Сьогодні: 03.11.2024

Що таке дистрес

1013

дівчина«У мене стрес», «ні дня без стресу», «це все наслідки стресу» ... Подібні фрази сучасна людина чує або вимовляє чи не щодня.

Ми звикли сприймати слово «стрес», скоріше, в негативному сенсі, а тим часом в психології існує поділ на позитивний стрес і негативний. Останній отримав назву дистресу. Що це таке і що сприяє переходу стресу в дистрес?

Стрес: чи завжди це погано

Почати нашу розмову слід з імені Ганса Сельє. Саме цей канадський лікар і дослідник ввів в науковий обіг поняття «дистрес» і розробив концепцію «хорошого» і «поганого» стресу. На думку Сельє, стрес не є однозначно шкідливим явищем. Навпаки, ця реакція організму допомагає йому впоратися з труднощами, які пред'являє навколишнє середовище.

Адже що таке, по суті, стрес? Саме слово stress англійське і перекладається як «напруга». Важливе співбесіду або іспит, сварка або недосипання, справи, що нагромадилися на роботі або раптовий виграш в лотерею ... Список причин для такого напруження організму майже невичерпний, причому, як бачимо, це можуть бути як радісні події, так і сумні.

При стресі в кров викидаються особливі гормони (найвідоміший - адреналін), відбувається ряд фізіологічних реакцій, які мобілізують ресурси людини, допомагаючи йому пристосуватися до незвичайної ситуації. Кажуть, що спортсмени перед стартом відчувають особливий стан граничної зосередженості і активізації всіх сил організму.

дівчина і дзеркалоЦе не що інше, як стрес, і він в даному випадку допомагає здобути жадану перемогу. Інший приклад, знайомий кожному студенту: в ніч перед здачею курсової чи реферату немов відкривається друге дихання, і за мінімальний термін учень проробляє величезний обсяг роботи. Це теж стрес, і теж діючий на благо.

Сельє назвав таке явище еустресса ( «ЕУ» по-грецьки означає «справжній» або «хороший»). Це і є позитивна форма стресу - природний, закладений природою механізм, який сприяє швидкому пристосуванню людини до змінених умов середовища.

Природний, а значить, неминучий: адже дійсно жодна людина не може повністю виключити стреси зі свого життя. І це добре! Без «правильного» стресу існування людей стало б монотонним, пропала б мотивація до зростання і розвитку, зник інтерес до справ і обов'язків. Є і друге визначення еустресса - стрес, викликаний позитивними емоціями.

Однак ресурси організму зовсім не нескінченні, і важливо, щоб слідом за стресом наступала розрядка. Стан еустресса недолговременно. Це і зрозуміло: короткий напруга тонізує, тривалий - виснажує. А якщо все-таки доводиться перебувати в напрузі постійно, тоді стрес переходить в стан дистресу і перетворюється в проблему, яка здатна викликати не тільки психологічний, а й фізичний дискомфорт.

обличчяНегативна форма стресу може бути викликана хронічною втомою, регулярними негативними емоціями, травмами, довгим перебуванням в непристосованому для життя місці ... Та хіба мало приводів! Важливо, що такий стрес не виникає спонтанно, як правило, необхідно тривалий вплив породжує стрес фактора.

А взагалі, все дуже індивідуально. Як у випадку з больовим порогом, поріг сприйняття стресу може бути низьким і високим. У першому випадку людина стриманий, зберігає здатність тверезо мислити і чинити опір навіть серйозних негативних факторів.

Рекомендуємо: Як жити без стресу?

У другому найменші перешкоди виводять людину з рівноваги, він втрачає здатність критично оцінювати ситуацію. Крім того, у будь-якої особи (навіть у дуже врівноваженою) існують свої «спускові гачки» - фактори, на які кожен з нас реагує найбільш болісно.

Важливо і те, як сама людина сприймає ситуацію. Наше внутрішнє рішення про те, наскільки шкідливі для нас умови, що змінилися середовища, багато в чому визначає, наскільки сильно проявиться стрес.

Знайти і знешкодити

Первинну діагностику дистресу можна провести і самостійно. Відомий ряд ознак, що дозволяють виявити несприятливий стрес:

  • Зміна апетиту як в одну, так і в іншу сторону.
  • Часте і безпричинне збудження, дратівливість.
  • Різко зросла тяга до сигарет у курців (або раптове і сильне прагнення до алкоголю).
  • Неуважність, неможливість сфокусувати увагу на одній проблемі.
  • Мовні розлади (заїкання, постійні труднощі з формулюваннями, безглузді повтори).
  • Соматичний дискомфорт: регулярні болі в шлунку, поясниці, серце, головний біль.
  • Безперервна безсоння.
  • Напруга в м'язах (самі собою стискуються кулаки або щелепи).

Як зняти дистрес? Взагалі, звичайно, краще намагатися уникати цього стану. Способи зменшити ризик виникнення «неправильного» стресу прості і можуть навіть здатися банальними, але ефективності своєї від цього не втрачають.

