Сьогодні: 30.04.2024

Що таке світогляд

416

дівчинаЩо таке світогляд і для чого воно потрібне сучасній людині? У чому полягає сутність світогляду? Змінювалося чи протягом історії світогляд і його роль в житті людини?

У століття, коли досить натиснути кнопку і отримати відповідь на будь-яке питання, чи є необхідність заглядати всередину себе, щоб дати правильну оцінку того, що ми собою представляємо і якими очима дивимося на світ?

Світогляд особистості обумовлює її поведінку, стереотипи мислення, впливає на визначення моральних цінностей і особистісних якостей. Це бачення людиною себе в світі і сприйняття їм навколишнього світу себе. Між поняттями «філософія» і «світогляд» часто не бачать різниці. Тим часом характеристики світогляду набагато ширше.

Філософія - це установки, ідеї, які стають базою для світогляду. Формування особистості і її поведінки, визначення ідеологічних і психологічних рамок діяльності людей, вибудовування критеріїв для взаємин зі світом - це функції світогляду.

Що і як впливає на процес формування

Система тісно пов'язаних між собою цінностей, емоцій, ідеалів і дій формує цілісну особистість. Саме тому поняття світогляду займало вчені уми з давніх часів. Світогляд людини формується із загальноприйнятих в його колі норм і уявлень про життя і світ, про людей і природу, про науку і культуру.

Можна виділити шляхи формування світогляду, тобто кілька кіл впливу:

  • В першу чергу це сім'я - саме тут людина отримує перше визначення того, хто він і який світ навколо.
  • Другим шаром впливу є найближче оточення - друзі і люди, що мають авторитет, з якими відбувається безпосереднє спілкування.
  • Третій шар - авторитети, з якими немає безпосереднього спілкування, але думка і погляди яких людина може дізнаватися через книги, ЗМІ і т.д.
  • До четвертого шару впливу можна віднести спільні ідеологічні норми і принципи, які існують в його державі або прийняті в світі в цілому.

родинаМи бачимо, що формування світогляду відбувається під впливом великої кількості чинників. Кожен із зазначених верств працює на визначення і вироблення якостей особистості, на формування його поглядів, ідеалів, на його емоційний рівень, створює стереотипи, встановлює внутрішні правила і вимоги - «годинник», за якими людина живе все життя.

Особливо важливим у формуванні світоглядної позиції особистості є період дитинства і юнацтва. У той час, коли авторитет батьків і дорослих великий і є беззаперечним, необхідно не тільки прищеплювати дитині побутові навички, а й обов'язково пояснювати, «що таке добре і що таке погано».

Якщо дитина з дитинства занурений в певну світоглядну середу, то і надалі він буде шукати оточення, де люди живуть за такими ж критеріями. Якщо ж з дитинства не закладені чіткі світоглядні принципи, в підлітковому віці дитина не зможе приймати правильні і безпечні рішення, давати адекватну оцінку людям і подіям.

дівчинаПідлітки з великою недовірою ставляться до світу дорослих і часто самостверджуються через заперечення тих цінностей, які їм нав'язують. Тобто якщо найближче оточення не сформували в особистості стійких принципів, то вплинути на його світоглядну позицію може будь-який авторитетний лідер тієї соціальної групи, в якій людина опинилася. Саме тому люди потрапляють до сект чи інші радикальні групи.

Рекомендуємо: Ідеалізація - це

Як же захистити себе і близьких, що необхідно знати? В першу чергу давайте розберемося, з чого ж складається світогляд і які його компоненти найбільш уразливі для стороннього негативного впливу.

Компоненти світогляду, які надають найбільший вплив на формування особистості:

  • Знання, отримані особистістю.
  • Емоції, тобто реакції людей на певні події або середу.
  • Правила, які люди застосовують в життя.
  • Вчинки і дії.

хлопець з дівчиноюЗнання особистість отримує через спілкування і через читання. Це два важливих джерела інформації, які в свою чергу породжують емоційні реакції на навколишній світ і ті правила життя, які особистість приймає і відповідно до яких здійснює певні дії.

