Сьогодні: 30.04.2024

Що таке конформізм або конформність

400

дівчинаУ соціальній психології використовується чимало специфічних термінів, серед яких можна зустріти конформізм. Це позначення, що застосовується для людей, які пристосовуються до малих соціальних спільнот, підкоряючись встановленим в них правилами, навіть якщо вони відрізняються від початкових поглядів і принципів людини.

Схильність людини змінювати модель поведінки для адаптації до правил групи називається конформностью, одним з проявів якої є вивчення і засвоєння поведінкових правил і норм, що обумовлюють процес соціалізації.

Інтерпретація основних термінів

Соціальна психологія розглядає поняття конформності як позначення схильності людини піддаватися, підкорятися і приймати під тиском групи інші правила, що існують в його уяві або реально. Така модель поведінки особистості супроводжується в більшості випадків змінами принципових засад людини відповідно до нав'язуваної спільнотою позицією, що думка більшості.

І конформізм, і конформність - терміни, які мають безпосереднє відношення до навіювання одних об'єктів іншими, психічним зараженням емоційного характеру і наслідування. Подібні критерії є основою подібності й однакового поведінки групи осіб. Незважаючи на свою подобу, терміни «конформність» і «конформізм» відрізняються масштабністю поширення.

застілляУ той час як конформне поведінка - це характерна для психологічного аспекту особистості риса, конформізм - явище соціальне, поширене серед групи людей. Тому важливо розуміти і розрізняти ці поняття.

Вперше визначення конформності людини з'явилося завдяки експериментам в галузі соціальної психології, які проводив Соломон Аш з метою вивчення схильності особистості до впливу стандартів навколишнього її більшості. Його дослідження були яскравою демонстрацією того, що соціальний компонент має величезне значення для системи поглядів індивіда. Ці експериментальні роботи згодом стали приводом для проведення інших наукових досліджень в психології особистості.

Результати експериментів С. Аша показали, що до конформістської поведінки схильні 30% населення. Тобто 30% людей згодні зрадити своїм принципам, якщо вони розходяться з ідеєю групи. Така форма поведінки може вироблятися під впливом спільноти. Зокрема, конформність залежить від:

  • Чисельності людей в групі (чим менше група, тим вище схильність до підпорядкування індивіда).
  • Узгодженості (ймовірність конформности нижче, якщо в співтоваристві є хоча б 1 людина, що не бажає приймати ідею більшості).

З факторів, які впливають на схильність особистості до конформістської поведінки, основними є:

  • Вік людини (чим більше людині років, тим нижче його схильність конформізму).
  • Статева приналежність (якщо вірити статистиці, то у представниць слабкої статі сильніше виражена схильність до конформізму).

Конформізм, значення якого в суспільстві величезне, але малопомітно, має три основних аспекти, які демонструють слабкі сторони особистості і представляють даний термін в негативному контексті:

друзі1. Слабкість характеру індивіда, яка обумовлює виражене відсутність особистої думки, принципів, ідей, переконань.

2. Зміна поведінки і орієнтація на цінності більшості заради досягнення індивідуумом конкретної мети.

3. Повне підпорядкування під впливом думки більшості, що призводить до прийняття індивідуумом норм і поведінкових манер, приклад яких демонструє група. Тобто, піддавшись тиску учасників спільноти, людина починає зовсім по-іншому думати, діяти, сприймати.

З огляду на це, застосовуваний до людини термін «конформістський» означає, що він безпринципний, пасивний перед пануванням інших людей, піддається впливу суспільства. Суть поняття виражає переклад слова «конформізм» (conformis) з латинської мови - «подібний», «відповідний».

протилежне поняття

Якщо конформність і конформізм деякі вважають синонімами, але нонконформності - їх антонім. Це поняття є протилежністю конформізму і походить від злиття двох латинських слів: non ( «ні, ні») і conformis.

розмоваТаким чином, визначення нонконформності означає неприйняття ідей, принципів або традиційних цінностей, що переважають у групі. Цей термін застосовується по відношенню до людини, який готовий в гострій формі відстоювати власну думку в умовах узгодженості оточення.

Рекомендуємо: Асоціальна поведінка - це

У певному сенсі нонконформностью можна вважати прояв протесту людини проти зовнішніх умов. Завзято протестуючих проти законів і норм (уявних чи реальних) можна назвати людину, навмисно не бажає закривати двері, на якій висить табличка з проханням закривати її після себе.

Найбільш вираженим нонконформності поведінкою характеризуються особи, які перебувають в перехідному віці. Прикладом тому можна вважати поширені неформальні культури і субкультури. Серед дорослих людей проявом такої форми поведінки можна назвати добровільне приєднання до політичної партії опонента.

Застосування з метою характеристики особистості

хлопець та дівчинаУ науковій сфері пізнання особистості конформізм служить характеристикою людини, що дозволяє розкрити його почуття солідарності і послідовності у використанні навколишнього його соціуму. Напрямок соціальної середовища служить параметром, за яким можуть бути визначені переконання, цінності, ідеї, принципи і пріоритети людини, що взаємодіє з соціальним колом.

Рекомендуємо: Поняття ідентичності в психології

Схильні до конформності індивіди присутні в будь-якому співтоваристві. Відмінною їх особливістю є те, що вони мислять, як все, і думають, що повинні бути схожими на інших. Подібна поведінка може стати причиною прояви надмірної вимогливості до інших людей. Серед таких індивідів часто зустрічаються дуже зухвалі персони, расисти, гомофоби тощо.

Конформність людини може розвиватися під впливом цілої низки факторів. До них можна віднести можливість самостійного прийняття рішень, соціальний статус особистості, ставлення до певної вікової категорії, фізіологічне здоров'я, психологічний потенціал, а також інші ситуативні умови. У зв'язку з цим можна виділити два типи моделей поведінки схильного до конформності людини:

  • Внутрішня конформність - це коли індивід переглядає свої життєві підвалини, принципи, судження.
  • Зовнішня - виражається в порівнянні особистістю себе з навколишнім її суспільством при одночасному уникненні протиставлення йому і без зміни власних засад і принципів.

Рекомендуємо: Явище соціальної аномії

Уточнюючи, що таке конформність, багато хто цікавиться, як і природа виникнення такої поведінки - вроджена чи набута? Варто відзначити, що обидва припущення вірні. Існують індивіди, які від народження мають схильність до конформізму. Поряд з ними є особи, яких неможливо віднести до бунтівникам, а й не можна назвати конформістами - їх вважають адекватними, розсудливими особистостями. Автор: Олена Суворова