Сьогодні: 30.04.2024

Що таке психіка людини

450

дівчина під водоюПсихіка людини - це властивість мозку відчувати й оцінювати те, що відбувається, створюючи внутрішню картинку трапилися подій. Саме створений образ впливає на подальше ставлення до життєвих ситуацій, речей, суб'єктам і самому собі.

Вигадане уявлення дуже сильно відрізняється від реальних подій, адже воно наповнене більшою емоційністю і яскравістю. До того ж на остаточне судження нерідко впливають інші історії, які відбувалися трохи раніше.

Психічні образи, які стосуються якихось відчуттів, називають первинними. Якщо ж вони грунтуються на пам'яті або уяві, то їх називають вторинними. Вони дуже сильно впливають на подальші відносини до якихось ситуацій та об'єктам.

Варто зазначити, що даним властивістю може володіти тільки жива істота. Психіка людини і тварин схожа і базується на деяких загальних принципах, але істотні відмінності все ж є. Наприклад, у тварин прийняття рішень ґрунтується тільки на конкретних ситуаціях, а також мотивація має лише біологічний характер. Що стосується почуттів, то тварини їх теж можуть відчувати, але спектр їх значно менше.

наукова трактування

Концепція вчених з питання виникнення психіки така:

  • На думку вчених, психіка з'явилася на певному етапі розвитку живих організмів. Вона є відображенням їх манер, звичок і вчинків. У міру прогресу живих істот розвиток отримувала і психіка. У своїй еволюції вона пройшла два етапи: інстинктивний і персональне навчання.
  • Психіка і свідомість - це кульмінаційна фаза еволюції. Це досягнення виникло завдяки активної трудової діяльності, яка проходила в досить цивілізованому для того часу суспільстві.
  • Психіка в дії має найсильніший розвиток. Саме руху і активність формують зміни. Важлива закономірність - це перехід діяльності і будь-яких вчинків в психічний образ, і навпаки.
  • Психіка людини сформована функціонуванням мозку, але по факту вона є індивідуальним феноменом, який залежить від громадських дій.
  • Психічні явища мають конкретизованої системою і структурною організацією.

групові явища

Поняття «психіка» є досить великим, тому його непросто пояснити одним реченням або прикладом. Структуру психіки покладається розділяти на чотири основні групи: властивості, процеси, якості і стану.

дівчина в поле1. Властивості. Психічні властивості є особистісні якості і характеристики, які належать конкретній людині. Вони можуть повторюватися в інших індивідуумів або бути виключно індивідуальними.

До того ж ці характеристики можуть передаватися іншим поколінням. До даних рис можна віднести властивості нервової системи (сила, мобільність, спокій і т.п.).

2. Процеси. Це якості, які отримали своє визначення в процесі життя. Вони засновані на якихось знаннях, спостереженнях і почуттях. Можна виділити два типи процесів:

  • Пізнавальні (пам'ять, мислення, уява, відчуття і т.п.).
  • Емоційно-мотиваційні (емоції, мотивація, почуття і т.п.).

3. Якості. Дані риси з'являються завдяки навколишньому середовищі, а також генам батьків (характер, інтелект, емоційність і т.п.).

4. Стан. Відображає ступінь працездатності людини. Стану залежать від фізіологічних особливостей і зовнішніх впливів (настрій, натхнення і т.п.).

функції

Функції психіки є індивідуальні особливості, властиві конкретному індивідууму. Вони допомагають людині справитися з різними ситуаціями в житті.

дівчинаВ ході еволюції розвивалися не тільки фізичні здібності, але також психіка і мозок людини. Тварини теж досягали якихось змін, але саме людина змогла домогтися більш досконалих модифікацій.

Кожна особистість має свою унікальну психікою, а на стан духу впливає навколишній світ. Саме в спілкуванні люди прогресують, тому створення правильної обстановки дуже важливо.

Рекомендуємо: Психоаналіз Фрейда

Наприклад, якщо з народження позбавити дитину суспільства, то він буде вести себе як Мауглі, нагадуючи дика тварина. У цьому випадку психіка як щось запущене не матиме розвитку. Існують кілька функцій психіки, які можна виділити:

1. Когнітивна. Ця функція формує фундамент для інших. Вона існує у всіх живих організмів на світлі. Протікаючи через нервову систему, впливає на мозок, створюючи ефект дзеркального відображення будь-яких ситуацій і речей. Однак вона враховує індивідуальні якості особистості.

