У нашому постійно мінливому світі є фундаментальні поняття, втратити які - значить втратити себе ... Одним з цих вічних і незмінних понять є наша совість.
Що ж це за якість душі таке, глибоке, чисте, вічне, - совістю називається? Вікіпедія каже, що це поняття означає здатність людини до морального самоконтролю; внутрішній голос, який диктує особистості, як треба і не треба робити. Це душевне якість допомагає зв'язати розум і емоції воєдино, а виражається в формі душевного переживання.
Що таке совість? Визначення, що зустрічається в офіційній літературі, кілька сухувато для такого глибокого морального явища, чи не так?
З точки зору психології
Багато відомих психологи в своїх роботах неодноразово зверталися до теми моральності. Так, Ерік Берн вважав, що існують три его-стану людини:
- Дорослий.
- Батько.
- Дитина.
Дорослий відповідає за логічне мислення і розум; Дитина - за інтерес, дослідження і розваги, а ось Батько ... Батько - це глас совісності, моральне начало людини.
Психолог Фрейд вважав, що в кожному з нас є суперего, в яке закладено совісність і его-ідеал. Перше якість розвивається завдяки вихованню батьків і включає здатність до почуття провини і самокритики.
Деякі психологи називають почуття провини вродженим інстинктом людини, деякі вважають, що моральність - це частина розуму, а хтось вважає її похідним розвитку цивілізації.
Отже, це фундаментальне поняття, цікаве і складне. Це почуття моральної відповідальності за власну поведінку і все, що відбувається в світі людей.
Значення слова «совість», яке нам пропонують різні офіційні джерела, - річ нудна. А як прояснити визначення цього абстрактного психологічного терміна простими словами?
Можна сказати, що совість є внутрішній голос, який не дозволяє нам здійснювати злі вчинки, а якщо вже так вийшло - жорстоко картає нас за це і наштовхує на думку про спокуту. Який він - цей голос? Здається, у кожного з нас він свій. У деяких людей це голос батьків, «Вдрукувати» в їх свідомість в ранньому дитинстві; у кого-то - слова кумира, який опинився на них величезний вплив; у віруючих людей це може бути Бог ...
Рекомендуємо: Що таке внутрішня мова?
Дуже цікава версія життєрадісною десятирічної дівчинки, недавно прочитала «Піноккіо». На її думку, совість - це цвіркун Джімміні, якого ти випадково проковтнув, тому він застряг у тебе в голові ... Як бачите, версій багато, присутні навіть цілком кумедні, але тільки сама людина може відповісти, що конкретно для нього означають мораль і моральність. ..
Пов'язані поняття і словосполучення
Якщо совість - це внутрішній голос, то що таке «каяття совісті»? Якщо пояснювати простою мовою, це поняття рівносильно почуття провини (не плутати з виною), відчуття того, що ти вчинив погано і від цього тобі погано.
Не слід плутати докори сумління і сором. Вони мають такі важливі відмінності:
- Сором виступає явищем публічним, в той час як почуття провини - глибоко особисте.
- Докори сумління з'являються внаслідок розвиненою моральної відповідальності, а сором - результат впливу суспільства.
- Почуття провини - це засудження свого вчинку, а сором - осуд своєї особистості.
Поняття докорів сумління розглядали в своїх роботах Фрейд, Мелані Кляйн, Еріксон і вітчизняні психологи Стефаненко і Ениколопов.
А що тоді називають «чистою совістю»? За визначенням психологів, відчуття чистої совісті виникає, коли людина впевнена у своїй повну і беззастережну безгрішності. Саме тут з'являється така проблема, як відносність моральних понять. Те, що для одного - норма, іншому не дасть спокійно спати по ночах. Дійсно, мораль - штука більш ніж складна ...
Рекомендуємо: Що значить: рефлексія?
А як це - жити по совісті, щоб душа завжди була чиста? Відповідь проста. Потрібно намагатися слідувати моральному кодексу, визнаному в тому місці, де ви проживаєте. Цинічно звучить? На жаль. Як уже згадувалося, мораль - річ дуже відносна ...
Жити по совісті - значить, дотримуватися внутрішні закони честі, кодекс, який страшно порушити, інакше зникне моральна опора під ногами і ти провалишся в беззаконня і порожнечу ...
Честь, совість і віра у кожного свої. Не існує універсального рецепту, як жити по совісті або позбутися від мук провини. Звичайно, в більшості своїй моральні закони закріплені в чинному законодавстві, але, як правило, Конституція надто вузька і обмежена. І вона, на жаль, не дає вичерпної відповіді, як вести себе в одній з тих численних складних в моральному плані ситуацій, які в надлишку підносить кожному з нас життя.
В такому випадку рада тільки один: слухати своє серце і сподіватися, що воно допоможе вам зробити правильний вибір. Автор: Ірина Шумилова