі, яка може межувати з маренням і зміною свідомості.

Наприклад, хворий на шизофренію людина схильна до неусвідомленого імпульсивної поведінки, до різких і раптових паросткам з лікарні або вдома. Більш складний характер має дисфория при органічних ушкодженнях мозку, коли хворий реагує на будь-які дратівливі чинники.

дівчинаЗміну настрою можна помилково прийняти за реакцію людини на певні життєві ситуації. Але надмірна і періодична реакція повинна наштовхнути на думку про появу дісфоріческого стану.

Рідкісним симптомом прояву захворювання є надмірна балакучість на межі абсурду, міркування про життя і власну велич. Такий стан може тривати кілька днів і закінчитися раптово. Люди похилого віку відчувають почуття страху і легке депресивний стан, в той час як підліткам властиві дратівливість і прискіпливість до всіх.

Не слід плутати дисфорию з депресією. У першому випадку людина відчуває почуття злоби, агресії, дратівливості. А депресія носить більш важкий характер, що супроводжується загальною пригніченістю і небажанням жити.

Окремі групи порушень

В окрему групу можна побачити відхилення в статевій сфері людини. Сюди входить кілька визначень дисфории:

Рижа дівчина1. Посткоїтальна - проявляється відразу після закінчення статевого акту. Вона характеризується різким зниженням настрою, викликаним фізичним стомленням. Для жінки така поведінка властива, якщо вона незадоволена собою або партнером, якщо є якісь проблеми в статевому житті і інші негативні чинники в інтимній області.

Рекомендуємо: Ажитація: визначення поняття

2. Передменструальна - є наслідком порушення гормонального фону жінки. Вона набагато серйозніше передменструального синдрому. Висновок про подібну групі дисфории можна зробити на основі прояву таких ознак, як тривога, депресивний стан, раптові зміни настрою без приводу, проблеми зі сном, зниження апетиту, утруднена концентрація уваги, дратівливість, пригніченість, головний біль.

3. Гендерна дисфорія - серед усіх психічних захворювань окремо виділяють це страшне відхилення. Це заперечення своєї статевої приналежності, коли біологічний хлопчик всередині відчуває себе дівчинкою і навпаки. Це явище досі не вивчено, тому важко точно відповісти на питання, чому деякі люди до нього схильні.

Рекомендуємо: Ангедония - це

Як причини появи захворювання вчені виділяють гормональні порушення під час вагітності, ендокринні патології, пов'язані з порушенням вироблення чоловічих і жіночих гормонів. Люди, схильні до цих порушень, практично завжди нещасні, вони не мають можливості робити те, що їм хочеться, і постійно чують осуд з боку суспільства.

способи лікування

Перш ніж приступити до лікування, слід провести діагностику. Лікар визначає симптоми, ступінь тяжкості перебігу захворювання та причини його появи, а також те, як саме протікає дисфория. Лікування легкої форми зводиться до різних психотерапевтичних методів, які дозволяють в короткий термін зняти симптоми дратівливості і пригніченості.

дівчина і метеликиПри вираженій дисфории лікар насамперед повинен визначити початкове захворювання, яке могло привести до подібного стану. Після її виявлення лікар підбирає необхідні лікарські засоби для полегшення стану хворого.

Так, наприклад, при епілепсії прописують заспокійливі препарати, що знижують нервову активність. Напади агресії усуваються за допомогою заспокійливих препаратів. А при пригніченому стані призначають антидепресанти. Пацієнт приймає прописані препарати до повного одужання.

Крім медикаментозного лікування застосовують психотерапію для зниження агресії, управління емоційним фоном людини, повернення його в нормальний стан, коли він здатний адекватно реагувати на якісь прояви. Робота психолога зводиться до усунення злоби, агресії і люті, адаптації людини до прийнятних норм поведінки, в суспільстві.

обличчяВажливим моментом в психотерапії є розвиток у хворого почуття співпереживання, співчуття по відношенню до оточуючих людей. Дуже часто дисфории схильні люди зі зниженою самооцінкою. Для лікування такого порушення людей налаштовують на віру в себе, свої досягнення. Наслідком цього буде зміна негативного мислення людини на позитивне.

Рекомендуємо: Як проявляється деменція?

Поступове прийняття людиною себе знижує агресію і пригніченість. Після медикаментозного лікування вираженої форми дисфории проходить етап реабілітації і адаптації людини за допомогою психотерапії. Ці способи дозволяють усунути дратівливість, агресію, напади люті і сформувати у людини позитивне мислення і ставлення до оточуючих.

Окремі форми дисфории докорінно змінюють підхід до лікування. Наприклад, посткоитальная форма не лікується, від неї людина в силах позбутися самостійно, шляхом самовдосконалення, переосмислення життєвих позицій щодо інтимної сфери.

дівчинаПередменструальна форма передбачає призначення різних снодійних для повноцінного відпочинку, знеболюючих. Якщо така форма повторюється періодично, в даному випадку потрібна консультація гінеколога, який за результатами обстеження може призначити гормональну корекцію.

Гендерна дисфорія - найскладніша форма особливої ​​групи, лікуванню піддається насилу, до кожного хворого підбирається строго індивідуальний підхід. Найбільш ефективним методом позбавлення від неї служить операція зі зміни статі. Але зробити такий висновок і рекомендувати операцію може тільки лікар після консультації психіатра для точної постановки діагнозу. Автор: Катерина Соколова