Сьогодні: 08.05.2024

Що таке неврастенія

311

спляча дівчинаГоловні болі і втрата ваги, дратівливість і тривожність, депресія і зникнення амбіцій? У наявності неврастенічний синдром. Він, в свою чергу, свідчить вже не про епізодичному занепаді сил, а про серйозні проблеми в організмі.

Так, неврастенічний синдром може бути ознакою неврастенії, яка надає згубний вплив на якість життя людини і без адекватного лікування протягом довгого часу ускладнює існування. Загальне враження про те, що таке неврастенія, можна скласти на підставі етимологічного аналізу. Слово складається з двох грецьких коренів: neuron (нерв) і asthenie (слабкість) - «слабкість нервів».

Вперше про неврастенії заговорили ще в кінці XIX століття, при цьому автор терміна - Бірд - визначав хвороба як наслідок напружених умов, які вимотують людини. Ознаки неврастенії складаються з двох одночасно спостережуваних тенденцій: з одного боку, людина астенічний, знесилений, з іншого ж - легковозбудим, дратівливий, при цьому швидко виснажується.

Історія. Міфи і реальність

В кінці XIX століття термін «неврастенія» поширився повсюдно, а самі симптоми стали «модною хворобою». У зв'язку з цим народилося безліч міфів щодо неврастенії. Спробуємо розібратися докладніше.

дівчинаДосить широко поширена думка, що неврастенія - хвороба підприємців, які постійно існують в умовах жорсткої конкуренції, прагнення до розкоші і одержимості вадами; крім того, від цієї недуги страждають представники інтелігенції та висококваліфіковані професіонали.

Так, Прітчард говорить про те, що це хвороба яскравих інтелектуалів, вона захоплює лідерів і майстрів своєї справи. Але Wessely розвіяв це припущення, показавши, що багато представників робітничого класу страждали неврастенію, - просто автори, що публікують статті про неї, брали тільки пацієнтів з більш привілейованих соціальних груп.

Дослідження Ruth E. Taylor від 2001 року зосередилося на аналізі кількох перших десятиліть офіційного існування неврастенії. В результаті були отримані дані про те, що це захворювання характерно і для представників робітничого класу, зокрема це підтверджують матеріали лікарні, що надає благодійні послуги для бідних. Ніяких відмінностей в частоті захворюваності або тяжкості неврастенії в залежності від соціального класу виявлено не було.

дівчина у водиНерідко зустрічається переконаність, що неврастенія - переважно жіноча хвороба. Врозріз з цим йде той же дослідження від 2001 року. Коли хвороба почали діагностувати, неврастенія у жінок і чоловіків була представлена ​​з однаковою частотою. Поступово кількість випадків неврастенії у чоловіків знижується до однієї третини в останнє десятиліття XIX століття, потім знову збільшується і стає навіть більшим, ніж у жінок (56% проти 44%). Неврастенія у чоловіків частіше діагностувалася і під час Першої світової війни.

З плином часу все меншій кількості людей ставлять діагноз неврастенія. Дані за 1930 рік свідчать різке зменшення частки цього захворювання серед населення у порівнянні з кількома десятиліттями раніше.

Невже неврастенія зникла? Навряд чи. Однак в результаті все більшого розвитку медицини цей невроз «заступили» інші розлади, в тому числі афективні, «відщипнувши» від неврастенії багатьох потенційних пацієнтів і перенаправив їх в категорію тривожних і депресивних. Сама неврастенія в даний момент віднесена по МКБ-10 до невротичних розладів, вона включена в рубрику «Невротичні, стресові і соматоформні розлади».

про виснаженні

Симптоми неврастенії включають в себе як чисто психічні прояви, так і соматику, при цьому можуть спостерігатися зміни характеру і дисфункції органів або систем організму. Зокрема, при неврастенії поширені такі симптоми:

  • Головні болі, болі в тілі (в області серця, спини), запаморочення.
  • Підвищена пітливість, задишка.
  • Зниження когнітивних функцій (ослаблення пам'яті, труднощі з концентрацією уваги).
  • Швидка втомлюваність.
  • Дратівливість.
  • Тремор рук, століття, м'язів.
  • Різкі звуки, яскраве світло - заподіюють сильний дискомфорт.
  • Пригнічений настрій.