У когнітивної функції існують особливі риси:

  • Стійка психіка завжди продовжує розвиватися, адже навколишній світ теж еволюціонує.
  • Психіка як предмет психології схильна мінятися під впливом психологічних особливостей окремого індивідуума, його емоцій і відчуттів в конкретний момент часу.
  • Реальний світ існує для людини в картинках, які він формує протягом усього життя, спираючись на нюх, смак, зір, слух і інші почуття.

2. Регуляторна. Свідомість адаптується до зовнішніх впливів, формуючи всередині індивідуума стимул до певних вчинків і поведінки.

Завдяки їй особистість створює якусь систему руху в реальності:

  • Чи усвідомлює свої бажання і потреби в конкретний період.
  • Чи усвідомлює завдання.
  • Придумує методи для вирішення задач і досягнення результатів.

задумлива дівчинаЦя функція допомагає необдумано реагувати на зовнішні подразники. В даному випадку велику роль відіграють почуття, які пробуджує цей подразник. Саме випробувані емоції будуть впливати на вольові якості, які так потрібні для прийняття рішень.

3. Комунікативна. Спілкування є головною ланкою взаємодії з іншими особистостями. Саме знаки, які співрозмовник чує в процесі бесіди, дають йому можливість зробити висновки про конкретну людину.

Комунікація змушує інших людей об'єднуватися разом, адже так швидше досягаються цілі. Вона має два види:

  • Вербальна (мова).
  • Невербальна (міміка, жести).

Навіть в первісну епоху людина придумував кошти спілкування, які суттєво впливали на його свідомість, хоча він і не розумів цього. Наприклад, взявши в руку спис і коротко обмінявшись зі своїм племенем якимись думками, він міг швидше піймати видобуток. До того ж комунікативні навички в тандемі з певним досвідом сильно прігождается новим поколінням.

Варто відзначити, що саме людина єдиний зміг перейти від невербального спілкування до вищих форм комунікації.

чоловік в окулярах4. Емотивна. Ця функція відповідає за душевний стан і почуття особистості. Навколишній світ і його прояви викликають конкретні емоції, які згодом створюють настрій.

Дуже часто почуття стикаються з функцією мислення, завдяки чому людина приймає більш раціональні рішення. Саме тому іноді слід не робити вчинки зопалу, а все ретельно обміркувати. Прийняття рішень ґрунтується вже не на емоціях, а на тому, що життєво важливо в даний момент.

Рекомендуємо: Що таке ефект плацебо?

Наприклад, невелика частина яблука має гниле пляма, яке викликає у нас відразу і неприязнь. Якщо ми будемо керуватися тільки почуттями, то яблуко тут же полетить в смітник. Однак можна відрізати цю частину, адже інша половина є придатною. Такі розумні рішення залишають помітний слід в нашому житті.

5. конатівний. Здорова психіка спочатку реагує на певні вчинки і поведінку. Завдяки їм людина формує ставлення, яке має чіткий курс.

дівчина в кафеПрикладом може виступити ситуація з підбором няні для дитини. Наприклад, на співбесіду приходять дві кандидатки, які мають вищу педагогічну освіту. Однак у першій великий досвід в подібній роботі, а у другій його немає.

Зрозуміло, мама вибрала б першого фахівця, але цей педагог поводиться занадто стримано і холодно, на відміну від іншої няні. Таким чином, друга жінка влаштовує недосвідчену мати, адже з нею буде простіше вибудовувати комунікацію, налагоджувати спілкування.

Рекомендуємо: Основи психогенетики

Таке перевагу відбувається несвідомо, адже очевидно, що перша кандидатка об'єктивно краще. Однак конатівний функція робить свою справу.

Розвиток в психології

дівчина біля моряПсихологія вивчає суспільні комунікації і поведінку, їх зв'язаність з психічними явищами, а також залежність розвитку даних явищ від них. В даний час з'являється багато нововведень і умовиводів в психології, які пов'язані з постійними змінами людей і їхньої психіки. Найближчими цілями в цій науці вважають:

  • Розкриття принципів психіки.
  • Виявлення певної ланцюжка закономірних засобів і позицій.
  • Запровадження системи психічної діяльності.
  • Дослідження природи і маніпуляцій різних механізмів разом з іншими галузями.

За кілька десятків років створено список психологічних напрямків, які зайняті абсолютно різними дослідженнями. Вчені представляють світові нові гіпотези і теорії.

Таким чином, психологія є наукою, яка аналізує події і закономірності психіки. Визначення деяких взаємозв'язків займає багато часу, але дуже значима для розвитку науки. Автор: Олена Мелісса