Сьогодні: 22.12.2024

Що таке інтерес

820

дівчина«Інтерес» - один з тих термінів психології, який ми мало не щодня вживаємо в побутовому спілкуванні. Так само йде справа, наприклад, з поняттями «особистість», «фобія», «натхнення», «почуття» ...

У науковому обігу ці звичні слова використовуються в дещо іншому, уточненому значенні, і часом ми з подивом відкриваємо для себе деякі їх характеристики, про які раніше й не здогадувалися. Або навіть здогадувалися, смутно пам'ятали зі шкільних часів, але тепер забули. Так, скажімо, складається ситуація з ейфорією: мало хто відразу скаже, що, взагалі-то, найчастіше це хворобливий стан, а не просто безпричинна радість ...

Але повернемося до інтересів. Як може розширити наука наше розуміння цього терміна? Як в психології розглядаються інтереси особистості?

труднощі визначення

Перш за все слід згадати, що інтереси і схильності, а також потреби і інтереси людини тісно пов'язані. Іноді ці поняття навіть вживаються як синоніми (особливо якщо мова йде про непрофесіоналів), так і в спеціальній літературі існує так багато трактувань, що часто чітку межу провести досить важко. Все-таки спробуємо це зробити.

дівчинаРізні автори визначають інтерес через різні опорні слова, в тому числі і вже згадані: почуття, довільне і мимовільне увагу, схильність, прагнення, розташування, певним чином забарвлене ставлення ... Сходяться дослідники в одному: об'єкт, що цікавить або сфера в силу тих чи інших обставин видається людині привабливим і тому має для нього особливу цінність.

Як же все-таки відповісти на питання «Що таке інтерес?» Варіанти відповіді можуть бути самими різними, і при цьому мають однакові права на існування. Це спрямованість людини на пізнання тих чи інших явищ дійсності і одночасно більш-менш стійка схильність до того чи іншого виду діяльності.

Це ставлення до предмету, яке виділяє його з усіх інших, обумовлене його особливою значущістю і (або) емоційною привабливістю. Таке ставлення виникає на основі потреб. Потреби відображають необхідність, а інтереси - схильність до якоїсь діяльності.

Це форма потреби до пізнання, що підштовхує особистість до глибшого розуміння цілей діяльності і тим самим сприяє більш повному відображенню дійсності. Нарешті, це емоція і випливає з неї відношення до предмету або явищу, які представляють для особистості цінність.

дівчина читаєЯкі висновки можна зробити з існуючого різноманіття визначень? По-перше, за зовнішньою простотою терміна ховається складне психологічне явище, дати характеристику якому не так-то й просто. По-друге, простежується чітка його зв'язок з потребами і схильностями.

Інтерес або розглядається як форма прояву потреби, або затверджується, що він формується на її основі. Інтерес пробуджує схильність або перетворюється в неї. По-третє, інтереси переплітаються з пізнанням. По-четверте, для розуміння терміна важливий емоційний компонент.

різноманітність видів

Чому людині стає щось цікаво? Тут змикається безліч факторів: характер, особливості виховання, культура, панівна в суспільстві ... Чи впливають, зрозуміло, і що оточують людину люди: навчальний, а потім робочий колектив, окремі значущі особистості.

чоловікМи відчуваємо інтерес суб'єктивно - по тому особливому піднесеному емоційному тону, який супроводжує пізнання в цікавій для нас області. Коли ж інтерес задоволений, то він не згасає, а як би переходить на вищий щабель, змушує пізнавальну діяльність активізуватися з новою силою і на більш високому рівні.

Буває і так, що для задоволення інтересу доводиться виконувати не тільки залучає людину діяльність, а й ту, що викликає неприязнь. Якщо людина долає така перешкода, це свідчить про стійкість його інтересів.

Рекомендуємо: Етологія людини - це

Коло цікавлять людини областей, об'єктів або занять дозволяє досить багато сказати про нього як про особистість. Скажімо, можна судити про темперамент: легка переключення з однієї області на іншу видасть сангвініка, а ось стабільний, стійкий комплекс інтересів, швидше за все, буде властивий флегматику.

Підштовхнути до певних висновків можуть і вузькість, одноманітність або, навпаки, широкий діапазон, неоднорідність того, що цікавить людину. Ну і, звичайно, важливий характер інтересів. Які вони? Поверхневі або сильні, активні або пасивні?

дівчина в кафеВзагалі, види інтересів - тема, яку потрібно розкрити докладно. Адже тут, як і в ситуації з визначенням поняття, зустрічається безліч підходів і інтерпретацій. Наприклад, поширена типологія за змістом.

1. Матеріальні - втілюються в жадобі всього речового: їжі, одягу, предметів розкоші і так далі.

Рекомендуємо: Самоствердження: суть поняття в психології

2. Духовні - відображають значимість нематеріальних цінностей і, як вважається, говорять про більш високому рівні розвитку особистості. Вони, в свою чергу, теж діляться на підвиди.

  • Професійні.
  • Суспільно-політичні.
  • Естетичні.
  • Пізнавальні.

За обсягом інтереси можуть бути широкими (свідоцтво різноманітних потреб в пізнанні) і вузькими (людини займають одна-дві області, а до інших він байдужий).

Які бувають інтереси по залученості діяльності в них?

  • Активні - змушують опановувати об'єктом, який цікавить, що виступають як поштовх до розвитку навичок і здібностей.
  • Пасивні (споглядальні) - в їх задоволенні бере участь тільки сприйняття об'єкта, що цікавить.

Як приклад першого випадку можна привести прагнення займатися живописом, а в другому випадку людина просто буде відвідувати виставки і картинні галереї.

чоловік читаєТакож з діяльністю пов'язана і класифікація за ознакою мети. Відповідно до неї, опосередковані інтереси відрізняються зацікавленістю в результатах діяльності, а безпосередні - в самому її процесі.

Рекомендуємо: Що таке сугестивність?

Також виділяють особисті і соціальні інтереси. Зрозуміло, що особистий інтерес притаманний одній конкретній людині і відображає його потреби і прагнення. Соціальні інтереси, що також досить очевидно, відображають бажання не однієї особистості, а їх сукупності (наприклад, коли представники якоїсь професії відстоюють свої права, висуваючи ті чи вимоги роботодавцю).

В реальності все зазначені види, звичайно ж, будуть переплітатися і накладатися один на одного. Таким чином, списки їх комбінацій і поєднань можуть стати майже нескінченними. Автор: Євгенія Безсонова