Сьогодні: 19.05.2024

Що вивчає соціальна психологія

461

родинаСучасна людина належить відразу до декількох соціальних груп: він член сім'ї, учасник робочого колективу, представник громадського класу, нації ...

Як приналежність до певної групи впливає на особисті якості і особливості людини? Як формуються психологічні зв'язки між учасниками групами? Що таке внутригрупповая ієрархія? Чому одні члени групи маніпулюють іншими? Що лежить в основі масових психічних явищ?

На ці та багато інших питань намагається відповісти соціальна психологія - наука, яка вивчає відносини меду людьми, а також явища, які виникають в процесі взаємодії їх як членів громадських груп.

Три етапи розвитку

Історія розвитку соціальної психології починається ще в античну епоху, хоча чітку періодизацію уявити майже неможливо: дисципліна оформлялася на основі різних джерел. Можна говорити про три умовних періодах, які пройшла в своєму розвитку соціальна психологія. З часів Платона і Аристотеля аж до середини XIX століття її ідеї формувалися в рамках філософії, загальної психології та загальної соціології.

родинаТак, Платон спробував обгрунтувати поведінку людей, що належать до різних спільнот, зв'язавши їх приналежність до групи і ступінь розвитку у них того чи іншого органу або якості. Наприклад, у філософів розвинений розум, в серці народжується мужність воїнів, живіт, тілесні бажання підпорядковують собі спосіб життя ремісників. Подібними критеріями мислитель користувався і для відділення одного народу від іншого. Аристотель називав людину «суспільною твариною», підкреслюючи, що окрема особа не може повноцінно розвиватися поза соціумом.

Епоха Відродження дає два протилежні погляди щодо впливу суспільства на людину. Реалістичне протягом говорило про те, що людина спочатку схильний до пороків і поганим звичкам; романтики, навпаки, стверджували, що в людській природі доброго набагато більше, ніж злого, і саме суспільство виховує в людях негативні риси.

Друга половина позаминулого століття і перші роки минулого вважаються такими періодом. Тоді соціальна психологія як наука виключно описова представляла собою лише фіксацію явищ, які спостерігали дослідники. Тоді стали виникати теорії, які пояснювали все соціально-психологічні феномени однієї-єдиною причиною.

дівчинаТакі теорії домінуючого фактора в соціальній психології включають, наприклад, концепцію навіювання Гюстава Лебона, ідею звички Вільяма Джеймса. Вільям Мак-Дугалл розглядав як рушійну силу соціальної поведінки людини інстинкти. Мак-Дугалл, до речі, і ввів сам термін «соціальна психологія».

Рекомендуємо: Особливості пубертатного періоду

Зараз історія соціальної психології переживає свій третій етап - експериментальний. Запити бізнесменів і торгових агентів, бурхливий розвиток реклами і засобів масової комунікації, широке застосування політичної пропаганди - все це в 20-30-і роки XX століття обґрунтував актуальність вивчення механізмів формування громадської думки, масової свідомості, впливу групи на психіку окремого її члена. Ці прикладні завдання соціальної психології мають велике значення і в наш час.

Що це за наука

Які основи соціальної психології? Що являють собою об'єкт, предмет і методологія науки? З якими дисциплінами вона найтісніше пов'язана?

подружкиЗрозуміло, що цікавить нас дисципліна виникає на стику психологічних і соціальних досліджень. По лінії психології вона зазнає впливу біології, медицини, фізіології. З боку соціології родинними виступають такі галузі знань, як філософія, педагогіка, антропологія та інші.

Мабуть, педагогіка пов'язана із соціальною психологією особливо тісно. Педагогічна практика неможлива без знань про принципи взаємодії всередині колективу, про вплив колективу на особистість, про групові методи навчання та багатьох інших соціально-психологічних аспектах.

Рекомендуємо: Методи дитячої психології

Об'єкт соціальної психології - це спільноти, соціальні групи, а її предмет - психологічні процеси, властивості і стани, властиві окремому члену групи і групи в цілому. Залежно від того чи іншого погляду на предмет вивчення формуються різні розділи соціальної психології.

Соціальна психологія особистості, груп і, нарешті, спілкування і міжгрупового взаємодії - така структура соціальної психології, на думку Галини Михайлівни Андрєєвої, однією з основоположниць вітчизняних досліджень в цій області.

дівчинаВ поле вивчення першого розділу входять такі питання, як соціалізація особистості, вплив на її психіку громадських ролей, статусів і установок, вплив групових норм на поведінку і характер людини та інші. Дослідження груп присвячені виникненню, життєдіяльності та розпаду різних спільнот, формування структури групи. Третій розділ охоплює способи і види комунікації між людьми, що виникають між людьми відносини, проблеми оцінки та сприйняття людини людиною.

Рекомендуємо: Що таке конгруентність?

Широке розуміння предмета науки пояснює великий список проблемних питань, що стоять перед нею. Найбільш значущі проблеми соціальної психології можна представити у вигляді наступного списку:

  • Відносини всередині групи.
  • Групова ієрархія і лідерство.
  • Соціалізація людини.
  • Адаптація особистості всередині групи.
  • Фактори, що визначають поведінку особистості при груповій взаємодії.

Як показує перелік, проблема особистості в соціальній психології займає одне з провідних місць. Другий найбільш актуальною проблемою можна назвати проблему групи, позначивши таким чином два найактуальніших напрямки досліджень в цій області.

хлопець та дівчинаМетоди соціальної психології схожі з методами загальної психології. Це, звичайно ж, бесіда, анкетування, спостереження, опитування, тестування, моделювання. Основні методи науки також обов'язково доповнюються специфічними. Таким буде, наприклад, метод соціометрії, який використовує фахівець, який вивчає міжособистісні відносини всередині групи.

Функції соціальної психології спрямовані на збереження суспільних цінностей і норм, а також на приведення поведінки людини у відповідність з ними без виникнення у нього психологічного напруження. Автор: Євгенія Безсонова