Сьогодні: 20.09.2024

Що таке професіограма

1229

чоловікПрофесіограма - це обов'язковий документ, який відображає обов'язки і функції працівника певної структури. Крім того, там прописуються бажані і неприйнятні якості співробітника даної професії. Структура професіограми може видозмінюватися залежно від компанії.

Поява цього терміна відноситься до початку XX століття. «Винуватцями» стали фахівці корпорації 'FORD', які вперше провели детальний аналіз посад. Вони усвідомили, що деякі функції зможуть виконувати навіть інваліди.

Таким чином, профессиограмма стала необхідним документом, який значно полегшує ведення бізнесу. Класичний план включає в себе кілька пунктів:

дівчина з ноутбуком1. Професія. Даний розділ містить певну інформацію про саму посади, а також розповідає про зміни, які відбулися в зв'язку з розвитком науково-технічного прогресу. Також в ньому сказано про подальші перспективи конкретного профілю.

2. Трудовий процес. Цей параграф повідомляє про основні обов'язки, необхідних інструментах і знаряддях праці, про специфіку роботи. Він включає відомості про робоче місце, правильної позі і т.п.

3. Санітарно-гігієнічні умови. Опис умов праці, який здійснюється в будівлі або на вулиці. До того ж даний пункт передбачає всі нюанси і тонкощі, включаючи рівень освітленості, шуму і повний опис обстановки робочого місця. Вказується можливість травм на виробництві, темп діяльності, а також медичні дані і передбачені виплати у разі позаштатних ситуацій.

дівчина малює4. Психічні і фізіологічні параметри. Вимоги стосуються розумових якостей, уваги, пам'яті, реакції і емоційності працівника. Також вони зумовлюють фізичний стан людини, її здоров'я в усіх сенсах.

5. Знання і навички. Те, що людина повинна знати і вміти робити. У цьому пункті вказується повний перелік професійних функцій.

6. Кваліфікаційний профіль. У ньому йдеться про професійну підготовку, необхідному навчанні співробітника. До того ж цей розділ включає інформацію про можливості кар'єрного росту.

Зараз профессиограммой займаються не тільки представники компанії, але і HR-фахівці. Вони проводять дослідження, які грунтуються на спостереженнях за принципами діяльності працівників певної сфери. Уважно вивчаються не тільки фізичні здібності, а й психологічні.

Кожна деталь розбирається докладно, адже тоді документ значно полегшує роботу співробітників по підбору персоналу. До того ж дане опис дозволяє знаходити дійсно ефективні і гідні кадри.

різновиди застосування

Варто сказати, що дані документи існують не тільки для використання на одному підприємстві. В даний час можна виділити основні типи професіограм:

  • Інформаційна. Необхідна для профорієнтації тих, хто тільки вибирає для себе професію. Така профессиограмма повинна бути лаконічною і компактною.
  • Діагностична. Потрібна для того, щоб розібратися в причині якихось неполадок або аварій, малої ефективності праці. Складається за допомогою реальних робочих моментів і самих різних ситуацій на службі.
  • Конструктивна. Використовується для поліпшення робочої групи, на основі впровадження сучасних технік, а також організації праці співробітників.
  • Методична. Дозволяє знайти і вдосконалити адекватні методи розвитку професійного рівня працівника. Дає розуміння сильних і слабких сторін.

Принципи і нюанси при складанні програми

Багато хто має уявлення про приблизний плані, але як скласти професіограму ефективно, знає не кожен. Існують певні етапи, які необхідно знати для створення якісного продукту:

  • 1-й етап - збір відгуків, думок працівників, які трудяться в даній сфері, а також людей, які добре в ній розбираються.
  • 2-й етап - створення методів, які дозволять проаналізувати якості бажаючих приступити до конкретної професії.

Дані дослідження повинні складати люди, які добре знайомі з конкретною спеціальністю. Їм необхідно мати досвід вивчення подібних характеристик, які будуть включати не тільки опис інструментів і стандартних навичок, а й психологічні особливості.

ноутбукПрофесіограма і психограмма професії тісно взаємопов'язані. Деякі люди володіють потрібними знаннями, але не підходять по психотипу.

У психології подібні риси називаються професійно важливими якостями. Якась сфера потребує особливої ​​емоційності, а якась - в стриманості. Саме тому всі тонкощі і нюанси так важливі при складанні професіограми професії.

Основні підходи до змісту

Види професіограм трохи відрізняються між собою. Особливості їх змісту залежать від способу застосування. Основними типами підходів до структури профессиограмм вважають:

чоловік-фотограф1. Комплексний. Включає широкий спектр можливих характеристик (медичних, технічних, психічних, соціальних і т.п.), а також визначає цілі, способи складання та оцінки аналізу.

2. Аналітичний. Досліджує не окремі аспекти, а весь образ в цілому. Розглядає загальні показники і нормативи.

Рекомендуємо: Поняття об'єктивності

3. Психологічний. Опис повної картини, яка включає приклади повного робочого дня з усіма нюансами і деталями. Також аналізує поведінку, реакцію на якісь процеси і рішення на основі емоцій.

Варто сказати, що повний план безпосередньо залежить від деталей конкретних професій. Найчастіше поглиблений аналіз потрібно для технічних спеціальностей. Тому обсяг роботи і час складання професіограм дуже різняться між собою.

наочні приклади

Розглянемо короткий зміст стандартних профессиограмм для абсолютно різних сфер діяльності. Дане порівняння - відмінний наочний приклад, що дає розуміння індивідуальності кожної програми.

чоловікНасамперед розглянемо професіограму перукаря:

1. Основи праці. Даний фахівець проводить стрижку, фарбування, укладання і різні процедури по догляду, враховуючи тип волосся і обличчя. Наносить на локони спеціальні розчини та фарби, які мають певний хімічний склад. Голить волосся спеціальною машинкою і користується щипцями.

Рекомендуємо: Якості лідера

2. Необхідні знання і навички. Будова і типи волосся, а також вплив на них різноманітних складів. Способи та техніки нанесення фарби і володіння гарячими приладами. Важливою складовою вважається знання основ першої медичної допомоги.

3. Професійні якості. Хороший смак і творчий похід. Доброзичливість, уважність, терплячість, акуратність.

4. Кваліфікація. Коледж, ПТУ, курси.

5. Медичні протипоказання. Алергія на хімічні речовини і запахи. Захворювання шкіри, поганий зір, порушення координації, варикоз, виражені нервозний.

Друга профессиограмма буде на прикладі професії пілота:

1. Основи праці. Управління повітряним судном, відмінне знання маршруту. Повний огляд для виключення технічних дефектів перед польотом. Віддача і розподіл наказів між іншими співробітниками.

дівчина2. Необхідні знання і навички. Знання основ креслення, геометрії, автоматики, теоретичної механіки і обчислень.

3. Професійні якості. Гарна логіка, врівноваженість, уважність. Здатність приймати важливі рішення і організовувати процес.

Рекомендуємо: Що таке конгруентність?

4. Кваліфікація. Вища освіта (ВНЗ).

5. Медичні протипоказання. Порушення координації, проблеми із зором і слухом, неврози, психічні відхилення.

Дані професії дуже сильно відрізняються, тому і професіограми у них абсолютно різні. Подібні короткі інструкції можна використовувати на малих підприємствах в спеціальностях, які не потребують великих описах і характеристиках.

У більш складних галузях профессиограмма обов'язково повинна мати більш чітку і ґрунтовну структуру. Тільки таким шляхом можна уникнути проблем і несподіваних труднощів. Автор: Олена Мелісса