Сьогодні: 22.12.2024

Що таке расизм

635

дітиФраза «понаїхали тут» все частіше чується на адресу приїжджих, особливо якщо вони є людьми іншої національності. Деякі негативно ставляться до азіатів або африканців, вважаючи себе розумнішими і воспитаннее, а тим часом це підкреслює їх схильність судити упереджено на основі стереотипів.

Історія расизму досить давня, перші згадки про расизм зустрічаються ще в древніх східних манускриптах. Пізніше, в 16-17 століттях, з розвитком мореплавання і відкриттям європейцями африканського континенту, псевдонаукова теорія расизму отримала новий поштовх до розвитку, намагаючись виправдати таке явище, як рабство.

Коли і чому виникла ідея расової переваги

Обгрунтувати справедливість расизму намагалися багатьма способами, в тому числі і з точки зору релігії. Експлуатація вищими станами нижчих була нібито богоугодною справою, а проявляється бідняками смиренність мало винагородити раєм після смерті. Особливо расизм був популярний серед рабовласників, які вважали негрів-рабів нащадками Хама, історія якого описана в Біблії.

Жозеф А. де Гобіно - маловідомий французький дипломат, письменник, дворянин за походженням, по праву вважається основоположником теорії расизму. Він розглядав історію великих імперій і прийшов до висновку про те, що причина занепаду - в рівність і змішуванні різних народів, бо це є торжество сірості і посередності.

У чотиритомній творі, присвяченому обгрунтуванню концепції расизму, де Гобіно дає визначення, що таке расизм: це безумовну перевагу однієї раси над іншою, а тому її привілейоване становище не підлягає сумніву. Він також стверджував, що з точки зору расизму всі народи мають різне походження, а тому поділяються на три групи за кольором шкіри:

  • Біла, або арійська - расизм вважає, що це найвища нація, що володіє расовими перевагою в плані фізичного, естетичного, інтелектуального, морального розвитку.
  • Жовта раса, або азіати - це люди другого сорту.
  • Чорна раса - до останньої групи расизм відносить представників африканських народностей, які людьми вважалися лише на підставі фізіологічного подібності.

З позицій расистських теорій, перевага може бути не тільки біологічним, а й інтелектуальним. Такий підхід до расизму докладно розглядається англійським германофілів, яскравим представником расово-антропологічної школи Х. С. Чемберленом.

дівчина читаєВін вважав, що арійська культура сформувалася під впливом всього самого кращого, а Мойсея уявлення про світ нав'язано ззовні, тому расизм повинен відкинути це помилка. В основному Чемберлен обгрунтовував расизм більше містичними причинами, ніж реальними фактами, але його догми в подальшому знайшли своє застосування в нацистську пропаганду.

Ще один відомий теоретик, Людвіг Ф. Клаус, вважав, що расизм - це сукупність особистісних властивостей і переживань, що визначають характер представників певної національності. З його точки зору, всередині кожної раси є більш благородні представники і менш цінні, але неупереджено вирішити, хто краще, може тільки людина без раси.

Тому що подібного представника в природі немає, то дилема расизму залишиться невирішеною, а всі інші оцінки занадто суб'єктивні, щоб бути визнаними незаперечною істиною. Інші прихильники теорії расизму вважали, що дане вчення недостатньо принципово, а тому є другорядним і в деякій мірі неспроможним.

Погляд нацистів на проблему поділу за кольором шкіри

дівчина біля вікнаДалі за всіх в популяризації такого явища, як расизм, просунулися німецькі теоретики, які підвели визначення цього терміна під нові, військові реалії - виправдати захоплення чужих земель і знищення націй. Однак активно просувається нацизмом концепція расизму і арійської переваги натрапила на ідеологічні шорсткості, адже великий фюрер, м'яко кажучи, не зовсім відповідав стандартам «вищої раси»: він не вийшов ростом, до того ж був брюнетом зі слабким здоров'ям.

Гітлер володів безсумнівною харизмою і був талановитим оратором, проте натовп навряд чи залишила без уваги такий фактор, як зовнішність. Щоб уникнути конфузу, німецькі ідеологи стали говорити про «нордичної душі», властивої «вищої раси», до якої автоматично зараховувалися всі фашисти.

Рекомендуємо: Що значить деструктивність?

Для обгрунтування справедливості расизму нацисти використовували праці антропометрії О. Аммона і соціолога Ф. Ляпужа. Аммон, провівши дослідження по обміру людських голів, зробив висновки про те, що довгоголові більш талановиті, ніж короткоголові. Ляпуж пішов в своїх міркуваннях куди далі, зіставивши форму черепа з положенням в суспільстві, а також висловився про те, що расизм тримається на потреби нижніх станів мати панів над собою.

Численні нацистські ідеологи змогли створити міцну основу расизму, яка допомогла поселити в головах мільйонів людей абсурдну ідею про необхідність панування над світом однієї раси - арійців. У воєнні роки в Німеччині поширилася ідея націоналізму.

Деякі помилково вважають, що расизм і націоналізм - дві сторони однієї медалі, однак відміну очевидно. Расизм передбачає дискримінацію за біологічними або інтелектуальними критеріями, а націоналізм - за належністю до однієї нації незалежно від етнічного коріння.