1. Налагоджений режим праці і відпочинку. Важливо не тільки чергувати роботу і розваги, а й намагатися робити це в один і той же час. Весь організм, і нервова система в тому числі, працює більш стабільно, якщо вироблений певний розпорядок дня.

дівчина2. Повноцінний сон. Порушення сну можуть бути як наслідком, так і причиною стресу. В ідеалі потрібно лягати до опівночі, але хоча б постарайтеся спати не менше семи годин. І не забувайте, що надмірна кількість сну теж ні до чого доброго не приводить.

3. Фізична активність. Заняття фізкультурою допомагають впоратися з надлишком адреналіну.

4. Правильний раціон. Фрукти, особливо цитрусові, зелень - вірні помічники в боротьбі зі стресом. Також важливо, щоб в організм надходило магній, ворог стресу №1 (гречана крупа, бобові, кавуни).

Рекомендуємо: Як заспокоїтися і перестати нервувати?

5. Контроль емоцій. Як би не було складно, постарайтеся не приймати близько до серця проблеми, шукайте плюси в будь-якій ситуації.

6. Спілкування. Вислухати слушну пораду або просто отримати можливість виговоритися - якщо розповісти про свою проблему, в будь-якому випадку стане легше.

дівчинаДуже важливо усунути фактор, що викликає стрес, хоча, на жаль, це можливо далеко не завжди. Тоді спробуйте хоча б змінити його сприйняття, адже, втомлюємося повторювати, і від самої особистості в чималому ступені залежить, чи вийде ситуація з-під контролю. Намагайтеся зробити собі приємність, відволіктися: подивитися фільм, погуляти, провести час в компанії друзів. Завжди здорово робити те, що подобається, а в боротьбі зі стресом це просто необхідно.

До стресу можна ставитися халатно. Якщо він набуває затяжного характеру, це може підштовхнути людину до алкоголізму, наркоманії або іншим шкідливим звичкам, які, як здається, допоможуть забутися і відвернутися. Можливі серйозні патології: минаючий стрес знижує імунітет, призводить до розвитку серцево-судинних захворювань.

«Усі хвороби від нервів» - це не порожні слова. Самостійно знімати стрес можна тільки до певної межі - якщо відчуваєте, що поодинці не впораєтеся, не соромтеся звернутися до невролога: можливо, для усунення вашого стресу вже необхідні лікарські засоби.

Дистрес-синдром у дорослих

Тепер мова піде про явище, яке має подібне назва, але не пов'язано із нервовим напруженням.

дівчина під водоюГострий респіраторний дистрес-синдром у дорослих - це важка дихальна недостатність, яка може стати причиною загибелі людини. Також можна зустріти формулювання «шокова легеня». Ми уточнюємо: «дистрес-синдром у дорослих», тому що аналогічна патологія може спостерігатися і у новонароджених. Власне, синдром спочатку був зареєстрований саме у немовлят, а потім провели паралель з дорослими.

Взагалі, часте серцебиття або задишка, почуття, що не вистачає повітря (до речі, такі симптоми теж можуть бути наслідком стресу), - це в будь-якому випадку привід відвідати поліклініку, але у випадку з гострим дистрес-синдромом все набуває більш серйозних масштабів.

Рекомендуємо: Що таке фрустрація?

Гострий дистрес-синдром може розвинутися як наслідок хвороби легкого (наприклад, при важкій формі пневмонії), так і при його пошкодженні (забій або операція з пересадки органу). У списку інших потенційних причин - опіковий шок, вдихання токсичних газів, утоплення, передозування ліків ....

дівчинаЯк проявляється цей синдром? У перші кілька (до шести) годин після впливу шкідливого чинника він може не проявлятися ніяк. Перші ознаки стають помітні через 12-48 годин від початку захворювання або впливу несприятливих умов. З'являється задишка, печіння і болю в грудях, хворий починає кашляти з кров'ю.

Потім симптоми посилюються, задишка наростає, підвищується артеріальний тиск, мокрота булькаючої. На третій стадії людина майже не може дихати: видно, як роздуваються крила носа, втягуються міжреберні проміжки. Особа набуває попелясто-сірий відтінок, синіють мову і губи (можливе посиніння інших ділянок тіла і слизових).

Четверта стадія смертельна, всі симптоми попередніх етапів досягають піку. Настають незворотні ураження легеневої тканини, можуть відкритися шлункові або кишкові кровотечі, відмовляють нирки. Можлива кома.

силуетХворий з гострим респіраторним дистрес-синдромом потребує негайної госпіталізації! Перш за все лікарі постараються усунути фактор, що ушкоджує (тобто, наприклад, полегшити перебіг захворювання, яке викликало синдром), однак якщо це неможливо, проводиться підтримуюча терапія.

Тривалість гострої фази синдрому становить приблизно від двох до п'яти днів. Якщо вчасно були проведені всі лікарські заходи, прогноз сприятливий, але якщо щось пішло не так, патологія може перейти в хронічну стадію: виникає хронічна дихальна недостатність. Автор: Євгенія Безсонова