Сьогодні: 21.05.2024

Що таке психологічна зрілість людини

2229

дівчинаДорослішання людини - це головний етап у розвитку особистості. Проте всі розуміють, що стати дорослим - це просто, потрібно лише дочекатися певного віку. Набагато важливіше знайти зрілість.

Вік зрілості не має стандарту, не є однаково певним у всіх, у кожної людини він індивідуальний. Варто розібратися, в чому проявляється зрілість особистості і як визначити ступінь зрілості індивіда. Психологія не має точних, однозначних відповідей на ці питання, однак деякі моменти в цьому складному понятті на сьогоднішній день вдалося виявити.

Говорячи про людину, що він зрілий, що відбувся, в першу чергу говорять про його психологічному зростанні. Але як визначити, що індивід «дозрів»? Адже це стан не можна помацати, не можна спробувати. Як зрозуміти, що індивід, з якою ви спілкуєтеся, володіє цими якостями?

Звичайно ж, багатьох найбільше цікавить питання про себе. Адже як не крути, але психологічна зрілість - це те, до чого прагне кожен індивід, це якийсь еталон, ідеал.

У психології зрілість розуміють двояко:

  • Певний етап у житті, вік.
  • Рівень розвитку особистості.

Необхідно враховувати багато критеріїв, щоб визначити, наскільки зрілим є індивід. Адже недарма є приказка: «Сива голова, але немає розуму» - це той випадок, коли вік індивіда не збігається з психологічним віком.

основи розвитку

Так як до сих пір не існує загальновизнаного способу визначити вік зрілості, психологи використовують різні способи. Особистісна зрілість - поняття дуже складне і для кожного - індивідуальне. Для її визначення враховують багато значущих аспектів - це і емоційна зрілість, і соціальна зрілість, і навіть дорослість людини.

дівчина в окулярахСоціальне оточення, суспільство формує певні ідеали і уявлення, на які так чи інакше орієнтується кожен. Людина вважається зрілим тоді, коли він досягає цих певних соціальних ідеалів. У деяких соціальних групах особистість вважається зрілою після закінчення навчання. Деякі вважають, що люди дозріли, якщо завели сім'ю.

Рекомендуємо: Гомеостаз в психології

У кожної народності, соціальної групи є свої критерії для визначення зрілості як чергового етапу в житті. А ось психологічна зрілість особистості допомагає людині досягати відповідності певним засадам суспільства. Вона показує, наскільки індивід адаптований до оточуючих, наскільки впевненим і самостійним він відчуває себе в соціальному середовищі.

Тобто, іншими словами, це якість, яке показує ступінь інтеграції особистості. Якщо людина змогла повністю інтегруватися, то це означає, що він досяг зрілості. Для того щоб індивід міг з упевненістю заявити, що він зріла особистість, йому необхідно пройти кілька етапів розвитку.

  • Хронологія. Досягнення певного віку, який вважається зрілим в соціумі.
  • Фізіологія. Важлива також і фізіологічна зрілість людини.
  • Соціум. Основний показник того, наскільки особистість адаптувалася до оточуючих.
  • Інтелект. Найважливіший етап - пройшовши його, особистість може приймати розумні рішення і розвиватися.
  • Емоції. Тільки зріла людина може похвалитися тим, що контролює свій емоційний стан.

чоловік з дитиноюВсі ці поняття мають бути тотожні, щоб особистість знайшла повноцінну зрілість. Перебуваючи на різних щаблях розвитку, особистісна зрілість проявляється по-різному. У деяких випадках індивід може бути залежним.

Наприклад, хлопець досяг повноліття і залишив рідну домівку. Однак він не зміг ще знайти своє покликання, не пройшов всі етапи розвитку, його особистість вже сформувалася, але ще не дозріла. В цьому випадку молода людина буде залежним від своїх батьків або від тих, хто буде надавати йому підтримку. Люди по-різному сприймають дорослість особистості, часто роблячи помилки.