Для діагностики захворювання необхідно максимально точний опис симптомів і їх тривалості. В якості причини нездужання має сенс розглядати неврастенію при певних ключових умов:

  • Відпочинок, розслаблення, розваги не роблять позитивного впливу на самопочуття людини.
  • Виключені органічні психічні розлади, а також афективний і тривожне, при цьому зміни спостерігаються більше трьох місяців.

спляча дівчинаНеврастенічний синдром проявляється і в випадках серйозних захворювань, так як багато хто з них провокують подібну з неврастенію симптоматику. Раннє визначення істинної причини допоможе як вилікувати на ранній стадії соматичні порушення, так і позбутися синдрому, підібравши правильну терапію.

Рекомендуємо: Що таке істерія?

Ознаки нерідко виявляються лише після психоемоційного напруження, яке виступає провідною причиною виникнення неврастенії, що не повинно вводити в оману. Тестування на неврастенію супроводжується безліччю інших обстежень. За Жмурова, неврастенічний синдром може виникати при таких станах:

  • Гіпо- та авітамінози.
  • Інтоксикації організму.
  • Органічні ураження мозку.
  • Прогресивний параліч (в початковому періоді).
  • Шизофренія (у початковому періоді).
  • Судинна патологія головного мозку.

Виділяють кілька варіантів неврастенії, у кожного з них особливі симптоми і своє необхідне лікування. Розподіл грунтується на відмінностях у розвитку неврастенії: в одному випадку підкреслюється підвищена збудливість нервової системи, в іншому - її дефіцит. Іванов-Смоленський виділяє гиперстенический і гіпостенічний варіанти, а також проміжний - дратівливу слабкість.

дівчина на сходахГиперстенический варіант характеризується швидкою виснаженням (фізичної і психічної), напругою, дратівливістю, збудливістю. Гіперстенічна неврастенія тісно пов'язана з втратою самоконтролю. Також цей варіант передбачає вегетативні (пітливість, аритмія, прискорене дихання, нудота, озноб і ін.) І соматичні (тремор, болі) прояви.

Гипостенический варіант - дефіцит збудливості. Йому відповідають такі прояви, як млявість, сонливість, відсутність волі і бажань, м'язова слабкість.

Рекомендуємо: Хто такий іпохондрик?

Аналізуючи перші два варіанти, можна сказати, що гиперстенический відповідає стану людини «на взводі», а гіпостенічний походить на «тліюче вугілля». Проміжний варіант - дратівлива слабкість: коливання між цими двома станами.

Неврастенія у дітей, по Ісаєву, частіше відповідає гиперстеническому варіанту. Симптоми у дорослих і дітей не сильно різняться. Так, по Кузнєцової, якщо дитина швидко втомлюється, спостерігається значне зниження когнітивних функцій при шумі або яскравому світлі, виникають складнощі з концентрацією уваги, тики, заїкання, у нього можна припускати наявність неврастенії.

Хвороба як характер

Неврастенічний тип особистості спостерігається у людей, що володіють такими особливостями характеру, які чимось нагадують неврастенію, але ключові ознаки у них присутні в згладженої формі протягом досить тривалого часу. Його детально описав Ганнушкіна. Ось таку характеристику можна дати неврастеніком:

  • Надмірно порушимо.
  • Спостерігаються напади дратівливості і швидке виснаження.
  • Часті проблеми зі сном, серцем, шлунково-кишкового тракту.
  • Відчуває головний біль і прискорене серцебиття.

дівчина у квітівЯкщо ж описувати цей тип особистості, то багато хто впізнає в ньому себе. Нестійка увага обумовлює бадьорий початок справи у неврастеніка і низьку ефективність. Такі люди можуть бути вразливі, вразливі, здебільшого через свою сором'язливість і схильності «під лупою» розглядати невдачі, переважна настрій - пригнічений.

