Старіння - одна з ключових проблем людства, яка поки що не вирішена. Її аналізують, намагаються згладити або полегшити процес старіння різні галузі людського знання: медицина, психологія і соціологія. Область психології, яка точково займається питаннями, пов'язаними з літніми людьми, - геронтопсихолога.
Слово «геронтопсихолога» походить від з'єднання слів geron (з грецької - «старець») і «психологія», що відбувається в свою чергу від psyche і logos, тобто дослівно - «вчення про душу». Ця дисципліна вивчає процес старіння і пов'язаний з ним ефект - когнітивні й емоційні зміни.
Основи геронтопсихології заклала вікова психологія. Тісний зв'язок з іншими науками, такими як соціальна і загальна психологія, а також геронтологія, дозволяє робити висновки з сукупності даних про найефективніші шляхи запобігання негативних наслідків старіння.
Цілі і проблеми
Вивчення проблем старіння почалося ще в 20-м столітті, і важливість досліджень в цій області збільшується з кожним днем. Тривалість життя в розвинених країнах зростає, а разом з тим зростає і чисельність літніх людей. Постає необхідність не просто підтримувати фізичне здоров'я людини, але і знизити ризик погіршення його якості життя.
З 60 років наступає період старіння. У ньому виділяють три стадії - літній, старечий вік і стать довгожителів. Проблеми геронтопсихології, на яких зосереджені дослідники в цій області, походять від змін в двох площинах існування людини:
- Фізичної - слабкість, проблеми зі сном, слухом, зором, пам'яттю і т.д.
- Особистісної - зміна звичного характеру діяльності, ставлення оточуючих, ціннісних орієнтирів.
Однією з головних цілей, які геронтопсихолога ставить перед собою, є допомога в продовженні повноцінної і активного життя в літньому віці. Крім того, важливе завдання - встановити, які психологічні умови призводять до довголіття, а також дослідити ряд специфічних проблем, з якими стикається людина, старіючи. Наведемо деякі характерні особливості похилого віку:
- Вихід на пенсію.
- Велика кількість вільного часу.
- Звуження кола спілкування.
- Самотність або розгубленість.
- Близькість смерті.
- Труднощі в догляді за собою.
- Смерть близьких і друзів.
Мотивація, смисли і мрії - то, що потрібно будь-якій людині і що необхідно часом особливо літнім людям, щоб зберегти бадьорість духу і здоров'я, нерідко губляться в старості. Геронтопсихологія працює над цими проблемами, щоб відкрити потенціал людини в літньому віці.
Ухвалення і творчість
На жаль, щодо старості сформовані згубні стереотипи, які завдають шкоди не тільки літнім людям, а й суспільству в цілому. У старості процеси розвитку і творчої активності індивіда тривають, і завдання суспільства - позбавити старість стигми. Вивчає старіння легко виявить, що, незважаючи на зниження активності, людина і в віці за 60 років здатний на відкриття, захоплення, активну і творчу життя.
Можна постулювати, що старість - це не регрес, а безцінний відрізок життя, в якому людині надані всі можливості для переосмислення досвіду і розуміння прожитого в цілісності. Для літньої людини життєво необхідно мати діяльність, яка його захоплює крім роботи. Це знизить стрес і дозволить після відходу з роботи бути при ділі і не відчувати порожнечі, при цьому реалізовуючи свій потенціал.
Рекомендуємо: Аггравация - це
Через підвищену вірогідність іпохондрії в старості, копання в собі і пошуку хвороб літній людині доведеться навчитися контролювати свою увагу. Корисно прилучення його до різних форм соціальної активності, взаємодія з людьми його віку або поглядів - благодійність, релігія, об'єднання в спільноти за інтересами.
Психологи підкреслюють: навряд чи вийде бути щасливим в старості, якщо до неї не підготуватися. І морально, і продумавши можливі результати майбутнього. Необхідно вибрати собі відповідну альтернативну роботі форму активності і збагатити життя задовго до старості. Передбачити можливість того, що ми можемо втратити й бадьорості, і свободи, а значить, потрібно підготувати оточення, в якому можна буде гідно жити, навіть будучи прикутим до ліжка.
Реальність і міфи
Хоча загальні вікові фізичні зміни невідворотні, дослідження, проведені серед літніх людей в США, говорять про те, що поширеність психічних розладів серед них нижче в порівнянні з іншими групами. До того ж люди похилого віку частіше відгукуються про своє життя з найбільшою задоволеністю.
Кожна літня людина індивідуальна. А негативні аспекти в характері людей похилого віку найчастіше з'являються тільки від патологічних змін, психічних хвороб, тому стереотипи про старість висмоктані з пальця. Сама старість якщо і змінює характер людини, то частіше в бік мудрості, доброти, спокою і прагнення до споглядання.
