Сьогодні: 22.12.2024

Що таке: розуміння і взаєморозуміння

895

пара у обривуРозуміння і нерозуміння - слова, які вбирають в себе безліч смислів. У повсякденній мові ці відтінки значення ми розрізняємо інтуїтивно, зараз же спробуємо сформулювати їх більш чітко, а на проблемі розуміння людини людиною зупинимося докладніше.

різні значення

Наприклад, в науці майже жодне визначення не має однозначного тлумачення. Ось, скажімо, особистість - одна з центральних категорій психології - має безліч інтерпретацій, і тому ми часто зустрічаємо такі формулювання, як «підходи до розуміння особистості» або просто «розуміння особистості в психології». Таким чином, перше значення слова - те чи інше тлумачення чогось, певна точка зору з якогось питання.

Також розуміння може мати й інше визначення: це розумова операція, в результаті якої людина засвоює нові знання і вбудовує їх у своє уявлення про світ. Можна говорити і про особливе психологічному методі розуміння, основоположником якого виступив німецький філософ Вільгельм Дільтей.

Він вважав, що людську психіку неможливо осягнути методами, прийнятими в природничих науках. Дільтей поклав початок окремому напрямку психології, яке так і стало називатися - розуміюча психологія.

Розуміння як здатність співпереживати іншій, здатність поставити себе на його місце - найважливіший аспект міжособистісних відносин. І, напевно, відсутність його - одна з найчастіших причин звернення до сімейних психологів. Уміння розуміти, що відчуває і думає той, з ким ми спілкуємося, в психології називається емпатією.

Я тебе розумію

параЯк чудово чути цю чарівну фразу від близької людини, будь то друг, коханий або батько. Адже розуміння у відносинах однаково важливо для всіх їх видів - дружніх, романтичних, сімейних, ділових ...

Тому особливо приємно, що емпатії можна навчитися, вірніше, розвинути в собі цю здатність. Адже, як стверджують фахівці, всі ми володіємо нею від народження, але не задіємо в повну силу. Як же це зробити?

  • Навчитися слухати. З повним розумінням і зосередженістю на проблемі співрозмовника.
  • Повторювати сказане, перш ніж почати відповідати самому. Цей простий прийом покаже людині, що, по-перше, ви дійсно його вислухали, а по-друге, ви переконаєтеся, що правильно зрозуміли його слова.
  • Думати про незнайомців. Спробуйте уявити, що відчувають або про що думають люди, які перебувають разом з вами в транспорті, в черзі, в будь-якому громадському місці.
  • Розмовляти з незнайомцями. Особливо якщо це люди, чиє життя відрізняється від вашої.
  • Прислухатися до власних відчуттів. Не вміючи розпізнавати свої емоції, неможливо зрозуміти, що відчуває інша людина.

Особливо значимі перші два пункти. Адже що таке взаєморозуміння? Це вміння слухати, а головне - чути один одного. Буде зовсім здорово, якщо, слухаючи, ви дійсно захочете поставити себе на місце мовця, дивитися на ситуацію його очима, а не своїми. І постарайтеся не давати категоричних оцінок, особливо якщо ще не дослухали до кінця.

чоловік і жінкаКрім того, потрібно не забувати, що «розуміти» і «погоджуватися» - це не синоніми. Так, людина хоче, щоб близький розумів його, але при цьому зовсім не обов'язково погоджуватися з його точкою зору. Навпаки, саме здатність прийняти існування різних поглядів на одну і ту ж ситуацію - ключ до гармонії між людьми.

Рекомендуємо: Що таке інтроспекція?

Розуміння в стосунках не досягається за один день і навіть за один тиждень. До нього веде наполеглива щоденна робота: терпіння і розуміння тісно взаємопов'язані, одне допомагає прийти до іншого і навпаки. Бажано, звичайно, щоб роботу цю здійснювали обидва партнера, але навіть якщо до розуміння буде прагнути тільки один, це вже дасть відчутні результати. Автор: Євгенія Безсонова