Сьогодні: 22.12.2024

Що вивчає етологія людини

542

чоловікЕтологія (від грецького ήθος - «характер», «вдача») займається вивченням поведінки в природному середовищі. Це досить молода дисципліна, коріння якої лежать в зоології, біології, фізіології, генетики, порівняльної психології.

Спочатку виникла етологія тварин, а потім на її базі сформувалася і етологія людини. Різниця в часі між появами цих двох розділів невелика - всього близько 30 років. Етології розглядають поведінку людей як співвідношення соціальних і біологічних аспектів, а тому етологія людини тісно пов'язана не тільки з природними, а й з гуманітарними науками.

Початок етології: тварини

Етологія тварин заявила про себе голосами двох зоологів - Конрада Лоренца і Ніколаса Тінбергена. Заслуга Лоренца - фізіологічна гіпотеза поведінки, яка пояснювала спонтанність і цільову обумовленість поведінки тварин. Лоренц говорив, що поведінка особи стимулює внутрішня мотивація, в той час як до нього панувало уявлення про те, що ключовими є саме зовнішні впливи, а всі вчинки тварини - це не що інше, як поєднання умовних і безумовних рефлексів.

Тинберген запропонував концепцію чотирьох питань, яка, при всій своїй зовнішній простоті, дозволяє дати повний аналіз поведінкового акту тварини. Аналіз цей можна вважати вдалим, якщо дослідник розкрив наступні чотири положення.

  • Як окреме поведінковий дію співвідноситься зі здатністю організму пристосовуватися до середовища?
  • Що запускає і регулює поведінковий акт?
  • Які зміни поведінку зазнає в процесі індивідуального розвитку (онтогенезу)?
  • Як виникали і змінювалися поведінкові акти в процесі історичного розвитку (філогенезу)?

ведмедіЦі чотири питання Тінбергена вважаються не тільки лаконічною теоретичною основою етології на сучасному етапі, а й точками опори для досліджень у всіх науках про поведінку.

Природне спостереження як головний метод дослідження - одне з найважливіших відмінностей етології від біхевіоризму. Прихильники цього напрямку, як відомо, також займалися питаннями поведінки, але вивчали його в лабораторіях.

Вивчення особи без відриву її від природного місця існування дозволяє етологам проаналізувати найрізноманітніші функціональні стану тваринного: неспання і сон, спокій і рух, атака і оборона, харчування, спілкування з собі подібними ...

Таке спостереження постачає етологов багатим матеріалом про співвідношення спадкового та набутого в поведінці. Наприклад, можна простежити загальні прояви інстинкту у представників одного виду і індивідуальні їх модифікації, які демонструють особини при взаємодії із зовнішнім середовищем.

Розвиток етології: люди

Етологія людини стала вважатися повноправною науковою областю зовсім недавно - приблизно в 60-і роки минулого століття (а в нашій країні ще пізніше). Вона спростовує поширене уявлення про те, що в поведінковому аспекті при народженні особистість являє собою «чистий аркуш» і їй всьому доводиться вчитися.

дівчинаЕтологія людини доводить, що існують особливі генетичні програми, властиві нам як біологічного виду. Вони і визначають фундаментальні особливості поведінки, в тому числі і найскладніших його видів, що мають безпосереднє відношення до культурних традицій. Було встановлено, що таке вроджене визначення, початкове «програмування» найбільше стосується сприйняття, мотивації та невербальної комунікації.

Рекомендуємо: Безумовний рефлекс

На невербальної комунікації слід зупинитися трохи докладніше. В етології тварин розглядають так звані релізери - ключові стимули поведінки, які виконують функції, пов'язані зі спілкуванням, громадським поведінкою. Це запахи, звуки, особливості забарвлення і специфічні руху (наприклад, шлюбні танці) - все, що допомагає звірам, птахам і комахам розуміти один одного.

Саме етологічне вивчення таких сигналів у представників тваринного світу стало потужним поштовхом до дослідження невербальної комунікації людини. В ході цих досліджень, наприклад, було виявлено, що вся людська міміка є вроджені руху.

Велике значення етології і в вивченні вродженого вербальної поведінки: ця наука надає великий матеріал, що стосується розрізнення фонем (мінімальних звукових одиниць, які допомагають відрізняти одне слово від іншого) і здатності створювати метафори.

Розділи і напрями досліджень

Етологія людини розгалужується на безліч напрямків: мистецтва і естетики, агресії, молодіжних субкультур, когнітивна етологія ...

дівчинаДуже цікава етологія міста. Саме місто зараз став природним місцем існування для людей, а етологія, як ми пам'ятаємо, її і вивчає. Однак в той же час ми стикаємося з протиріччям: організм людини формувався в умовах, зовсім не схожих на простір сучасного мегаполісу, а значить, основні етологічні потреби людей залишаються недостатньо задоволеними.

Рекомендуємо: Що таке пантоміма?

Про які саме потреби йде мова? Перш за все про потребу близькості з природою, спокою і особистого простору. Це, здавалося б, можна цілком спокійно перетерпіти, однак, як з'ясувалося, незадоволення цих потреб безпосередньо впливає на агресивність (а отже, і рівень злочинності), ускладнює соціалізацію і міжособистісне спілкування. Етологичеськие дослідження вносять великий вклад в планування міського простору.

Слідуючи рекомендаціям вчених, архітектори намагаються розробляти міське середовище з урахуванням не тільки естетики і функціональності, але і поведінкових потреб. Так, наприклад, доведено, що чим менше в будинку поверхів і чим більше навколо нього рослин, тим менше мешканці будинку схильні до конфліктів і агресивної поведінки.

дівчинаОкремо розглядаються різні групи людей і взаємовідносини між ними: чоловіками і жінками, дітьми і батьками. Звичайно ж, беруться до уваги такі фактори групової поведінки, як групова ідентичність (відчуття приналежності до певної групи), ієрархія і лідерство в групі, групові норми.

Рекомендуємо: Темперамент - це

Так, завдяки аналізу цих проблем були зроблені висновки про те, що мотивація слідувати нормам групи і протистояти тим, хто такі норми порушує, - вроджена. Такі висновки проливають світло на питання співіснування культур і частково пояснюють, чому воно пов'язане з такими складнощами.

До речі, багату поживу для роздумів в аспекті перетину культур етологам дають діти. У них набагато яскравіше, ніж у дорослих, виявляються універсальні, крос-культурні особливості поведінки. З віком же людина все більше підпадає під вплив конкретної соціокультурної спільності, і ці загальні риси тьмяніють. Автор: Євгенія Безсонова