Сьогодні: 07.05.2024

Що таке життєві цінності людини

429

закоханіЧи цікавилися ви коли-небудь питанням, що для вас головне в житті? Кожен з нас, відповідаючи на нього, буде називати особисті бажання і потреби. Для одних головною метою є кар'єра, для інших - влада і положення в суспільстві, для третіх може вирішити все сім'я. І це цілком зрозуміло, адже у кожного свої життєві пріоритети.

Однак нас, скоріше, цікавить, з чим пов'язаний цей вибір і чим керується індивід при досягненні поставлених цілей. Давайте ж разом розбиратися, що таке життєві цінності людини і як вони формуються.

Коротко про головне: поняття і типи

Говорячи про те, що означає термін «життєві цінності», варто розглянути індивідуальну для кожної людини шкалу, за допомогою якої він оцінює своє життя і вибирає подальший напрямок свого шляху. На різних етапах розвитку і формування соціуму така шкала заходів і оцінок зазнавала змін. Але в усі часи в ній були присутні певні параметри, які залишаються актуальними досі і є, так би мовити, постійними величинами.

Система цінностей людини складається з абсолютних індивідуальних чинників, які мають вагоме значення у світогляді людини і є основними орієнтирами в його діяльності. І ті напрямки, які будуть співпадати з життєвими принципами людини, стануть для нього пріоритетними. Решта ж виявляться другорядними.

Цікавлячись, якими бувають життєві цінності і що це таке в цілому, не варто забувати про те, що дане поняття є комплексним. Як правило, складається сформована система цінностей зрілої людини з трьох основних «інгредієнтів». І це:

  • Загальнолюдські цінності, обумовлені існуючими в свідомості людини поняттями про те, що може бути важливим, а що - не вартим уваги (другорядним).
  • Культурні, що формуються на підставі загальноприйнятих норм про те, що таке «добре» і що таке «погано», а також особливостей культурного розвитку і середовища виховання.
  • Індивідуальні (або особистісні) цінності - це індивідуальні особливості світогляду, які є суто суб'єктивними для кожної окремої людини.

дівчина з книгоюМожна помітити, що насправді життєвих цінностей існує величезна безліч. При цьому всі вони можуть ділитися на різні види цінностей і групи, в основі яких лежатиме класифікація за конкретною ознакою.

Так, наприклад, всі відомі цінності поділяються на дві великі групи, в залежності від того, який їхній характер: матеріальні і духовні цінності. Люди, які вважають головною першу групу - це ті, для кого пріоритетними різні матеріальні блага, то, ніж можна володіти (машини, квартири, коштовності, одяг і т.д.). Другу групу ставлять в основу люди, для яких більш значущими є духовні поняття і людські якості, такі як милосердя, мудрість, свобода, знання, любов і інші.

класифікації психологів

Запропонована колись Мюнстербергом класифікація цінностей дозволяє в психології розділити пріоритети людей на два типи:

  • Життєві, до яких можна віднести почуття людини: любов, щастя, радість та ін.
  • Культурні цінності і норми, які об'єднують не тільки матеріальні, але й духовні блага, які мають величезне значення в культурі.

У той же час існує ще одна класифікація пріоритетних життєвих понять, в якій за основу були взяті сфери реалізації тих чи інших структур, а також ступінь їх духовності. Таким чином, виділити можна такі цінності людини:

  • Вітальні - це людське життя і її якість, здоров'я, безпека екологічна і фізична.
  • Економічні - сприятливі умови для розвитку бізнесу, оптимальне середовище для виробництва і просування продукції, однакові права для виробників.
  • Соціальні цінності - положення в суспільстві, сім'я і діти, благополуччя, рівність статей, індивідуальна незалежність, працьовитість, терпіння, кар'єра.
  • Політичні - світ, патріотизм, можливість вираження громадянської позиції, незалежність.
  • Моральні цінності - любов, справедливість, доброта, взаємоповага, допомога, вихованість, честь, відданість, турбота.
  • Релігійні - віра в Бога і порятунок, Біблія, благодать.
  • Естетичні цінності - внутрішній баланс, краса, відчуття прекрасного, стиль.
  • Моральні цінності - сенс життя, совість, чесність, відповідальність, рішучість, борг.

