Монотонія - функціональний стан людини, що характеризується зниженням працездатності в умовах монотонної роботи в емоційно бідної зовнішньому середовищі. До основних проявів відносять апатію, нудьгу, сонливість, втрату інтересу до виконуваної діяльності.
Подібний стан в основному властиво спортсменам, працівникам виробництв, водіям і операторам. Спокійні і врівноважені люди менше схильні до монотонії в порівнянні з активними і рухливими особистостями.
Основні характеристики
Разом з монотонними психологи виділяють такі функціональні стану, як стомлення і пересичення. Втома - нормальна, природна реакція організму у відповідь на тривале напруження при виконанні будь-якого виду діяльності. Стан пересичення подібно з монотонною і пов'язане з виконанням одноманітної роботи.
Однак є істотні відмінності в цих станах. При монотонии людина впадає в стан апатії і сонливості, епізодично вимикається з робочого процесу, відчуває відчуття нудьги і байдужості до виконуваної роботи. Стан пересичення, навпаки, виражається в спробах урізноманітнити звичне коло рутинних обов'язків, в емоційному неприйнятті виконуваної діяльності з гострим бажанням негайно її змінити.
Фахівці виділяють два види монотонии:
1. Сенсорна - виникає при роботі в емоційно мізерної зовнішньому середовищі, де людина стикається з 'інформаційним голодом'. Даний вид монотонии характерний для водіїв, операторів з обслуговування машин і механізмів.
2. Рухова - розвивається в умовах праці з багаторазовим повторенням однотипних дій з напругою одних і тих же м'язів і відділів опорно-рухового апарату. Цей стан характерно для працівників конвеєрних виробництв.
Основна причина розвитку монотонії полягає у зовнішньому середовищі, для якої характерні такі ознаки:
- Багаторазове повторення однотипних дій.
- Короткий цикл і недостатнє різноманітність виробничих операцій.
- Відсутність творчої складової в виконуваної діяльності.
- Низький або, навпаки, дуже високий темп роботи.
З психологічної точки зору стан монотонії відрізняється зниженням мотивації та зацікавленості по відношенню до виконуваної діяльності.
Симптоми прояви:
- Відчуття сонливості, розбитості, байдужості, апатії.
- Зниження сприйняття і розуміння інформації.
- Автоматизація виконуваних дій і різке збільшення числа помилок.
- Втрата інтересу до того, що відбувається у зовнішньому середовищі.
- Гіподинамія.
- Труднощі з концентрацією уваги.
- Відчуття нудьги.
- Зменшення кола спілкування і соціальних контактів.
- Вегетативні прояви: зниження артеріального тиску, зниження частоти пульсу, зменшення енерговитрат.
Рекомендуємо: Як проявляється Гипомнезия?
У процесі дослідження проявів монотонии було встановлено, що жінки в умовах монотонної діяльності схильні до розвитку цього стану в меншій мірі, ніж чоловіки.
Наслідки і методи профілактики
Монотонія - досить небезпечний стан для професійної діяльності людини. Основне її прояв полягає в зниженні свідомого контролю за тим, що відбувається, що може призвести до нещасних випадків.
Рекомендуємо: Що таке інфантильність?
У зв'язку з можливими наслідками необхідно проводити постійну профілактику виникнення подібного стану.
Основні методи:
- Пошук позитивних сторін в монотонної роботи - наприклад, відсутність необхідності приймати складні, відповідальні рішення.
- Прослуховування аудіокурсів, аудіокниг. Такий метод можна застосовувати для водіїв, якщо він не відволікає їх від контролю дорожньої ситуації.
- Прискорення або уповільнення темпу робіт або чергування уповільнення і прискорення. А також ускладнення виробничих операцій.
- Періодична зміна завдань і видів діяльності. Стосується для бригад на виробництві.
- Організація робочого графіка з перервами і паузами.
- Зміцнення мотивації. Людині завжди важливо, для чого він виконує певні дії, і завдання керівників - підтримувати мотивацію у співробітників.
- Впровадження в виробництво автоматизації простих рутинних операцій. По суті, це використання спеціальних машин для виконання типових операцій.
- Організація 'динамічного' робочого місця: організація робочого місця таким чином, щоб працівник міг задіяти свою рухову активність; застосування виробничої гімнастики, використання функціональної музики.
Монотонія - досить серйозний стан людини, яке може привести до негативних наслідків, тому важливо своєчасно проводити діагностику і профілактичні заходи. Автор: Анна Макаренкова