Рекомендуємо: обсесивно синдром - це

Неврастеніки - часто люди безініціативні, нерішучі. Вони, з одного боку, не можуть змусити себе довго займатися наполегливою працею, відсторонені, з іншого - дуже бурхливо реагують на невдачі, на невідповідність між своїми самолюбними устремліннями, бажаннями і реальним місцем в світі.

Для таких людей звично думати про своє тіло, його проблеми. Вони буквально шукають у себе симптоми і ознаки хвороб.

Про невротичний тип особистості можна говорити тільки в разі, якщо виконується ряд умов: неадекватні реакції спостерігаються не тільки в стресових умовах, неврастенічного проявляється повсюдно, формування такої поведінки відноситься до періоду дитинства або перехідного віку, особливості реакцій заважають людині підтримувати високу якість життя. Якщо ж хоча б одним критерієм людина не задовольняє, то навряд чи варто зараховувати його до неврастенікам.

Неробство нічим не краще перенапруги

дівчина біля вікнаЗвичайні робочі і «білі комірці» - кого тільки не вражала неврастенія! Причини цього стану слід шукати в хронічних стресах. Все, що веде до тривалого психоемоційного напруження, може бути цеглинкою у фундаменті хвороби. При цьому потрібно розуміти, що в цю категорію потрапляють не тільки сверхнагрузки, але і відсутність яких би то не було навантажень довгий час. Фактори, які відіграють значну роль у виникненні і розвитку неврастенії:

  • Спадковість.
  • Специфіка роботи і відпочинку.
  • Вік (найбільш уразливі люди у віці від 20 до 55 років).
  • Тип особистості.

Ті, хто схильний брати на себе занадто багато справ, піддавати себе сильним навантаженням, виявляються менш захищеними перед неврастенію. Люди, які знаходяться в категорії осіб, які мають велику ймовірність опинитися в якийсь момент в стані неврастенії:

  • Тривожні особистості.
  • Перфекціоністи (рівень тривожності у них теж досить високий).
  • Видужуючі після соматичних захворювань.

Дослідження ВООЗ дозволило встановити, що приблизно 2% людей на планеті страждають неврастенію. Цюрихское десятирічне дослідження показало наявність неврастенії у 1% молодих людей, воно ж констатувало стійкість захворювання: подолати хворобу згодом не вийде (по крайней мере, у половини пацієнтів, що брали участь в дослідженні, симптоматика не змінилася). Симптомокомплекс заважає соціальної адаптації. У зв'язку з цим лікування вважається за необхідне.

Поставивши собі за питанням, як лікувати неврастенію, звернемося до рекомендацій Журова, які він наводить у енциклопедії психіатрії:

  • Створення максимально комфортних умов, оптимального мікроклімату.
  • Вітаміни.
  • Снодійні препарати.
  • Ноотропи.
  • Психотерапія.

Чи лікується неврастенія усуненням стресового чинника? Іноді досить і цього, але самостійно з нею буває впоратися складно. З огляду на необхідність точного визначення джерела симптомів, варто в будь-якому випадку звернутися до фахівця. Лікування неврастенії у жінок і чоловіків часто пов'язане з прийомом легких антидепресантів або анксіолітиків, які допомагають подолати пригнічений настрій і тривогу.

йога в лісіДля того щоб уникнути неврастенії, варто дотримуватися здорового способу життя. В першу чергу це повноцінний сон (7-8 годин) в темний час доби (концентрація нейромедіаторів залежить і від освітленості, нейромедіатори ж впливають на все що відбуваються в організмі процеси). Не менш важливим є усвідомлення своїх можливостей та обмежень, не варто брати на себе непосильні завдань, краще відмовитися від спроб відповідати ідеальному образу. Правда, останнє - одна з найскладніших проблем людства: прийняття себе і дбайливе ставлення до себе.

Відпочинок, тверезий погляд і вміння справлятися зі стресами - кращі захисники від неврастенії. Збалансована дієта, фізичні навантаження (допомагають зберегти мозок здоровим, позитивно позначаються на настрої), медитативні практики і насиченість життя цікавими, захоплюючими ситуаціями дозволять надовго зберегти своє фізичне, інтелектуальне і психологічний стан на найвищому рівні. Автор: Катерина Волкова