ознаки

Але незрілу особистість теж можна визначити за ознаками, які притаманні тільки їй:

  • Нездатність приймати власні помилки.
  • Вибуховий характер.
  • Тяга до суперництва.
  • Неприйняття програшу.
  • Емоційна нестабільність.
  • Примхи.
  • Неприйняття критики.
  • Невміння прощати.
  • Боязнь перед змінами.
  • Залежність.
  • Необгрунтована вимогливість.
  • І досить часто зустрічається неадекватність.

дівчатаЦе лише основні з багатьох якостей, які характеризують незрілу особистість. Якщо уважно на них подивитися, то можна сказати, що це риси, властиві дитині: примхливий, що вимагає уваги і не приймає виховання. Така поведінка може істотно ускладнити життя в соціальному середовищі.

Соціальна зрілість настане тоді, коли людина зможе подолати всі риси характеру, які властиві дитячому мисленню. Незрілість може проявлятися і в абсолютно зрілої особистості - точніше, деякі її ознаки.

Рекомендуємо: Гиперкомпенсация - це

Це не означає деградації розвитку, навпаки, іноді обставини змушують проявити нетерпимість або ж суперництво. А деякі індивіди мають азартних характером, що теж може показати ознаки незрілості.

Психологія зрілості виявила деякі моменти розвитку, які можуть охарактеризувати зрілу особистість або ж допоможуть зрозуміти, наскільки правильний обраний шлях до зрілості. Тут дуже багато другорядних факторів, але ми звернемо увагу на основні критерії.

закохана пара1. Любов. Тільки зріла особистість може розвинути почуття безпеки при підвищеної вразливості. Це складне поєднання почуттів містить ризик, який може розбити серце. Однак тільки ці почуття в гармонії допомагають людині любити і бути коханим.

2. Реальність. Можливість відрізняти вигадане від реального, бачити речі в їх істинному вигляді, що не наділяючи власними якостями. Тільки зріла особистість зможе визнати свої проблеми і розібратися в них - незріла постарається уникнути цього.

Рекомендуємо: Як розвинути силу волі?

3. Чуйність. Це якість вимагає ділитися ні з розважливих цілей, а для блага інших. Давати і брати буває дуже складно.

4. Позитивне сприйняття навколишнього світу. Приймати всі повороти долі такими, якими вони є, і вміти їх проходити. При цьому не просто долати складнощі, а ставати сильнішими, витягувати життєві уроки. Бачити причину змін в собі, а не звинувачувати обставини.

родина5. Конструктивність. Зрілий індивід не буде сприймати критику вороже. Він буде шукати проблеми, які можна вирішити і виправити ситуацію, що склалася. Для нього позбавлення від недругів означає, що їх потрібно зробити друзями. І він досягне цього шляхом подолання неприязні.

6. Розслаблення. Повноцінна особистість не буде ніколи відчувати напруженість. Вона може в будь-який момент розслабитися, адже вона сильна і досягне свого, незважаючи на перешкоди.

як подорослішати

Зрілість соціальна, психологічна, емоційна - це все особистісна зрілість. Не варто чекати, поки виявляється ознака розвитку підштовхне в потрібну сторону. Зрілу натуру потрібно обов'язково розвивати самостійно.

Для цього існує чимало методик психологічної терапії. Кожна по-своєму ефективна, і людина повинна індивідуально підбирати потрібну для себе. Однак існують і основні кроки до особистісного зростання, які підходять для будь-якого індивіда.

дівчинаНавчитися розуміти самого себе, свої бажання і покращувати свої якості. Розвивати в собі товариськість, виходити з людьми на відкриті розмови. Стати соціально значимою людиною. Відкинути все егоїстичні думки. Навчитися хоча б частково стримувати прояви егоїзму в поведінці.

Рекомендуємо: Як контролювати свої емоції?

Вирішити всі дрібні проблеми, пробачити образи і помиритися з оточуючими. Завершити всі, на що не вистачало часу або бажання. Позбутися від непотрібних речей, привчити себе до порядку. Порядок повинен бути не тільки в будинку, але і в думках. І найголовніше - знайти в своєму житті те, що буде набагато важливіше вас самих, то, заради чого варто намагатися бути краще.

Психологічна зрілість особистості має міцну основу з виборів, які здійснює та завершує індивід в своєму житті. Іншими словами, зріла особистість - величезний крок до благополучного майбутнього. Автор: Людмила Мухачева