Сьогодні: 11.09.2024

Що таке дислексія

820

дівчинкаБагато батьків при досягненні їх дітьми віку 4-5 років дізнаються, що таке дислексія. Саме в цьому віці діти починають вивчати алфавіт, і тоді симптоматика дислексії спливає на поверхню.

Дислексією називається хвороба, при якій людина не може нормально читати текст. Це розлад викликано слабкою сформованістю або руйнуванням психічних функцій, задіяних в процесі читання.

Дане захворювання поширене у 5% дітей з нормою розвитку. Дислексія у дітей із затримками в інтелектуальному розвитку зустрічається набагато частіше - 20-55%. Встановлено, що розглядається розлад частіше зустрічається у хлопчиків.

Для того щоб зрозуміти особливості цього захворювання, важливо вивчити механізми дислексії. У здійсненні процесу читання беруть участь такі мовні аналізатори: рухові, зорові і слухові.

дівчинка читаєСприйняття тексту здійснюється за такими етапами: спочатку людина сприймає букви візуально, очима (дізнається, розрізняє їх), потім співвідносить дані букви з звуками, після відбувається злиття звуків в склади - слова - пропозиції, і в підсумку настає розуміння сенсу тексту. Дислексія - це порушення черговості даних етапів.

Симптоматика дислексії має в більшості випадків відкритий характер і легко діагностується батьком або фахівцем (педагогом, логопедом, психологом). Як говорилося вище, захворювання виявляється частіше у дошкільнят, проте є випадки, коли людина дізнається про наявність у себе дислексії вже в зрілому віці.

Як визначити

Коли виявляється дислексія у дітей, симптоми часто мають нашарований, комплексний характер. Основний список включає в себе наступні пункти:

  • Мають важко, поганий почерк.
  • Повільний темп читання, не відповідає нормі для даного віку (ця ознака є одним з найбільш часто вживаних при діагностиці).
  • Написання слів навпаки.
  • Під час читання людина чіпає очі, тре їх.
  • Важке запам'ятовування геометричних фігур, невміння їх розпізнавати.
  • При читанні або після дитина скаржиться на головний біль.
  • Дитина пропускає слова під час читання.
  • Читання книги одним оком.
  • Постійне прагнення дитини уникнути процесу читання.
  • Швидка втомлюваність.

Діагностика дислексії полягає в аналізі когнітивних здібностей, оцінкою мови і психічних функцій. Спеціаліст-логопед проводить обстеження, що включає аналіз усного та писемного мовлення.

Рекомендуємо: Методи ігрової терапії

Шляхом збору повного сімейного анамнезу виявляються аспекти, що впливають на розлади читання. Лікар обов'язково перевіряє роботу слуху і зору для того, щоб виключити інші захворювання, які мають також симптоми дислексії.

типологія

На даний момент існує велика класифікація дислексії, що описує її види, форми і етіологію. Детальний опис представлено нижче.

Види дислексії:

  • Літературна - труднощі в засвоєнні окремих букв.
  • Вербальна - проблеми при читанні слів.

Виділяють наступні форми дислексії:

хлопчик1. Тактильна. Характерна для дітей з вадами зору. Дитина плутає букви, схожі на дотик, при читанні азбуки Брайля.

2. Оптична. Є наслідком слабкої сформованості зорово-просторових уявлень. Дитина плутає схожі за написання букви (И-И, Г-Р).

3. Мнестическая. Деформація пам'яті мови. Дитині важко співвідносити звуки і букви.

Рекомендуємо: Що робити, якщо дитина не хоче вчитися?

4. Аграмматіческая. Причиною даного виду є недорозвиненість узагальнень різних форм слів. Дитина з такою формою захворювання:

  • Невірно погоджує іменники з прикметниками (цікава розповідь, красивий ваза);
  • Припускається помилок в закінченнях дієслів минулого часу (вибегул, предлагул);
  • Змінює закінчення і числа іменників (в гаражів, в будинків).

5. Семантична. Викликана бідністю словникового запасу. Дитина читає текст вірно, однак не розуміє прочитаного.

6. Фонематическая. Є наслідком недорозвиненого фонематичного слуху і пов'язаних з ним ускладнень в аналізі, синтезі і сприйнятті мови. Дитина змішує звуки, не диференціює слова, що відрізняються однією літерою, але мають абсолютно різний зміст (наприклад, поп - коп, лоб - лом).

