Сьогодні: 18.05.2024

Що таке індивідуальність

1004

Рижа дівчинаКому не хотілося б виділятися з натовпу, а чуючи кожен раз на свою адресу, що ось він-то точно велика індивідуальність, гордо піднімати голову вище?

Давайте розберемося, що ж це таке, а також чому люди приділяють цьому феномену стільки уваги. Отже, індивідуальність або індивідуальну свідомість - це те, що робить нас особливими, неповторними, відмінними від інших.

значення терміна

У психології існують терміни «індивід», «індивідуальність», «особистість». Давайте розглянемо, чи є між ними подібності і в чому відмінності. Простий обиватель може помилково думати, що поняття «індивідуальність» є синонім слова «індивід».

Однак індивід - всього лише представник людського виду, відмінний від інших в морфологічному плані (зріст, вага, колір шкіри, волосся, очей) і психологічному (емоційність, темпераментність, талановитість). Значення слова «індивідуальність» ширше, воно передбачає наявність у людини самобутності, сукупності характеристик, оригінальних особливостей, властивих тільки йому.

Ототожнювати індивідуальність і особистість також невірно, так як поняття відображають абсолютно різні сторони душевної суті індивіда. Особистість - це стабільна система моральних, соціальних, культурних, інтелектуальних властивостей, виражених за допомогою індивідуальних особливостей свідомості, а також через діяльність людини. Ці три іпостасі взаємопов'язані, вони не можуть існувати одне без одного: індивід завжди пов'язаний з особистістю; не буває особистості без індивідуальності.

дівчинаФормування зрілої особистості йде через соціалізацію, коли індивід зживається зі свого родового і суспільною функцією, розуміє і приймає суспільні норми, правила, вчиться вибудовувати комунікацію з іншими індивідами. Формування індивідуальності - це самовизначення індивіда, відокремлення за рахунок унікальності і винятковості. Індивідуальність особистості властива всім творчим і сильним людям, здатним ставити цілі і досягати їх.

Як формується наша «винятковість»

Властивість індивідуальності проявляється у індивіда з самого народження: наприклад, немовлята демонструють різне ставлення до зовнішніх подразників, різну реакцію на дії мами. Підростаючи, діти відвідують спочатку дитячий садок, потім школу, навчаються взаємодіяти з навколишнім світом, накопичують досвід, розвивають інтелект. Дитина, постійно перебуваючи в соціумі, виробляє свій відмітний стиль спілкування, діяльності та ставлення до світу.

малюк і кітІндивідуальна свідомість розвивається в міру дорослішання людини, переходячи від простих біологічних особливостей до соціальних. Наскільки сильно проявиться індивідуальність людини, залежить від безлічі факторів: впливу сім'ї, соціуму, культурного середовища, накопиченого досвіду, бажання рухатися своїм власним шляхом і так далі. Вчені радять помічати прояв яскравих рис у дитини і цілеспрямовано працювати над їх розвитком.

1. Захоплення і здібності. Протестуйте дитини на наявність здібностей або схильностей до якого-небудь заняття. Пропонуйте різні заняття, відповідні схильностям вашого чада, нехай він сам вибере те, що йому більше до душі. Не біда, якщо захоплення будуть змінюватися кардинально.

2. Темперамент і характер. Перший параметр характеризує швидкість протікання психологічних процесів і є спадковим. Характер же можна формувати, але діяти потрібно дуже акуратно, щоб не зустріти активної протидії з боку дитини.

3. Мислення. Постарайтеся прищепити дитині любов до нестандартного мислення. Уміння поглянути на світ під іншим кутом не раз стане в нагоді йому в житті.

трохи теорії

Уже багато століть уми вчених займає питання: що таке індивідуальність? Найбільш відомим фахівцем в цьому питанні вважається Альфред Адлер. Він є основоположником індивідуальної психології, що займається дослідженням даного феномена. Психолог стверджує, що людині властиво комплексувати, відчуваючи свою уявну неповноцінність, і прояв індивідуальності є спосіб позбавлення від недоліків.

дівчина в окулярахАдлер вважав, що індивідуальність людини - не просто результат впливу зовнішніх факторів. Кожен індивід володіє творчою силою, що дає йому здатність формувати себе і розпоряджатися власним життям.

Психолог наводив численні приклади з історії: заїка Демосфен, який став найвідомішим оратором; Вільм Рудольф - легкоатлет, який мав фізичну ваду; хиляк Теодор Рузвельт, який став президентом США, і так далі. Всі ці люди подолали неповноцінність і змогли закріпити почуття переваги в якості основної, мотивуючої до дії сили.

Рекомендуємо: Гиперкомпенсация - це

Серед вітчизняних психологів, які досліджували індивідуальну свідомість, найбільш знаменитий Б. Ананьєв. Він вважав, що характеристика індивідуальності людини виражається через сукупність психологічних, фізичних і діяльних якостей, іншими словами, людина - це складна система. Психолог вперше вводить поняття «структура індивідуальності», що представляє собою ієрархію з трьох рівнів: психічні процеси, стани, властивості індивіда.

Прояв психічної зрілості - дуже важлива ознака індивідуальності. Ананьєв вважав, що яскрава індивідуальність може виявлятися не тільки через відмінності, але і через цілісність. Він бачив в людині творця культури, розглядав зв'язок поколінь і оцінював роль історичної спадщини в індивідуальності. Таке антропологічне визначення цього феномена дозволяє глибше зрозуміти людину як продукт історичного процесу.

чоловікОтже, індивідуальність в психології розглядається з різних точок зору. Виходить, що кожен з нас з вами і так особливий (навіть звичайнісінька «сіра мишка»), тільки один індивід зміг проявити це якість для оточуючих і заблищав як діамант, а інший залишив потенціал нереалізованим. Сила мотивації змушує зовсім непоказних людей домагатися приголомшливих успіхів в житті, ставати зірками кіно, телебачення, видатними вченими, знаменитими спортсменами.

Рекомендуємо: Психологічна зрілість людини

З розвитком Інтернету, соціальних мереж домогтися успіху, визнання стало простіше, головне - не здаватися, не кидати почате. Людина повинна вірити в себе, намагатися йти, не звертаючи, власним шляхом. Пам'ятайте: одна лише яскрава зовнішність не є гарантією винятковості, не менш важливий ваш внутрішній світ. Працюйте над собою, проявляйте наполегливість, будьте рішучими і вірте: ви досягнете бажаного результату. Автор: Катерина Волкова