Сьогодні: 06.05.2024

Що значить - когнітивний дисонанс

355

дівчина в червономуКоли ситуація відрізняється від уявлень, люди змінюють або уявлення, або реальність. І це не завжди працює на благо. Лиса, яка не змогла дістати виноград, вирішила, що він не дозрів. Вона зазнала на своїй шкурі, що означає когнітивний дисонанс, що виник між її бажанням і неможливістю його задовольнити.

Як щодо наших бажань, які не вдається здійснити відразу? Раптом деякі з них ми перетворюємо в зелений виноград? Якщо ж відійти від питань, пов'язаних з саморозвитком і розумінням себе, когнітивний дисонанс страшний тим, що відкриває простір для маніпуляцій людьми.

обман очікувань

Простими словами, когнітивний дисонанс - дискомфорт, викликаний протиріччям уявлень. У центрі дисонансу - конфлікт.

До цього прийшов Фестингер близько 1957 року. Він досить довго займався вивченням поведінки і виявив, що людина прагне вирішити внутрішні протиріччя, що виникають в результаті невідповідності когниций. Під останніми маються на увазі будь-які знання, думки або переконання. Каганець бувають двох родів - про себе і про світ.

Каганець можуть бути або в консонансе, або в дисонансі. Консонанс - означає стан узгодженості знань, дисонанс - невідповідність. Когнітивний дисонанс відмінно ілюструють приклади ситуацій з кількома можливими виборами: ми повинні діяти, у нас є кілька шляхів, а вибрати доведеться лише один з них, навіть якщо були доводи і за інші. Саме ці аргументи на користь альтернативних шляхів будуть утворювати конфлікт з тим, що ми врешті-решт обрали.

дівчинаЩо таке когнітивний дисонанс, якщо не внутрішні метання після вибору вузу? Людина турбується, що вибір, який він зробив, помилковий, особливо якщо цей вибір пов'язаний з якимись дуже важливими сторонами його життя.

Комфортними вважаються такі умови, які не викликають напруги. Напруга ж - це завжди якесь невідповідність бажаного, питання або страхи. Коли щось не відповідає його очікуванням, людина відчуває дискомфорт. Дисонанс викликає негативні емоції. Прагнення досягти консонанса, усунути дисонанс веде нас до спроби перегляду власних смаків, поглядів і цінностей.

залежності

Отже, протиріччя в уявленнях викликають бажання їх усунути. Але усувати можна по-різному: переглянувши погляди на свої власні уявлення або додавши якісь нові елементи.

дівчинаНаприклад, людина дізнається, що неспання ночами пов'язано з ризиком ожиріння, при цьому у нього є бажання бути струнким. Він може або спробувати увійти в режим, або спробувати знайти якусь інформацію, що цей висновок отримано з сумнівних джерел або не може бути поширений на всіх без винятку.

Найпростіше усувати когнітивний дисонанс в незначних речах. Більш того, там цілком може зберігатися протиріччя, і до нього людині не буде діла. Коли ж на сцену виходять звички і залежності, стає зрозуміло, наскільки люди ірраціональні.

Прагнення зберегти установки, лише трохи модифікувавши їх, легко продемонструвати на прикладі очікування конкретних подій. Наприклад, секти, які очікують кінця світу. Коли його не відбувається, замість того щоб зовсім відмовитися від цього світогляду, сектанти придумують пояснення, з якої причини не відбулася подія, і продовжують вірити в ту ж систему, іноді ще завзятіше.

Когнітивний дисонанс - це важливий феномен в психології, так як він часто веде до зміни поведінки. Але в який бік?

хлопець з дівчиноюДівчина вважає, що подобається молодій людині, але молода людина не дуже активний і не виявляє відкриту симпатію, крім хіба що ввічливості. Реальність і уявлення розходяться, чи не так? Вона може подумати: «Вся справа в його скромності» - і почати сама проявляти «активність» так, ніби він уже закоханий, гірше - вимагати уваги.

Або дівчина може вирішити, що недостатньо зацікавила молодого людини, і буде акуратно шукати точки дотику з ним, загальні інтереси і цілі. У першому випадку вона швидше за все здасться нав'язливою, самовпевненою персоною. У другому великий шанс позитивної динаміки відносин.

Обвести себе навколо пальця

Якщо нас запитують, як ми оцінюємо свою доброту або щедрість, а ми розійдемося і назвемо себе альтруїстами до мозку кісток, велика ймовірність, що за це спитають ... і зможемо відмовити? Прагнення бути послідовними в своїх власних очах може підвести до того, що нас безсоромно використовують в майбутньому.