Таким чином, в основі всього лежить знання або інформація. Люди беруть і реагують на різну інформацію по-різному. Якщо людину помістити в середу, де буде однотипна негативна інформація, людина зміниться, зміниться його поведінку і емоції, він стане більш агресивним, озлобленим. Якщо ж людина буде отримувати позитивну інформацію - він перетвориться в кращу сторону. Подумайте, яку інформацію отримуєте ви і який ваш коло спілкування.

Казка - брехня, та ...

В ході розвитку людства сформувалося кілька типів світогляду, які прийнято пов'язувати саме з історичними епохами. Такий підхід не є абсолютно вірним, оскільки в наш час можна виявити всі три типи і навіть їх комбінації.

Розглядаючи історичні типи світогляду, ми знайдемо відмінності компонентів, складових їх.

дівчина в хмарахПерший тип - міфологічний. Знання, які отримує людина, що володіє міфологічним світоглядом, передані усно і спрямовані на отримання ним обмеженою і спотвореної картини світу. Міфологічна свідомість відводить діяльності людини другорядне значення.

Головні питання в житті людей вирішують боги або їх земні представники. При цьому емоції і вчинки людей по відношенню до світу чітко регламентовані - адже все в руках богів. З такого ж постулату виходять правила поведінки і дії самої людини.

Рекомендуємо: Життєвий шлях людини

У наш час типовим прикладом міфологічної свідомості можна вважати релігійні секти. У них людина і вся його діяльність повністю підпорядковується лідеру, який проголошує себе «богом» і встановлює норми і правила поведінки, регулює емоції своїх послідовників і нав'язує їм свої знання про світ.

Другий тип - релігійний. На відміну від першого типу, знання містяться в релігійних книгах, тому створюється видимість того, що людина сама знайшов ці знання в процесі читання. Таким чином підвищується їх цінність. Крім того, в релігійному світогляді чітко відділений світ земний від світу духу.

Правила і норми хоча і менш жорсткі, але ґрунтуються на авторитеті релігійних лідерів. Адепти релігійного світогляду живуть заради отримання якихось благ не в земному світі, а в сакральному, світі, який буде після смерті. Даний тип світогляду присутній в будь-якій релігійній конфесії.

дівчина в човніТретій тип - філософський або науковий. Людина сама шукає і знаходить знання, має можливість аналізувати і перевіряти їх на практиці. На основі отриманих знань про світ він формує свою картину світу і уявлення про людину. Норми поведінки такої людини засновані на принципах гуманізму. Його емоції і дії підпорядковані його знань про те, що добре для світу і людства.

На жаль, третій тип зустрічається рідше, ніж релігійне або міфологічне свідомість. Адже заявити про свою індивідуальність і шукати свій шлях у світі набагато складніше.

Рекомендуємо: Життєва психологія

Основні типи світогляду з точки зору того, які знання покладені в його основу: житейська (ґрунтується на побутових знаннях), релігійне (отримано з релігійної літератури), наукове (Ця інформація базується на вивченні теорії і дослідах) і гуманістичне (Ця інформація базується на цінності людини).

Криза - що робити

Ми бачимо, наскільки важливо, щоб питання, що таке світогляд і яка роль світогляду в житті людини, не залишалася лише темою для наукових дискусій. У діяльності людей саме світогляд стає фундаментом і точкою опори.

статуяПри руйнуванні системи цінностей в житті людини може статися світоглядну кризу. Він може бути короткий або довготривалий, найчастіше трапляється у віці 40-44 років. Такі періоди характеризуються, як правило, зміною світогляду особистості або серйозної його коригуванням.

Головне - не панікуйте. Криза - це можливість переглянути те, до чого не доходили руки довгі роки, зайнятися тим, за що ви не наважувалися взятися і відкладали на потім. Шукайте те, що вам до душі, міняйте те, що вам не подобається, що обтяжує.

Рекомендуємо: Вікові кризи

Змініть коло спілкування, знайдіть тих, кого об'єднують з вами спільні інтереси. Захистіть себе від будь-якої негативної інформації і вічно незадоволених людей - адже ми з вами прийшли до висновку про те, що саме інформація є основою нашої світоглядної системи.

Однак якщо криза виявилася глибокий і ви не можете самостійно впоратися зі стійким станом, не соромтеся звертатися за допомогою, навіть якщо раніше ніколи цього не робили. Прозріти по відношенню до самого себе - ось що найважливіше в житті. І тоді все стане на свої місця. Автор: Руслана Капланова