Що таке мужність? Напевно, кожному, хто спробує дати відповідь на це питання, в першу чергу буде досить воїни-герої і їх подвиги на полях битв. Однак потім в голову прийдуть інші приклади мужності - можливо, менш, на перший погляд, помітного, але від того не менш значимого.
І в виняткової ситуації
Дійсно, навіть сама внутрішня форма цього слова прямо відсилає нас до іншого - «чоловік», а значить, і до якостей, які традиційно приписувалися представникам цього статі. Вже Аристотель говорив про те, що мужність - це здатність долати страх смерті, але не будь-якої, а лише гідною.
А що може бути більш достойним, ніж захист батьківщини? Тому і пов'язував древній мислитель з такою здатністю головним чином етично правильний образ дії під час битви. В античній філософії мужність цінували вкрай високо і вважали його одним із чотирьох головних чеснот людини, поряд з поміркованістю, мудрістю і справедливістю.
Пізніше це якість стало невід'ємною складовою характеру ідеального середньовічного лицаря. При цьому його відрізняли від безрозсудною сміливості, кажучи про те, що мужній вчинок обов'язково пов'язаний з розумом, з усвідомленням того, на що доведеться зважитися. Такий поділ справедливо і в наші дні.
Таким чином, в стародавньому світі і в середні віки мужність зводилося в ранг вищої чесноти, але вважалося здатністю, що належить тільки привілейованого стану, цінністю воїна-аристократа.
Рекомендуємо: Оптимізм - це
Пізніше, із зародженням ідеології пацифізму і ненасильства, військове мужність перестало бути вершиною етичної піраміди. Тепер філософи стали говорити про те, що набагато більше мужності потрібно, щоб протистояти ворогам моральності, щоб вести себе так, як велять честь і совість.
І в повсякденності
Значення слова «мужність» розширилося, і поступово воно знайшло сучасне визначення.
- У наш час ми називаємо мужнім людини морально стійкого, здатного з гідністю переносити випробування - перш за все психологічного характеру, не боятися не тільки фізичних втрат, а й матеріальних, соціальних, духовних.
- Тепер ми набагато частіше говоримо про мужність, необхідному, щоб боротися зі своїми внутрішніми страхами, а не з зовнішніми небезпеками.
- І, зрозуміло, мова більше не йде про те, щоб робити це якість прерогативою знаті, та й взагалі якийсь певного прошарку людей. Ми визнаємо, що морально сильним може бути будь-яка людина, незалежно від статі, віку, соціального стану або якихось ще факторів.
Нікого зараз не здивують такі формулювання, як «мужньо подивитися в очі» або «зібрати мужність і сказати всю правду». І, звичайно, ніхто не буде сперечатися, якщо почує: «Потрібно мати мужність, щоб визнати свої помилки».
Рекомендуємо: Маскулінність - це
Ось про таких прикладах мужності в повсякденному житті - не мовчати, якщо відбувається несправедливість, зізнатися в тому, що зробив, навіть якщо це може зійти з рук, - забувати ні в якому разі не можна. І треба не тільки не забувати, а й поважати це людська якість. Автор: Євгенія Безсонова