дівчинаПри тому, що людські цінності поділяються лише на дві основні групи, все люди діляться на три типи. Основним критерієм для такої класифікації людей є те, що вважає за краще та чи інша людина. Тобто існують люди-матеріалісти, які цікавляться виключно речовими і матеріальними благами (речі, машини, будинки, квартири та інші товари).

Рекомендуємо: Що таке душа людини?

Духовні, наступний тип людей, - це ті, хто віддає перевагу поняттям і якостям нематеріального характеру. А є ще один тип - духовні матеріалісти. До них можна віднести індивідуумів, основні вектори розвитку яких спрямовані одночасно і до матеріальних, і до духовних цінностей.

Поняття «цінності» для всіх людей на планеті має різне наповнення, але в той же час вони пов'язані з певними явищами з одних і тих же сфер життєдіяльності. Система цінностей буде уособлювати собою лише індивідуальну послідовність пріоритетів.

Умовна шкала життєвих пріоритетів

Вродинаиделяют основні, вічні цінності, завдяки яким сформувалася загальна система цінностей для всіх людей на планеті. це:

1. Здоров'я. Мабуть, даний пункт для багатьох стане основним фактором, оцінюваним дуже високо. У свою чергу здоров'я можна віднести як до категорії духовного і фізичного благополуччя, так і до категорії соціальні цінностей. Це пояснюється тим, що для багатьох з нас різні кризи, невдачі і несприятливі ситуації є вагомим показником для оцінки стану здоров'я.

Рекомендуємо: Хто такий егоцентричний чоловік?

2. Сім'я. Це одна з головних цінностей у житті людини. Незважаючи на те що існують і ті, хто відмовляється від створення сім'ї або народження дитини, а також незважаючи на пропаганду одностатевих шлюбів, турбота про близьких залишається основним напрямком діяльності багатьох людей на планеті.

Що таке сімейні цінності? Це поняття, яке не може існувати окремо від сім'ї, тому як під ним маються на увазі різні правила, ідеали, реліквії і спогади, які накопичуються роками і передаються з покоління в покоління. І тут можна привести масу прикладів з життя.

дівчинаНаприклад, старі фото і розповіді предків, естетичні норми, правила поведінки, уявлення про відносини в родині, традиції і багато іншого. Тобто сімейні (або традиційні сімейні) цінності являють собою сукупність уявлень кожного члена сім'ї про згуртованому загальними інтересами співтоваристві, в якому кожен здатний впливати на вибір життєвих цілей і орієнтирів, а також способів самореалізації та організації майбутнього.

3. Успіх в різних сферах життєдіяльності і в житті в цілому. З розвитком культурного товариства все більш пріоритетними стають престижну освіту, висока посада і пристойний заробіток, загальне визнання і положення в суспільстві. У зв'язку з цим успіх і перспективна самореалізація - це ті цінності в житті, які знаходяться в пошані у більшої частини населення.

Рекомендуємо: Життєвий шлях: поняття в психології

4. Час. Багато хто вважає час безцінним ресурсом, який можна купити, продати або обміняти. І ті мають значення духовні структури, які накопичуються з плином часу, часто формують цінності сім'ї, досвід та спогади.

5. Фінанси (гроші). Це дуже важливий пункт, який високо оцінює кожен другий чоловік, що зовсім не дивно, з огляду на економічну ситуацію в світі. Гроші для багатьох - це засіб успішного, щасливого існування, повноцінного розвитку.

6. Відпочинок і можливість подорожувати. Тож не дивно, що багато хто з нас вважають для себе даний пункт пріоритетним, адже можливість відпочивати і подорожувати не тільки приносить безцінний досвід, нові знання і емоційну розрядку, але і робить внесок в скриньку сімейних цінностей.

дівчина у обривуВсі перераховані вище пункти представляють базові цінності. Крім них є й інші, які є не менш поширеними в сучасному суспільстві: це творчість, найближче оточення (друзі і родичі), духовний розвиток, свобода, авторитетність, спілкування і т.д.

Говорячи про життєві цінності, потрібно розуміти, що вони є «внутрішнім маяком», до якого повинен привести нас кожен наступний крок і вчинок. І якщо реальність не відповідає внутрішньої моделі вашого світу, це може виражатися в періодично виникаючі проблеми, стресових ситуаціях і погіршення стану здоров'я. Коли ви поставите перед собою конкретну мету і правильно визначте пріоритети, то зможете набути впевненості в собі і станете успішним, а головне - щасливою людиною. Автор: Олена Суворова