хлопець дівчина і книгиЩоб не потрапляти в неприємні ситуації, найкраще вирішувати виник когнітивний дисонанс, враховуючи його ефект. Знаючи про те, що нам хочеться швидше позбутися від протиріччя, не варто брати до уваги найперші прийшли в голову пояснення.

Не так давно вчені встановили, що соціальне куріння не менш шкідливе, ніж постійне. Соціальний курець навряд чи хоче позбутися своєї звички, раз вона ще у нього є, але і здоровим бути хочеться. Що ж робити? На думку швидко прийде спогад про родичів-курців у віці, і турбуватися нема про що. Людина постарається таким чином позбутися від нової інформації, утилізувати її, щоб протиріччя не нагадувало про себе.

Рекомендуємо: Що таке психічне відображення?

Як вчинити правильніше? Чи не глушити нову інформацію, знайти їй підтвердження, факти, які зміцнюють альтернативний шлях (кинути шкідливу звичку). Втім, об'єктивна оцінка в будь-якому випадку буде утруднена.

За участю конформізму когнітивний дисонанс веде до абсурдних ситуацій. Наприклад, в експерименті радянських дослідників брали участь діти, вони сиділи за круглим столом в очікуванні обіду. На обід подавали кашу. Каша була смачною і солодкою в основній своїй масі, але з одного боку моторошно пересолена.

дівчинкиЕкспериментатор сам набирав в ложку кашу з тарілки і питав думку кожної дитини про каші. Ті діти, яким діставалася солодка частина каші, природно, відгукувалися про неї добре. У якийсь момент експериментатор давав одному з тих, хто не пробував, ту частину, що пересолена, і питав думку дитини. Дитина кривився, насилу ковтав, але говорив, що каша смачна.

Якщо з дітьми все зрозуміло, то експеримент Аша - про дорослих. У групі людей знаходився один випробуваний, всі інші були «підсадними качками». Всім пред'являлась картка з лінією, потім друга картка - вже з трьома лініями різної довжини.

Рекомендуємо: Поняття проекції в психології

Завдання було просте: визначити, яка з ліній на другій картинці має таку ж довжину, що і лінія з першої. Спочатку думки не сильно різнилися, але потім «підсадні» стали давати навмисно неправдиві відповіді. І коли група з «підсадних качок» повністю вказувала на лінію, явно не рівну першої пред'явленої, випробуваний погоджувався!

дівчатаЗ огляду на, як сильно вплив групи на людину, не кожне його рішення буде раціональним в ситуації когнітивного дисонансу, якщо його основою служить конфлікт між цінностями людини і думкою групи. Тому особливо важливо давати собі час на роздуми в таких умовах.

З іншого боку, когнітивний дисонанс може нам допомогти. Наприклад, в навчанні. Прагнення виправдати свої зусилля або незручності призводить до того, що учні при вирішенні складних завдань (без будь-якої винагороди) стануть ставитися з великим позитивом до самого процесу.

резюме

Будь-яке внутрішнє протиріччя викликає дискомфорт. Когнітивний дисонанс виникає, коли:

  • Дії людини суперечать його переконанням, ідеалам або цінностям.
  • Нова інформація суперечить переконанням, ідеалам, цінностям людини.

Дискомфорт людина намагається якось усунути. Є три можливих сценарії:

  • Зміна поведінки або уявлень.
  • Виправдання поведінки або уявлень, з коригуванням того, де було виявлено протиріччя.
  • Виправдання поведінки або уявлень завдяки новій інформації або нової поведінки.
  • Ігнорування інформації, яка призводить до протиріччя.

Іноді людина вирішує когнітивний дисонанс абсолютно ірраціонально. Надалі його поведінку може не відповідати умовам реального світу. Прикладом цьому служать:

  • Пояснення почуттів, які не мають об'єктивної причини.
  • Мінімізація жалю про те, що не можна змінити.
  • Виправдання поведінки, що суперечить цінностям людини.
  • Ефект Бенджаміна Франкліна, що означає такий поворот у ставленні до людини, які обумовлюється власними діями, - зростання симпатії до тих, кому ми робимо ласку.
  • Упередженість підтвердження.

Завжди є два шляхи вирішення проблеми, коли ми стикаємося з протиріччям в знаннях, спостереженнях, думках, бажаннях: копнути глибше і розібратися в причинах або придумати виправдання, підкоригувати уявлення. Перший шлях дозволяє пізнати себе і діяти на благо своїх цілей, другий часто служить джерелом проблем. Коли виникає ситуація невідповідності реальності і уявлень, мотивів і дій, є сенс серйозно задуматися про причини, не піддаючись спокусам. Автор: Катерина Волкова