Сьогодні: 22.12.2024

Що вивчає наука психолінгвістика

573

закохана параПсихолінгвістика вивчає зв'язок мови і психічних процесів. Що відбувається в психіці, коли ми говоримо або сприймаємо мову? Як освоюємо нову мову?

Чому люди, які живуть в різних країнах і розмовляють різними мовами, так неоднаково сприймають навколишній світ? Як відбувається розвиток дитячого мовлення? Над дослідженням такого кола проблем працюють фахівці з психолінгвістики.

Втім, основи психолінгвістики будуть цікаві не тільки професіоналам. Яким мовним формулювань ми віримо беззастережно, а які змушують поставитися до того, що говорить скептично? Про що можуть свідчити мовні помилки і обмовки? Як передати зміст тексту іншою мовою з найменшими втратами? Всі ми не раз стикалися з ситуаціями, коли були б корисні психолингвистические знання, хоча, швидше за все, свідомо і не думали про це.

Серед інших наук

Психолінгвістика як наука, що виникла на перетині двох галузей знань, пов'язана з дисциплінами найрізноманітніших напрямків. У числі суміжних з нею наук є як природні, так і гуманітарні.

дівчина з книгою Звичайно, найбільше спільного у психолінгвістики з психологією і лінгвістикою (мовознавством), особливо з деякими їх розділами. Наприклад, одного боку, це загальна, вікова, педагогічна, соціальна психологія, а з іншого - граматика будь-якої мови, етнолінгвістики, філософія мови і деякі інші розділи мовознавства.

У науковому світі все ще однозначно не визначилися, галуззю який з двох материнських наук вважати психолингвистику. Десь вона вивчається в курсі психології, десь - лінгвістики. Все більше число вчених схиляється до того, щоб називати психолингвистику не розділені якійсь області знань, а повноправною самостійною дисципліною.

З якими іншими науками пов'язана психолінгвістика?

  • Філософія як наука, «дала життя» загальної психології та задала загальний напрямок психолингвистических досліджень.
  • Смуток - наука про знаках і знакових системах, однією з яких вважається мову.
  • Логіка, яка дає уявлення про логіко-смислової організації висловлювання.
  • Соціологія, яка дає важливі відомості про індивідуальний, груповому та інших рівнях соціалізації особистості, які впливають на її мова.
  • Медицина, особливо неврологія, оториноларингология і психіатрія, надають багатий матеріал про мови і її порушення.

самостійна дисципліна

Тривалі етапи розвитку, довга історія становлення - цього у психолінгвістики не було. По крайней мере, як у самостійної науки. Так, окремі концепції, що зачіпають зв'язок мислення і мови, можна виявити ще в глибоку давнину, проте офіційний рік народження психолінгвістики - 1953-й. У нашій країні активно розвиватися ця наука стала ще на десятиліття пізніше.

жінкиІ хоча зараз психолінгвістика - завоювала визнання дисципліна зі своєю системою понять, предметом, завданнями та методами, з деяких питань вчені до цих пір не можуть прийти до єдиної думки. Наприклад, той же предмет психолінгвістики в багатьох джерелах трактується по-різному.

По-перше, як мовна діяльність, тобто письмо, читання, говоріння і інша цілеспрямована діяльність, опосередкована мовою. По-друге, як сама мова - інструмент, необхідний для мовної діяльності. І, по-третє, сама мова людини, психічний процес її породження і сприйняття. Така потрійна структура предмета пояснюється тим, що психолінгвістика - складова дисципліна, яка об'єднує відразу дві науки.

Рекомендуємо: Що таке професіограма?

Позначимо методи психолінгвістики. Відповідно до відомої класифікацією наукових методів, яка належить видатному радянському психолога Борису Герасимовичу Ананьеву, їх можна об'єднати в чотири групи.

Психолингвистическое вивчення мовної діяльності відбувається за допомогою групи організаційних методів. До них відноситься порівняльний аналіз, за ​​допомогою якого можна порівнювати різних людей (скажімо, з нормальною мовою і з її порушеннями) або різні боки мовної діяльності.

дитина з мамоюЛонгитюдное дослідження, що полягає в тривалому спостереженні за будь-яким елементом мовної діяльності однієї людини або кількох, дозволяє простежити, як засвоюють мову діти. Також застосовується комплексний метод, що поєднує різні методи дослідження.

Другий різновид представляє комплекс емпіричних (дослідних) методів. Сюди входить пара дуже популярних в різних науках методів: експеримент і спостереження. Цікаво, що досліджуваний і вивчає в методі спостереження може бути одним і тим же людиною: тоді ми говоримо про самоспостереженні.

Рекомендуємо: Когнітивний розвиток - це

Методи третьої групи - обробні - використовуються, як зрозуміло з їх назви, для обробки отриманих даних. Інтерпретаційні методи, складові останню групу, необхідні, щоб правильно витлумачити результати дослідження.

Практична значимість

Яке практичне застосування можуть знайти дані психолінгвістичного дослідження? Прикладна психолінгвістика актуальна в багатьох сферах життя людини. Перш за все психолингвистические теорії і концепції грають важливу роль при розробці методик навчання мови - як іноземної, так і рідного.

жінка в крісліТаке ж велике значення психолінгвістика має для педагогіки, надаючи неоціненну допомогу логопедам і корекційним педагогам. Та й взагалі, дані психолінгвістики в цілому використовуються фахівцями, що мають справу з патологіями розвитку: наприклад, вони значно полегшують роботу лікарів-психіатрів.

Психолінгвістика в судовому та слідчому процесі допомагає визначити істинність або хибність висловлювання, встановити авторство анонімного тексту (не завжди вдається стовідсотково встановити конкретне ім'я, але стать, вік і основні риси характеру автора визначаються досить точно).

Рекомендуємо: Соціальна поведінка

Розвинена телекомунікація, тобто комплекс засобів і об'єктів, що дозволяють передавати повідомлення на великі відстані, роблять особливо актуальними можливості психолінгвістики в сфері реклами, пропаганди та інших впливають текстів масових комунікацій. Також зростає необхідність психолингвистической експертизи текстів, призначених для масової аудиторії, яка дозволяє визначити, чи не порушує текст (найчастіше це повідомлення у засобах масової інформації) рамок закону.

Взагалі, можна сказати, що в існуванні таких прикладних видових діяльності (а вірніше, в що виникають перед ними завдання, які можуть бути вирішені цією наукою) психолінгвістика і знаходить основний поштовх до розвитку. Автор: Євгенія Безсонова