Довгий час в психологічній науці більшість досліджень, трактатів і теорій було присвячено дитячому розвитку. Про це може свідчити практично будь-яка вікова періодизація, де період від народження до 18 років досить докладно вивчався і був детально проаналізований, тоді як молодості, а вже тим більше зрілості і старості не приділялося належної уваги.
Проте в 20-х роках ХХ століття Н.А. Рибников ввів таке поняття, як «акмеології», назвавши її наукою про розвиток дорослих, зрілих людей. В кінці 60-х Б.Г. Ананьїв, досліджуючи життєві періоди людини, включив цю науку в один ряд з педіатрії та геронтології (наукою про старість). Однак тільки в кінці 90-х років був утворений перший інститут акмеології.
Чим же сьогодні займається акмеологія? Отже, з давньогрецького «акме» перекладається як «вершина». Таким чином, акмеологія - це сучасна наука, що вивчає механізми того, як людина досягає найвищої точки в своєму розвитку (тут мається на увазі і професійне, і особистісний розвиток).
Основні принципи, завдання та області застосування
Акмеология як наука в основному вивчає період зрілості. Що це означає? Даний період починається умовно з 30 років і завершується в 50-55 - виходить, що він припадає на той час, коли людина максимально активно працює і проявляє себе в суспільстві.
І хоча сьогодні багато хто починає свій професійний шлях набагато раніше - в 20 і в 24 роки, але, тим не менше, як стверджують психологи, найбільш активний період саморозвитку людини починається саме з 30 років.
Розглядати дану науку необхідно системно, як цілісну структуру, яка об'єднує в собі багато знання. Більш того, важливо розуміти, що акмеологія на даний момент вивчає досить широкий спектр питань:
- Як реалізують свій творчий потенціал, свої творчі здібності дорослі, зрілі люди, для того щоб досягти висот у професійній майстерності (потрібно сказати, що більше половини зрілих людей сьогодні недостатньо використовують або взагалі не використовують свій творчий потенціал, який міг би їм допомогти в достатній мірі реалізувати себе).
- Що може перешкоджати або, навпаки, сприяти досягненню висот у власному професійному та особистісному розвитку.
- Яким чином і чому людина навчається, щоб досягти висот в професіоналізмі (як вчиться, на що робить упор, чому приділяє найбільшу увагу, що йому важливо знати і вміти, щоб досягти висот).
- Як впливає на досягнення акме здатність людини до самоосвіти, а також уміння себе організовувати, бути дисциплінованим і цілеспрямованим.
- Як людина адаптується під постійні зміни зовнішнього середовища (розвиток науки, культури, мистецтва, розвиток компанії, в якій він працює), а також під зміни внутрішніх інтересів, особистісний ріст і отримання нових знань.
Дана наука об'єднує чимало різноманітних тем і питань, на які до сих пір немає однозначних відповідей. Це дозволяє акмеології постійно розвиватися і вдосконалюватися, адже разом з розвитком суспільства, людей, зміною поколінь повинна змінюватися і наука.
Основні завдання акмеології на даний момент пов'язані з наступними аспектами:
1. Комплексне, різнобічне дослідження людини, що знаходиться на етапі дорослості. Тут розглядаються особливості розвитку, динаміки і змін у фізичному, психологічному, особистісному і професійному розвитку. Також до завдань даної науки входить розуміння того, як проходив розвиток людини на попередніх етапах (в дитинстві, молодості).
Рекомендуємо: Що таке акцентуація в психології?
2. Розуміння того, як повинен розвиватися людина на попередніх етапах розвитку, щоб досягти певних вершин в зрілості. Вивчення того, як впливають макросередовище і мікросередовище (держава, сім'я, природа) на здатність людини досягати професійних і особистісних висот.
3. Дослідження того, як людина опановує професію, як стає майстром у своїй справі і досягає вершини у власному професійному розвитку. Які чинники впливають на це позитивно, а які - гальмують цей процес.
4. Крім того, створення таких методів та інструментів, які дозволять оцінювати рівень професіоналізму в різних сферах і у різних людей. На даний момент таких методів практично немає, так як сам термін «професіоналізм» буде в кожній сфері і галузі діяльності мати своє значення.
напрямки науки
Акмеология на даний момент включає в себе достатню кількість суміжних наук, які детально досліджують ті чи інші особливості дорослого життя, а також питання самореалізації зрілих людей. Так, сьогодні досить серйозно розвивається педагогічна акмеологія.
Спеціаліст, який вивчає даний напрямок, досліджує професіоналізм педагогів, особливості становлення педагогів і то, як вони досягають вершин у своїй професії, а також етапи, через які проходить педагог на шляху до акме.
У тому ж ключі розвиваються такі напрямки акмеології:
- Військова.
- Медична.
- Соціальна.
Всі вони досліджують те, як в рамках даної професії (або в разі соціальної - в рамках соціуму) відбувається становлення майстра. Через які етапи і віхи проходить людина, і що буде в кожній сфері справжньою вершиною професійного та особистісного розвитку.
У наші дні у зв'язку з активним розвитком комерційних підприємств і появою великого попиту на управлінців і топ-менеджерів стала розвиватися управлінська акмеологія. Вона вивчає специфіку становлення людини не просто як професіонала і майстри своєї справи, а й як керівника, здатного направляти діяльність компанії і колективу.
Рекомендуємо: Абстрактне мислення - це
Окремо питаннями творчості, його розвитку та впливу на професійне становлення людини займається креативна акмеології. Вона детально досліджує творче мислення дорослої людини, а також методи його розвитку та активізації в рамках постійно розвивається.
На даний момент наймолодшим і активно розвиваються напрямком є синергетична акмеологія. Вона об'єднує в собі і соціологію, і самі передові дослідження, що стосуються зрілого віку, творчих здібностей і досягнень у професійному плані.
Потрібно сказати, що науці доводиться серйозно змінювати свої підходи, методи та інші аспекти разом із змінним світом і тими вимогами, які пред'являються до сучасного працівника. Тому синергетична акмеологія намагається звертати увагу саме на ці зміни в макросоциуме - на рівні держави, світових тенденцій і так далі.
Звичайно, є безліч інших напрямків, які теж досить активно розвиваються на даний момент:
- Корекційна - досліджує проблеми, пов'язані з досягненням «вершин» у людей з проблемами в розвитку (фізичні, особистісні, психічні). Як і за рахунок чого вони здатні досягти своїх особистих висот.
- Етнічна - досліджує особливості професійного становлення зрілих людей в залежності від приналежності до того чи іншого етносу. Як впливають національні і культурні особливості на розвиток людини.
- Акмеология освіти - досліджує те, якими мають бути освіту та освітні системи, щоб людина могла ефективно досягати вершин.
Крім того, виділяються фундаментальна і прикладна наука. Фундаментальна є більшим і серйозним напрямом, в ній людина розглядається як система - більш того, вона консолідує знання не тільки по психології і соціології, а й по фізіології, педагогіки, філософії і навіть математики. Прикладна акмеологія вивчає конкретну людину, його успіхи, досягнення і те, що сприяє або, навпаки, гальмує його професійне і особистісне становлення.
Рекомендуємо: Асоціативна психологія
Практично будь-яка наука робить свій, вельми серйозний внесок в розвиток людства. На сьогоднішній день акмеології дозволяє краще пізнати дорослого, зрілої людини, його проблеми, і головне - досягнення. Вивчення даної науки дозволяє значимо розширити своє уявлення про дорослості. Автор: Дарія потикати