причини

малюкиОсновна причина, що викликає дислексію у дітей, - це розлад нейробіологічної системи. В цьому випадку відбувається порушення роботи певних ділянок мозку (задня частина середньої лівої скроневої звивини). У перинатальний період (період з 28 тижнів вагітності, процес пологів і перші 7 діб життя дитини) причинами даного процесу можуть бути такі чинники:

  • Токсичне ураження центральної нервової системи (є наслідком медикаментозної або алкогольної інтоксикації, жовтяниці).
  • Поразка інфекцією головного мозку плода (відбувається при перенесенні вагітною жінкою інфекційних захворювань).
  • Механічне пошкодження головного мозку (наслідок грубих маніпуляцій по діставання плода з утроби матері).

У період від народження до смерті людини відхилення в роботі головного мозку, що призводять до порушення процесу читання, може викликати:

  • Травмування черепа.
  • Ланцюг інфекцій.
  • Хвороби центральної нервової системи (дитячий церебральний параліч, розумова відсталість, затримка в психічному розвитку).

папа і малюкиІснує також декілька не пов'язаних з нервовою системою факторів, при яких розвивається дислексія, причини її можуть бути соціальними:

1. Дефіцит усного спілкування з дитиною.

2. Синдром «госпіталізму» (соматичні та психічні порушення, викликані тривалим перебуванням людини в стаціонарі і ізоляцією від суспільства близьких людей).

3. Педагогічна занедбаність.

4. Швидкий темп навчання.

5. Білінгвізм (часто зустрічається в сім'ях, де батьки є носіями різних мов); навчання дитини відразу декількох мов.

Доведено, що дислексія може бути обумовлена ​​спадковістю. Існує ряд генів, які сприяють розвитку даної хвороби.

Що робити

Лікування дислексії дітей відбувається в рамках системи занять з логопедом. Програма вибудовується в залежності від форми захворювання:

  • Фонематическая форма усувається за допомогою коректування дефектів вимови звуків.
  • Корекція дислексії семантичної форми включає розвиток словникового запасу.
  • При аграмматіческой формі у дитини формується нова, правильна граматична система освіти слів і форм.
  • Усунення мнестической форми відбувається шляхом розвитку зорових і слухових факторів, пов'язаних з промовою.
  • При оптичній формі ведеться зміна зорового аналізу.
  • Тактильна дислексія вимагає формування вміння розрізняти на дотик предмети.

хлопчик з собакоюДислексія - хвороба найчастіше дитяча, проте є випадки, коли захворювання не діагностується в дошкільний чи шкільний період, таким чином зберігаючи у людини до зрілого віку. Звідси випливає питання: що робити, коли виявилася дислексія у дорослих?

Затяжний і важкий характер має вікова дислексія, що це таке, доросла людина може дізнатися, тільки потрапивши в середу, де є люди, знайомі з цим захворюванням. У більшості випадків дорослий з цією хворобою славиться ледачим і дурним, навіть не підозрюючи, що проблеми в навчанні викликані серйозним захворюванням.

корекція

Для корекції дислексії можна застосовувати такі методи:

1. Подання письмової інформації в доступній формі. Наприклад, для того щоб зробити текст більш читабельним для людини з дислексією, потрібно вирівняти його по краю, а не по ширині.

дівчинка і книга2. Представляти інформацію в такому вигляді, який зручний для хворого дислексією. Найчастіше доросла людина з дислексією знає комфортний для нього спосіб сприйняття інформації. Це можуть бути карти, таблиці, окреме вручення цифр і слів і інше.

Рекомендуємо: Графоманія - це

3. Створювати індивідуальні умови. Хворий дислексією людина може швидше сприймати інформацію при наявності певних умов. Це може бути відокремлене робоче місце, більш тривалий час на виконання завдання, спеціальне програмне забезпечення, наявність помічника, зміна формату документів (наприклад, переклад з друкованого тексту в аудіоформат - для цього існує безліч сучасних програм).

4. Використовувати простий і зрозумілий шрифт. Людині комфортніше читати шрифт, який має рівний лад, без зарубок, 12-14 розміру (наприклад, Arial, Tahoma, Helvetica і інші).

дівчина читає5. Пред'являти текст на папері високої якості. Використовуйте щільну, що не просвічує папір.

Так як більшість дорослих не підозрюють про своє захворювання, то важливо в коректній формі розповісти людині про нього і порекомендувати хорошого фахівця в цій галузі. Пам'ятайте, що в даному випадку ви несете відповідальність за конфіденційність інформації. Автор: Катерина Ліпатова