Процес вирішення проблеми - це не завжди усвідомлене, послідовне застосування логічних операцій. Часто ми самі не можемо пояснити, звідки в голові взявся відповідь на давно мучило нас питання.
Немов яскраво спалахнула лампочка у темряві. Може бути, тому випадки раптового осягнення ситуації і називаються инсайтом, адже один з перекладів англійської insight - осяяння.
Що говорить наука
Взагалі поняття «інсайт» в психології має кілька значень, все залежить від напрямку науки. Наприклад, в психоаналізі инсайтом називають придбане в процесі терапії розуміння пацієнтом власних мотивів, зв'язку між вчинками і несвідомими силами, що сприяє вирішенню конфлікту.
У психіатрії термін використовується, коли пацієнт усвідомлює, що його мислення функціонує неправильно і ці порушення свідчать про захворювання. Крім того, про Інса говорять і коли лікаря раптом відкривається справжня сутність розлади пацієнта, яку раніше пояснити ніяк не виходило. В цьому випадку синонім - клінічна інтуїція.
Ну і, нарешті, то значення слова «інсайт», яке ми згадали найпершим (раптове розуміння ситуації, осяяння), було введено гештальтпсихологами. Це найпоширеніше розуміння інсайту поза наукового середовища.
Що таке гештальтпсихология? Цей напрямок виникло на початку XX століття в Німеччині як продовження досліджень процесу сприйняття. Фундаментальне поняття - гештальт, що означає цілісне утворення свідомості, яке не можна звести до суми його частин. Ціле, кажуть прибічники напряму, більше і складніше своїх складових.
Інсайт розглядається як типовий приклад гештальту. Інший приклад - сприйняття музичного твору (його неможливо уявити як суму відчуттів, викликаних окремими звуками).
Багато напевно зараз згадають вираз «незавершений гештальт». Воно відноситься вже до методу гештальттерапії, який виник на основі гештальтпсихології. Послідовники методу поширили ідею гештальта на уявлення людини про себе в цілому. Як вони вважають, психічні розлади виникають через те, що людину переслідують незавершені ситуації з минулого (незадоволені потреби, невирішені конфлікти і так далі).
Отже, в 1925 році гештальтпсихологов Вольфганг Келер обґрунтував термін «інсайт». Келер досліджував інтелект шимпанзе і пропонував тваринам завдання, для вирішення яких потрібно було використовувати обхідні шляхи. Вчений намагався зрозуміти, яким способом людиноподібні мавпи досягають мети: пробуючи і помиляючись, перебираючи окремі варіанти або миттєво схоплюючи ситуацію цілком через деякий час. Він прийшов до висновку, що вірно друге припущення: саме осяяння допомагає зв'язати воєдино всі елементи проблемної ситуації і відшукати вірне рішення.
Рекомендуємо: Що значить: дистрес?
Поняття инсайта особливо широко використовується при вивченні наукової творчості. У цьому ключі воно стає невід'ємною частиною творчого мислення, найважливішим етапом творчого процесу. Всього таких етапів, згідно зі схемою психолога Грема Уоллеса, чотири:
- Підготовка. Ця повністю усвідомлювана стадія включає збір даних про проблеми, планування можливих способів її вирішення.
- Інкубаційний період. Відхід від фокусування на проблемі і прямих зусиль щодо її вирішення. Час можна присвятити або відпочинку, або свідомою роботі над іншими завданнями.
- Осяяння або інсайт, час і місце настання якого найчастіше ніяк не пов'язане з розв'язуваної завданням. Це підсумок непомітною внутрішньої роботи, протягом якої були переосмислені факти, зібрані на першій стадії.
- Перевірка. Знову працює свідомість. Остаточне оформлення озарившей ідеї, тестування її практичної придатності.
Людина рідко буває зайнятий вирішенням всього лише однієї проблеми, тому, як правило, в його мозку протікає відразу кілька таких процесів, різні етапи яких накладаються один на одного.
Інсайт і повсякденне життя
Схему Уоллеса можна застосувати і до звичайних побутових завданням. Звичайно, не кожен з нас робив відкриття, перевернули наукову картину світу, але кожен, напевно, хоч раз в житті вимовляв: «Мене осінило!» І кожен напевно може пригадати хоча б один момент інсайту, коли раптом, здавалося б, з нізвідки з'явилася здогадка ставала прекрасним способом вирішити нехай дрібну, але давно тяготи проблему.
Рекомендуємо: Гіпоманія: опис стану
Подивимося на схему ще раз. Скільки триває інкубаційний період? Від кількох годин до кількох днів або навіть років; все індивідуально. А чи можна якось скоротити його, тим самим наблизивши інсайт?
Як вважав Уоллес, осяяння не можна викликати штучно. Однак дещо, здатне вплинути на виникнення інсайту, ми зробити все-таки можемо.
Перш за все (і, мабуть, це найскладніше) потрібно навчитися відпускати проблему, дозволяючи їй вступити в стадію інкубації. Універсальної відповіді на питання, як це зробити, не існує, хоча одним з найдієвіших способів можна назвати фізичне навантаження. Вона перемикає організм на витрату матеріальних ресурсів, а не розумових.
Також важливо пам'ятати, що для досягнення інсайту необхідно деяку кількість внутрішньої енергії, а якщо вона постійно витрачається на рішення особистісних конфліктів, то на інші речі її просто-напросто не вистачає. Тому друга порада: розберіться в собі, постарайтеся залагодити внутрішні протиріччя.
Рекомендуємо: Інтроспекція - це
Ну і, напевно, найпростіша рекомендація: прийміть душ. Так-так, як би дивно не звучало, водні процедури, що поліпшують кровообіг в шкірі голови, теж можуть стати поштовхом до інсайту. І тоді ті самі лампочки обов'язково стануть загорятися у вашому житті частіше, ніж раніше! Відкрийте шлях інсайту. Автор: Євгенія Безсонова