Сьогодні: 22.12.2024

Що таке клаустрофобія

525

дівчинаЩо таке клаустрофобія, напевно, знає кожен, і це не дивно, з огляду на, що боязнь замкнутих просторів - одна з найбільш часто зустрічаються фобій. Поговоримо докладніше про те, як виникає клаустрофобія, які її ознаки і лікування.

Ліфт, ванна кімната, підвал, вагон поїзда ... Кожен клаустрофобії, як правило, може назвати місце, в якому саме йому перебувати найнеприємніше, хоча виділяти види захворювання за цією ознакою не прийнято.

Що це таке

Взагалі, клаустрофобія - це боязнь не тільки маленьких закритих просторів, але також і натовпу. Тобто напад може статися навіть у відносно великій, але багатолюдному приміщенні.

Вважається, що у жінок клаустрофобія розвивається частіше, ніж у чоловіків; в цілому її симптоми, за різними даними, виявляють у себе 5-10% людей в світі. Ознаки клаустрофобії - прискорене серцебиття, рясне потовиділення, задишка, сухість у роті, слабкість, оніміння або тремтіння кінцівок, нудота - можуть бути різного ступеня вираженості: від ледь відчутного запаморочення і дискомфорту до серйозних порушень серцевого ритму і втрати свідомості.

Страх маленьких приміщень може бути як самостійним явищем, так і одним із симптомів іншого психічного розладу, наприклад депресії або шизофренії. Зазвичай перші напади клаустрофобії дають про себе знати у віці від 25 до 45 років, але зустрічаються випадки, коли захворювання з'являється раніше - в підлітковому періоді або навіть в дитинстві.

обличчяГрупа американських вчених під керівництвом Марти МакКлінток виявила, що у людей, які страждають на тяжку форму різних фобій, зростає ризик розвитку онкологічних захворювань, і лікування їх протікає складніше, ніж у звичайних пацієнтів. Зокрема, дослідники з'ясували, що у клаустрофобії існує висока ймовірність виникнення раку грудей і гіпофіза.

Рекомендуємо: Що таке антропофобія?

Але навіть якщо не згадувати найстрашніші наслідки, клаустрофобія, особливо яскраво виражена, позбавляє хворого можливості вести активну, повноцінне життя. Намагаючись не з'являвся в закритих або багатолюдних місцях, хворий змушений обмежувати свої пересування, звужувати коло спілкування, відмовлятися від захоплень ... Адже навіть проста поїздка в метро або необхідність закривати двері при роботі в невеликому офісі здатні викликати паніку!

причини

Чому людина починає боятися замкнутого простору? Чи може такий розлад бути вродженим? Психологи вважають, що народитися можна не з острахом, але зі схильністю до нього. Так, якщо хтось із родичів страждає на клаустрофобію, то ймовірність її розвитку у потомства зростає.

дівчинаКрім того, має значення характер людини. У групі ризику недовірливі, нерішучі, залежні від чужої думки особистості, люди з загостреним сприйняттям особистого простору.

Є теорія, що страх тісноти - відгомін ранніх етапів еволюції людини, коли у нас було значно більше тварин рис в поведінці. Спробуйте помістити тварину в закрите маленький простір - воно щосили буде намагатися вирватися на свободу. І це цілком зрозуміло: безумовні рефлекси підказують йому, що в тісноті набагато більша ймовірність померти від нестачі повітря.

Рекомендуємо: Залежність в психології

Однак найчастіше психотерапевт шукає причини клаустрофобії в минулому пацієнта, в травмирующем досвіді, який привів до закріплення страху. Що, наприклад, це може бути?

  • Дитяче переживання (наприклад, дитини в якості покарання замикали одного в темній кімнаті).
  • Стрес, який людина випробував при надзвичайній ситуації, пов'язаної з закритим простором (наприклад, фобія може з'явитися у шахтаря, котрий пережив обвал).
  • Негативний досвід, який асоціюється з маленьким приміщенням (скажімо, у колишнього в'язня-одиночники).

Крім того, як ми вже відзначали, поява клаустрофобії може бути обумовлено іншим психологічним розладом, тоді напади страху - це один з синдромів захворювання. Нарешті, фобія здатна розвинутися в результаті важкої черепно-мозкової травми. У тому випадку якщо ми маємо справу не з одним з перерахованих факторів, а з кількома, ймовірність виникнення клаустрофобії збільшується в рази.

як впоратися

Як лікувати клаустрофобію? Щоб це зрозуміти, потрібно перш за все визначити справжню причину (або причини) боязні замкнутих просторів. А це завдання, підвладна лише досвідченому психотерапевта. Лише виявивши джерело проблеми, можна призначити відповідне саме даному пацієнтові лікування - отже, як позбутися від клаустрофобії, в кожному випадку потрібно вирішувати індивідуально.

дівчина в окулярахСаме тому ні в якому разі не треба соромитися звертатися до психотерапевта. По-перше, чим раніше ви це зробите, тим швидше і легше пройде лікування. По-друге, ваша хвороба - поширене явище, і фахівці давно розробили безліч способів з нею боротися.

Лікар може запропонувати найрізноманітніші варіанти: від гіпнозу і нейролінгвістичного програмування до медикаментозної допомоги. Найчастіше використовується поєднання кількох методів. Маємо приклади застосування та досить несподівані засоби: наприклад, пацієнт грає в комп'ютерні ігри, де дія розгортається в лабіринті або іншому тісному приміщенні.

Рекомендуємо: Групова психотерапія

Отже, лікувати клаустрофобію повинен тільки фахівець, а що потрібно від самого пацієнта (крім твердої віри в успіх, звичайно)? Ось кілька рекомендацій, які допоможуть впоратися з приступом.

  • Нормалізувати подих. Не варто намагатися дихати глибоко, просто постарайтеся повернутися до свого звичайного ритму.
  • Відволіктися від страху. Зосередьте увагу на який-небудь деталі інтер'єру - наприклад, на одній з кнопок ліфта, досконально вивчіть її, проговорите про себе її зовнішні характеристики.
  • Завести розмову з кимось із присутніх. Теж відволікаючий маневр, що дозволяє не концентруватися на страху.

Якщо ж ви опинилися поруч з людиною, схильним до боязні маленьких приміщень, і бачите, що йому потрібна допомога, порада така ж: відволікаючи його. Попросіть про незначну послуги, запитаєте щось, запропонуйте жувальну гумку.

чоловікВарто підкреслити, що перераховані рекомендації ефективні в основному при неважких формах розлади і допомагають зняти напад, але не його причину. Наступним кроком обов'язково повинен стати розмова з психотерапевтом про те, як вилікувати ваше розлад повністю.

А іноді як позбутися від клаустрофобії, підказує ... час. Так, відомі випадки, коли з віком людина долав свою фобію без всяких сторонніх втручань. Цей факт, звичайно, не привід скасовувати візит до лікаря, але ще один аргумент, щоб вірити в позитивний результат боротьби зі страхами. Автор: Євгенія Безсонова