Паніка - це таке поняття в психології, під яким мається на увазі особливу поведінку натовпу, обумовлене її емоційним станом на увазі надлишку або, навпаки, нестачі необхідної інформації.
основа поняття
Паніка може виникнути практично в будь-якому суспільстві, але для цього повинні бути певні причини або стимули. Причому вони можуть бути зовсім невідомими заздалегідь, але обов'язково дуже сильними, щоб зосередити на собі увагу всіх присутніх в одному місці людей.
Першими і, до речі кажучи, цілком природними реакціями на такий подразник стають потрясіння і шок. Потім кожен індивід починає згадувати або свій досвід, або досвід поведінки інших людей в подібній ситуації.
Але з огляду на те що відчуття гостроти заважає раціонально думати, люди починають відчувати страх. Якщо він не проходить в перші хвилини, то потім починає посилюватися. До речі, варто відзначити, що напади страху однієї людини посилюються панікою інших людей.
У психології відомий факт, що паніка дуже погано піддається вивченню. Для цього є кілька причин. Наприклад, її важко зафіксувати, тому що ніколи заздалегідь невідомо, де і коли вона з'явиться, а ще спостерігачем в цій ситуації бути практично неможливо, адже розглядається нами явище - дуже грізна сила, яка підпорядковує собі в певній мірі всіх, хто знаходиться в цьому місці і в цей час.
У панічної ситуації завжди діють два основних психологічних механізму - зараження і навіювання. Їм може піддаватися як невелика соціальна група, так і величезний натовп людей, аж до декількох тисяч чоловік і навіть більше.
Найяскравішим прикладом масової паніки є події, що відбулися в 1938 році в Америці. Причому спровоковані вони були ЗМІ, зокрема радіо, по якому тоді транслювалася інсценування роману «Війна світів». Причому вона велася як репортаж з місця подій.
Рекомендуємо: Панічні атаки: симптоми і лікування
Йшлося про те, що в штаті Нью-Джерсі сталася висадка інопланетян, які мають намір завдати істотної шкоди Землі. Більше мільйона людей тоді впали в паніку. У бажанні якомога швидше покинути штат вони захоплювали автобуси і автомобілі. Незважаючи на те що всі радіослухачі знали, що це інсценування, майже півмільйона людей повідомили, що бачили марсіан.
Причини і класифікація
Психологічні причини розглядається нами явища досить різноманітні, але за великим рахунком їх можна розділити на три категорії:
- Психологічні.
- Соціальні.
- Фізіологічні.
До першої відносять раптовий неприборканий страх, велику невпевненість, шок і усвідомлення того, що більшість безсило перед тим, що відбувається. До другої - недовіра до керівництва, а також недолік або надлишок інформації про подію. До третіх - втома, стан наркотичного або алкогольного сп'яніння, голод, безсоння та ін.
Паніка може бути класифікована за кількома ознаками. Наприклад, в залежності від масштабів вона може бути індивідуальна, масова і групова. За глибиною охоплення - легка, середня і повна.
Рекомендуємо: Що таке сугестивність?
Прикладом легкої паніки можна назвати стопор, в який впадає водій автомобіля, коли чує, як йому сигналить інший. Він практично повністю може контролювати ситуацію, усвідомлює, що відбувається, але все одно на якийсь невеликий проміжок часу піддається неспокою.
Середня паніка - це, припустимо, коли люди починають через чутки скуповувати товари в магазинах. Досить згадати відносно недавні події 2012 року - в Росії тоді в тотальному режимі скуповувалися свічки у всіх торгових точках. А напад паніки, яку можна назвати повною, це відключення свідомості і недієздатність в разі виникнення смертельної небезпеки.
Залежно від тривалості напади паніки можуть бути короткочасними (до декількох хвилин), тривалими (до 2-5 діб) і тривалими (аж до декількох тижнів або навіть, в гіршому випадку, років). Прикладом першого випадку може бути втрата управління автомобілем, другого - землетрус, а третього - блокада Ленінграда.
Психологія паніки така, що люди в ці моменти мають деякими особливостями поведінки: неадекватно сприймають ситуацію, прагнуть втекти, хаотично поводяться, перестають бути дисциплінованими, починають шукати заспокоєння в ліках або алкоголі, хочуть отримати більше інформації та в цьому пориві вірять чуткам.
запобігання
Як позбутися і як впоратися з панікою? Відповіді на ці питання дуже важливі, тому що це допомагає часом врятувати багато людських життя. Головним попереджувальним моментом можна назвати організацію ефективного керівництва. Але при цьому спочатку потрібно зробити так, що народ буде довіряти цьому керівництву. Тільки в цьому випадку воно зможе справлятися зі сформованою ситуацією.
Рекомендуємо: Визначення поняття: маніпуляція
Також дуже важливо, коли люди починають панікувати, розподілити між членами групи функціональні обов'язки. Напад паніки можна запобігти, якщо повідомити людям ту інформацію, недолік якої вони відчувають, адже незнання породжує невпевненість, а освіченість - навпаки.
Як не піддатися оскільки він розглядався нами феномену? Потрібно знати етапи його розвитку. Динаміка складається з декількох етапів:
- Стимул. Наприклад, людина крикнув: «Пожежа!», А навколо видно клуби диму - люди в цій ситуації починають лякатися і переживати.
- Реакція. Паніка завжди починається з окремих особистостей, які в сукупності складають натовп. Причому люди, схильні вдаватися в масовий психоз, зазвичай є дуже тривожними, і вони заражають своїм настроєм інших. Після цього напади паніки і тривоги у людей посилюються.
- Кульмінація. Панічний стан досягає свого апогею, коли настає переломний момент. Наприклад, це може відбуватися тоді, коли люди чують крики тих, хто гине або бачать людей, що біжать. У такій ситуації питання «Як позбутися?» Вже стає неактуальним, оскільки запобігти її практично неможливо. Тут може допомогти тільки «важка артилерія» - припустимо, постріл. Він здатний вивести натовп зі стану ступору і заціпеніння.
Виходить, що напад паніки - це дуже складне психологічне явище, яке може виникати в суспільстві в певних обставинах і часових проміжках. Справитися з цим феноменом вдасться, тільки якщо правильно організувати поведінку людей. В іншому випадку можливо досить велике число жертв. Автор: Олена Рагозіна