Люди похилого віку добре справляються і зі складними формами активності, хоча можуть витрачати більше часу на засвоєння нової інформації та її збереження, ніж молоді. Зміни в психічних процесах, властиві процесу старіння:
- Широке поширення легкого або помірного порушення слуху.
- Проблеми зі швидкістю читання, пошуком об'єктів в старості.
- Уповільнені реакції на стимули.
- Найбільших втрат вік завдає лише короткочасної, а не довгострокової пам'яті.
- На творчі здібності старіння не впливає.
Психологічні проблеми, пов'язані зі старінням, виражені у людей до 80 років і після по-різному. У багатьох випадках розвиток захворювань залежить від рівня освіти, способу життя, а також від кількості та якості соціальних взаємодій літньої людини.
Рекомендуємо: Що таке аменция?
Щодо психіки і когнітивної діяльності виділяють ряд захворювань, найбільш сильно позначаються на якості життя:
- Деменція - погіршення інтелектуальних здібностей. Вона охоплює 5-7% людей старше 65 років і 30% тих, кому за 85. Часто супроводжується депресіями, тривогою і параноєю.
- Тривожні розлади - ще один можливий супутник старіння. Від нього страждають 6% літніх людей.
- Сексуальна дисфункція, труднощі зі сном у половини тих, хто старше 80 років.
- Від іпохондрії страждають 15% літніх людей.
- Хвороба Альцгеймера - прогресуюче захворювання, що характеризується розладом пам'яті і порушеннями інших психічних функцій.
У літніх людей дійсно відбуваються зміни в мозку. Ряд чинників сприяє тому, що в старості гірше виходить вирішувати складні завдання, концентрувати довго увагу, навчатися інтенсивно і запам'ятовувати швидко і багато.
Але з іншого боку, якщо дати літній людині достатньо часу, то його результати не будуть сильно відрізнятися від тих, що показує молоде покоління, а може, будуть і краще. Справа в тому, що вік грає тут ключову роль, так як в тих областях, де ці люди спеціалізувалися, у них є знання і досвід, якого молодикам ще набиратися і набиратися.
Рекомендуємо: Причини і типи амнезії
Крім цього, коли літнім людям потрібно вирішити складне завдання, активуються додаткові ділянки мозку. А це в свою чергу означає, що можна не тільки уникнути зниження розумових здібностей в старості, а й розвиватися далі.
Необхідна і достатня для повноцінного життя
Геронтопсихологія, завдяки своїм дослідженням, висуває ряд факторів, які допомагають подолати когнітивні зміни. Переймаючись питанням, чому деякі люди в старості страждають недоумством і порушеннями в роботі мозку, інші ж - ні, слід звернутися до поняття резерву.
Якщо є когнітивний резерв, то мозок буде працювати ефективно навіть тоді, коли деякі його області працюють гірше. У кого-то цей резерв більше, у когось менше. Від чого він залежить:
- Генетика.
- Освіта.
- Рід діяльності.
- Спосіб життя.
- Дозвілля.
Якщо перераховані фактори сприятливі протягом тривалого відрізка часу, то мозок навіть при значних пошкодженнях буде здатний адаптуватися. Якщо ж ні, то почнеться патологічний процес. Сприятливими для літніх людей вважаються наступні умови:
- Контроль факторів ризику (підтримання здорового ваги, тиску, рівня цукру і холестерину).
- Регулярні фізичні вправи.
- Збалансований здоровий раціон, який включає овочі та фрукти.
- Активна, інтелектуально-стимулююча діяльність.
- Соціальні зв'язку - друзі, родина, спільноти.
У дослідженнях особливе значення було відведено інтелектуальної діяльності, яка здатна стати профілактикою деменції, примножити і зберегти інтелектуальний рівень літньої людини.
Останнім часом все частіше публікуються результати досліджень, присвячених аеробного активності літніх людей і її впливу на когнітивні функції. Результати останніх доводять зв'язок фізичних вправ і поліпшення епізодичній пам'яті, швидкості обробки даних і рішення задач.
Рекомендуємо: Значення поняття аскетизм
Усвідомлення того, що на старості життя не закінчується, а при певних зусиллях людини триває і при цьому може бути насиченою і приємною, дозволяє позбутися від страху. Необхідно готуватися до старості, її потрібно приймати, як і непереможну поки смерть.
Наш організм чудово адаптується до нових умов: фізичні навантаження, інтелектуальні головоломки, творчість, спілкування, подорожі і нові враження - ось, що повинно нас чекати в старості, і більшість з нас в силах втілити це в життя. Автор: Катерина Волкова