Сучасні форми дискримінації

Сучасне суспільство більш терпимо до расових відмінностей, проте повністю дискримінацію ще не вдалося зжити. Особливо наочно ця ситуація проявляється в країнах з великою часткою мігрантів.

дівчатаРасизм в Америці досі існує, незважаючи на всі вжиті спроби викоренити це явище, причому він приймає абсурдні форми, коли за одне і те ж злочин афроамериканця можуть виправдати, а білого громадянина суворо засудити. Дональд Трамп, будучи кандидатом в президенти країни, яка вважається опорою світової демократії, відкрито виступав з гаслами, що містять ідеї расизму.

Друге дихання отримало таке явище расизму, як націоналізм, причому він може виражатися як в позитивній, так і в негативній формі. Наприклад, в нашій країні активно просувається ідея національної єдності, особливу місію Росії у світовій політиці, допомоги і добросусідства, що є позитивною формою.

Рекомендуємо: Що таке стереотипи?

Агресивніше вираз цього явища веде до протистояння, як, наприклад, в разі Північної і Південної Кореї. У ситуації активного військового протистояння націоналістів навряд чи щось утримає від застосування зброї масового ураження.

Крайня форма націоналізму - це шовінізм, що має на увазі виправданість гноблення і навіть знищення інших народів. У більш повсякденного формі шовінізм означає індивідуальну нетерпимість і перевагу над людьми, що не володіють певними характеристиками, з точки зору конкретної людини.

дітиВиникнення терміна пов'язують з ім'ям солдата Шовена, який жив за часів Французької революції і носив на знак відданості поваленому монарху фіалку на лацкані мундира. Осміювали усіма, Шовен вважав себе виключно благородним і гідною людиною, а оточуючих - людьми другого сорту.

Шовінізм може приймати найрізноманітніші форми, але частіше за все від нього страждають жінки, чия роль протягом довгого періоду історії зводилася тільки до продовження роду і ведення домашнього господарства.

Німецькі ідеологи багато говорили про те, чим відрізняється слабка стать, обмежуючи роль жінки трьома речами: кухня, діти, домашнє господарство. Чоловічий шовінізм - стійке явище, навіть зараз величина заробітку може залежати від статі або зовнішності, а сексуальні домагання ще довго залишатимуться нерозв'язною проблемою.

Що поганого в расової дискримінації

Здавалося б, яка різниця, якого кольору шкіра людини, якої він статі або віку? Однак наша психіка влаштована так, що будь-яка несхожість може викликати у нас відторгнення або навіть крайні форми ненависті, які спонукають до вчинення поганих вчинків.

дівчинаІсторія знає багато прикладів, коли расизм приводив до загибелі мільйонів невинних, як сталося за часів існування фашистської Німеччини. Мільйони рабів, вивезених з Африки, загинули від непосильних робіт в каторжних умовах на плантаціях під палючим сонцем або були по-звірячому закатовані рабовласниками.

Негідно судити про людину погано тільки тому, що він єврей, адже ця нація подарувала світові багато геніальних вчених, філософів, економістів, лікарів і винахідників. Не можна негативно ставитися до чорних тільки на підставі кольору шкіри, адже серед них багато талановитих спортсменів, музикантів, акторів, бізнесменів і політиків. Расизм в будь-якій формі є прояв вузькості і обмеженості мислення, нездатності сприймати світ у всій його різноманітності.

Рекомендуємо: Забобони - це

Теорія расизму була розвінчана як неспроможна і антинаукова, а будь-які спроби пов'язати расизм з фізіологічними або інтелектуальними особливостями певної нації зазнали невдачі. Деякі ідеологи расизму марно відсилали своїх опонентів до Біблії як до книги, що обгрунтовує справедливість цього явища. Однак в Завітах не міститься жодної згадки чи натяку на расизм, а велика книга всіх християн проповідує тільки терпіння і любов до ближнього.

Активна боротьба з проявами расизму в нашій країні ведеться відразу на декількох рівнях. На державному рівні покарання за расизм посилено, прийняті поправки до статей 115, 282 Кримінального кодексу, що передбачають суворе покарання за протиправні дії на національному ґрунті.

дівчинкиУ школах проводяться спеціальні заняття про неприпустимість расизму по відношенню до людей іншої національності, дітям розповідають про те, наскільки цінна життя кожної людини. Особлива увага приділяється роботі з підлітками, щоб не допустити поширення ідеології расизму і направити бурхливу енергію в позитивне русло: проводяться тематичні зльоти та фестивалі, організовуються політичні та волонтерські руху.

Пропаганда толерантності, національної єдності вже дає позитивні результати, суспільство одужує, позбавляючись від зарази расизму. Про це свідчать численні благодійні центри допомоги біженцям з України та постраждалим від бойових дій в Сирії. Згадайте приклад доктора Лізи, жінки, яка врятувала десятки людських життів, дитячих життів, але сама трагічно загинула в авіакатастрофі. Давайте ж всі ми будемо трішки терпиміше, трішки добрішим, адже без расизму наш світ стане краще. Автор: Наталя Яковлєва